Słupskie Dni Kultury Ewangelickiej

Słupskie Dni Kultury Ewangelickiej

  Parafia Słupsk   |   Dodano:     31.10.2011 0:43

W roku 2011, wpisującym się w Dekadę Reformacji 2008-2017, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Słupsku postanowiła obchodzić w szerszym wymiarze święto Reformacji jako Słupskie Dni Kultury Ewangelickiej.

Choć planowane od prawie roku wydarzenia w szczególnie intensywny sposób wypełniły ostatni weekend października, to można powiedzieć, że ewangelicy w Słupsku w tym roku w wyjątkowo dużym stopniu dali świadectwo swojej obecności w mieście. Już w czerwcu ukazał się przewodnik po Słupsku zatytułowany „Szlak ewangelicki w Słupsku” a w październiku wydana została jego niemiecka wersja. Przez miesiąc w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera prezentowana była wystawa o reformatorze Pomorza – Janie Bugenhagenie, którą mogło zobaczyć wielu słupszczan i turystów. Kulminacyjnym punktem obchodów tegorocznej pamiątki Reformacji dla słupskiej Parafii były dni 28-31 października. W piątkowy wieczór (28.10) słupska Herbaciarnia wypełniła się dźwiękami utworów rockowego zespołu N.O.C działającego przy parafii ewangelickiej w Pile.

Wykonawcy pod kierownictwem ks. Tomasza Woli zagrali kilkanaście własnych kompozycji, jak i utworów zapożyczonych. Zarówno słuchacze, jak i zespół byli zadowoleni z koncertu, choć dla niektórych było zbyt głośno. Kolejny dzień obchodów, sobota 29 października, rozpoczął się wizytą fotografików amatorów i profesjonalistów w murach kościoła Świętego Krzyża. Organizowany w mieście od kilku lat Photo Day umożliwia wejście fotografikom do różnych miejsc, w których mogą oddawać się swoim fotograficznym pasjom. Z zaproszenia do uwieczniania naszego kościoła skorzystało ok. 40 osób (zobacz niektóre zdjęcia: http://www.mm2miasto.pl/artykul/photo-day-110-kosciol-galeria-dzikunia-444708.html ). O godz. 11.00 zainaugurowana została Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Dziedzictwo Myśli Lutra”, która odbyła się w murach Zamku Książąt Pomorskich. Konferencję od powitania wszystkich przybyłych uczestników, a w szczególności gości w osobach Rektora Akademii Pomorskiej prof. Romana Drozda, burmistrza Lęborka Witolda Namyślaka, zastępcy burmistrza Ustki Ryszarda Kwiatkowskiego oraz ks. Nadradcy Kościoła Ewangelickiego Pomorza dra Christopha Ehrichta, jak również wykładowców w osobach bpa prof. Marcina Hintza, prof. Berndta Hildebrandta, Jana Wilda, rozpoczął proboszcz miejscowej parafii ks. W. Froehlich. Jednym z ważnych akcentów konferencji było odczytanie listu, jaki z okazji konferencji organizatorzy otrzymali od Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka.

Wszystkie wykłady zostały opublikowanej w wydanej z tej okazji książce pod tytułem: „Dziedzictwo myśli Lutra”. W sobotnie popołudnie już w murach słupskiego kościoła, odbyło się nabożeństwo połączone z wprowadzeniem w urzędowanie nowej Rady Parafialnej. Wprowadzenia Rady dokonał zwierzchnik diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej ks. prof. bp Marcin Hintz, a po nabożeństwie uczestnicy mogli wysłuchać koncertu organowego w wykonaniu Emilii Dziubińskiej z Warszawy. Niedzielne nabożeństwo (30.10) miało charakter reformacyjny i rodzinny, a po nabożeństwie już tradycyjnie parafianie spotkali się w pomieszczeniach mniejszości niemieckiej przy ul. Rybackiej. W sam dzień pamiątki Reformacji (31.10) miały miejsce dwa szczególne wydarzenia. pierwszym z nich była projekcja filmu Luter w kinie Rejs a drugim spektakl teatralny „Hairetikos – czyli zdolny do wyboru” w wykonaniu Teatru Exodus 3.14 z Warszawy. Parafia dziękuje wszystkim instytucjom i osobom, które przyczyniły się do zorganizowania tego dużego przedsięwzięcia, w szczególności za wsparcie finansowe Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Centrum Edukacji Regionalnej w Warcinie oraz Ewangelickiemu Kościołowi Pomorza, jak również Miejskiemu Ośrodkowi Doradztwa Metodycznego za organizację konferencji naukowej. Dziękujemy także Dyrekcji Muzeum Pomorza Środkowego, Herbaciarni w Spichlerzu Richtera, Młodzieżowemu Domowi Kultury, Kinu Rejs za nieodpłatne udostępnienie pomieszczeń.
 comments powered by Disqus comments powered by Disqus