Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Ekumeniczna akcja charytatywna

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Ekumeniczna akcja charytatywna

  Diecezja Pomorsko-Wielkopolska   |   Dodano:     27.11.2020 14:09

Wraz z Adwentem rozpoczyna się kolejna, już XXI edycja ekumenicznej akcji charytatywnej Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom pod hasłem: „Świeca, która tworzy polską Wigilię”.

Świece będzie można nabyć w każdej parafii ewangelickiej już od 1. Niedzieli Adwentu, czyli od 29 listopada aż do Świąt Bożego Narodzenia. Cena dużej świecy to 15,- złotych, a małej 5,- złotych. Wszystkich zachęcamy gorąco do wzięcia udziału w tegorocznej akcji – niechaj świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom zapłoną na naszych świątecznych stołach.

Poprzez akcję chcemy pomóc dzieciom i młodzieży w wyrównywaniu szans edukacyjnych, dać nadzieję na lepszy start w dorosłe życie, chronić ich przed marginalizacją i wykluczeniem w życiu społecznym. Nabywając świecę wspieramy projekty Diakonii Polskiej. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na pomoc edukacyjną, rehabilitację i leczenie dzieci oraz zorganizowane formy wypoczynku.

Poniżej list Dyrektor i Prezesa Diakonii Polskiej:

Drogie Siostry i Drodzy Bracia!

Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wraz z Caritas Polska Kościoła Rzymskokatolickiego, Prawosławnym Dziełem Miłosierdzia ELEOS i Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce po raz dwudziesty pierwszy organizują wspólną, ekumeniczną akcję charytatywną Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

Od kilku już lat akcji towarzyszy hasło „Świeca, która tworzy polską Wigilię”. Płomień zapalonej świecy wskazuje na jedność i pokój przy wigilijnym stole, ale też kieruje nasze myśli ku osobom potrzebującym pomocy i wsparcia. Tegoroczna edycja, realizowana w kontekście pandemii i związanych z nią ograniczeń codziennego życia, będzie szczególna. Osobiste kontakty zostały ograniczone. Wiele osób spędza czas w mniejszym gronie rodzinnym, a rozprzestrzeniający się wirus nierzadko dotyka nas samych i naszych najbliższych. Tym bardziej potrzebujemy gestów solidarności, okazania współczucia, wyjścia z pomocą do tych, którzy znaleźli się w potrzebie.

Pragniemy, aby wigilijna świeca wskazywała na osoby potrzebujące i wykluczone oraz uwrażliwiała nas na ich potrzeby i zachęcała do niesienia pomocy. Niech będzie oznaką gotowości do dzielenia się miłością, a jej płomień symbolem nadziei, życzliwości i międzyludzkiej solidarności. Niech w czasach niepokoju i obawy o to, co przed nami podkreśli rolę wspólnoty, wspólnej modlitwy i towarzyszenia sobie nawzajem.

Akcja rozpoczyna się w 1. Niedzielę Adwentu, 29 listopada 2020 roku. Wierzymy, że pomimo przeciwności i ograniczeń związanych z rozwojem sytuacji epidemicznej w naszym kraju, wigilijne światło dotrze do każdego domu. Poprzez akcję chcemy pomóc dzieciom i młodzieży w wyrównywaniu szans edukacyjnych, dać nadzieję na lepszy start w dorosłe życie, chronić ich przed marginalizacją i wykluczeniem w życiu społecznym. Nabywając świecę wspieramy projekty Diakonii Polskiej. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na pomoc edukacyjną, rehabilitację i leczenie dzieci oraz zorganizowane formy wypoczynku. Dziękujemy za wsparcie naszego wspólnego dzieła i realną pomocą bliźniemu w potrzebie.

Akcja trwa do Wigilii Bożego Narodzenia. Świece są do nabycia w każdej parafii ewangelickiej na terenie całego kraju.

Wanda Falk – Dyrektor Generalny Diakonii Polskiej,
Biskup Ryszard Bogusz- Prezes Diakonii Polskiej.comments powered by Disqus comments powered by Disqus