Sejmik Województwa Pomorskiego uczcił 500-lecie Reformacji

Sejmik Województwa Pomorskiego uczcił 500-lecie Reformacji

  Diecezja Pomorsko-Wielkopolska   |   Dodano:     30.10.2017 23:54

W przeddzień Święta Reformacji, 30 października 2017 roku, Sejmik Województwa Pomorskiego podjął Uchwałę upamiętniającą 500 lat Reformacji.

Sesji przewodniczył przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kleinszmidt, a wzięli w niej udział także marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, posłowie i senatorowie Pomorza. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

W słowie skierowanym do radnych Sejmiku oraz zgromadzonych gości, biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. prof. Marcin Hintz, podziękował za inicjatywę uchwalenia rezolucji upamiętniającej 500-lecie Reformacji na terenie obecnego województwa pomorskiego, wskazał na postacie z pięknych kart przeszłości pomorskiego ewangelicyzmu, w tym na Jana Bugenhagena oraz Jana Heweliusza, jak też na działalność gimnazjum akademickiego w Gdańsku. Biskup Hintz przywołał wydarzenia kulturalne, popularne i naukowe, które miały miejscu w roku Jubileuszu 500 lat Reformacji w miastach Pomorza, szczególnie w Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Słupsku oraz Bytowie.

Na zakończenie Biskup Diecezji zaakcentował, że w dniu Święta Reformacji na terenie Gdańska będzie miało miejsce otwarcie wielkiej wystawy Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra przygotowanej przez Muzeum Narodowe w Gdańsku, a następnie zaprosił na nabożeństwo reformacyjne do kościoła Zbawiciela w Sopocie (31.10.2017, godz. 17.30).

http://sopot.luteranie.pl/wp-content/uploads/2017/10/uchwala-sejmiku-pomorskiego-ws-reformacji-2017-10-30.pdfcomments powered by Disqus comments powered by Disqus