Diecezjalna Konferencja Księży DPW - Piła, 8 grudnia 2015

Diecezjalna Konferencja Księży DPW - Piła, 8 grudnia 2015

  Diecezja Pomorsko-Wielkopolska   |   Dodano:     09.12.2015 12:28

8 grudnia w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pile odbyła się konferencja księży Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej. 

Konferencja rozpoczęła się od adwentowego nabożeństwa spowiednio-komunijnego, podczas którego Słowo Boże zwiastował radca DPW, ks. Janusz Staszczak, spowiedź poprowadził zwierzchnik diecezji ks. bp Marcin Hintz, a liturgię proboszcz pilskiej parafii - ks. Tomasz Wola.

Po nabożeństwie księża dyskutowali na temat ordynacji kobiet na urząd prezbitera w Kościele E-A w RP. Dyskutowano przede wszystkim o praktycznych stronach tej kwestii z perspektywy diaspory. Wprowadzenie do dyskusji, na podstawie dokumentu opracowanego przez synodalną komisję prawniczą, poprowadził ks. Tomasz Wola - członek Synodu Kościoła. Poruszane były między innymi kwestie możliwości odbywania wspólnie przez małżeństwo duchownych praktyki i wikariatu w jednej parafii, urlopu macierzyńskiego i jego konsekwencji, itp.

Dyskusja pokazała, że wśród duchownych zdania na temat wprowadzenia ordynacji kobiet są podzielone, a dla wielu kwestii spornych, które mogłyby wyniknąć, księża widzieli różne rozwiązania. Mimo wszystko przeważała opinia, że ordynacja pań na urząd duchownego może być szansą dla naszego Kościoła, a prawo kościelne nie jest w stanie uwzględnić wszystkich sytuacji życiowych.

Synod KEA w RP będzie głosował w tej sprawie na wiosennej sesji w kwietniu 2016 roku. Dla zmiany prawa za ordynacją kobiet musi zagłosować 2/3 członków Synodu. W przypadku zdobycia wymaganej liczby głosów uchwała weszłaby w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku.

Po dyskusji księża omawiali aktualną sytuację w Kościele i Diecezji, przygotowania do Synodu Diecezjalnego w marcu oraz do obchodów jubileuszu 500-lecia Reformacji. Omówione zostało również kalendarium wydarzeń na przyszły rok.

Następną konferencję duchownych zaplanowano na dzień 9 lutego 2016 w PEA Lipno.comments powered by Disqus comments powered by Disqus