Relacja z obchodów jubileuszu 500-lecia Reformacji - uroczystości w Gdańsku i w Sopocie

Relacja z obchodów jubileuszu 500-lecia Reformacji - uroczystości w Gdańsku i w Sopocie

  Parafia Gdańsk z siedzibą w Sopocie   |   Dodano:     03.11.2017 0:16

Dnia 31 października, w Święto Reformacji, w Gdańsku i w Sopocie miały miejsce uroczyste obchody jubileuszu 500-lecia Reformacji.

Pierwszym punktem programu był wernisaż wystawy Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra, który miał miejsce w Dworze Artusa w Gdańsku. W otwarciu wystawy wzięli m.in. udział: prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz, prezydent miasta Sopotu Jacek Karnowski, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz. Uroczystość poprowadził dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku Wojciech Bonisławski, a okolicznościowe słowo do zebranych wygłosił zwierzchnik Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP, ks. bp Marcin Hintz. O wystawie i zgromadzonych zbiorach opowiadali jej kuratorzy z aż czterech instytucji: Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Archiwum Państwowego w Gdańsku i PAN Biblioteki Gdańskiej. To właśnie te instytucje przede wszystkim udostępniły swoje eksponaty na wystawę – ale trafiły tu również obiekty z innych krajowych i zagranicznych kolekcji. Wystawa ukazuje dziedzictwo protestantyzmu w Gdańsku począwszy od XVI wieku aż po wiek XIX. Zgromadzono na niej najciekawsze obiekty spośród bardzo bogatych zachowanych zbiorów. W „Zielonej Bramie” – oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku – do końca stycznia 2018 roku będzie można zobaczyć licznie zgromadzone dzieła sztuki, stroje i naczynia liturgiczne, archiwalne dokumenty, w tym m.in. listy Marcina Lutra do Rady Miejskiej w Gdańsku i wiele innych. Ciekawostką są, prezentowane po raz pierwszy na wystawie, oryginalne tkaniny z pochówku z kościoła św. Trójcy. Autorką aranżacji graficznej wystawy jest członkini Trójmiejskiej parafii, p. Dominika Gzowska. Po części oficjalnej w Dworze Artusa, zebrani przeszli do Zielonej Bramy, gdzie odbyło się oprowadzanie po wystawie w towarzystwie kuratorów.

Drugim punktem obchodów było uroczyste nabożeństwo dziękczynne. Wieczorem trójmiejscy parafianie oraz zaproszeni goście zgromadzili się w ewangelickim kościele Zbawiciela w Sopocie, by wspólnie, w ekumenicznym gronie, upamiętnić 500 lat Reformacji. W nabożeństwie uczestniczyli duchowni z Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, a Kościół rzymskokatolicki reprezentował ks. bp Zbigniew Zieliński. Ponadto uczestniczyli w nim przedstawiciele władz państwowych i samorządowych: m. in. wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz oraz prezydent miasta Sopotu Jacek Karnowski. Na zaproszenie odpowiedzieli również licznie zgromadzeni przedstawiciele świata nauki i kultury oraz trójmiejskich instytucji. Nabożeństwo wspólnie poprowadzili: ks. bp Marcin Hintz, ks. bp senior Michał Warczyński oraz ks. Marcin Rayss, a oprawę muzyczną przygotował chór parafialny Gloria Dei pod dyr. Mai Zalesińskiej.

Nabożeństwo było również okazją do podsumowania obchodów i wydarzeń związanych z jubileuszem, które odbyły się w minionym roku w Gdańsku i na Pomorzu. Ks. bp Marcin Hintz podziękował wszystkim osobom i instytucjom, które włączyły się w organizację i realizację bardzo bogatego programu oficjalnych obchodów zaplanowanych na terenie Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej. Przedstawicielom poszczególnych instytucji, za nieoceniony wkład i pomoc w organizacji wielkiego przedsięwzięcia, jakim było upamiętnienie 500-lecia Reformacji, w ramach podziękowania zostały wręczone okolicznościowe upominki i dyplomy.

 

Relacja: ks. Marcin Rayss.

Autor zdjęć z wernisażu wystawy: Dominik Paszliński / Portal www.gdansk.pl

Autor zdjęć z nabożeństwa: Zbigniew Kolka / PEA Gdańsk-Sopotcomments powered by Disqus comments powered by Disqus