O pomocy diakonijnej w Bydgoszczy

O pomocy diakonijnej w Bydgoszczy

  Diecezja Pomorsko-Wielkopolska   |   Dodano:     20.11.2024 13:18

W sobotę 16 listopada w Bydgoszczy odbywały się obrady jesiennej sesji Synodu Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Była to sesja tematyczna, podczas której reprezentanci wszystkich parafii całej diecezji skupiali się na działalności diakonijnej. 

Przed rozpoczęciem obrad w bydgoskim kościele Zbawiciela odbyło się nabożeństwo połączone ze Spowiedzią i Komunią Świętą. Kazanie wygłosił ks. Wojciech Froehlich z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Słupsku będący jednocześnie Dyrektorem Diakonii w naszej diecezji. Opierając się o fragment z 14 rozdziału Listu do Rzymian podkreślał znaczenie wrażliwości na los drugiego człowieka bez względu na wszystko czym zajmuje się także działalność diakonijna w różnych parafiach. W ten sposób zachęcał do zaangażowania się w pomoc drugiemu człowiekowi w środowisku, w którym na codzień się funkcjonuje. W części liturgicznej nabożeństwa zebranych poprowadził gospodarz miejsca, ks. Marek Loskot, zaś podczas komunii udział wziął Zwierzchnik DPW bp Marcin Hintz, który na koniec udzielił błogosławieństwa. Całe nabożeństwo uświetnił bydgoski chór ewangelicki „Pro Domini” pod dyr. Jakuba Kwintala.

Po nabożeństwie zebrani udali się do sąsiadującego z kościołem Zbawiciela domu parafialnego, gdzie odbywały się obrady synodu diecezjalnego. Po zamknięciu spraw proceduralnych członkowie Rady Diecezjalnej przekazali wieści z Synodu Kościoła obradującego miesiąc wcześniej we Wrocławiu. Członkowie i członkinie synodu diecezjalnego mieli okazję usłyszeć m. in. o nowej agendzie, „Wademekum dla Rad Parafialnych”, tematyce roku 2025 i innych wnioskach, o których dyskutowano w stolicy Dolnego Śląska. 

Kluczowym punktem obrad było jednak zagadnienie pracy diakonijnej. Z tej okazji zaproszeni zostali przedstawiciele Diakonii Polskiej, którzy przedstawili obszary działania i funkcjonowania pomocy, którą realizują. Dyrektor Diakonii, p. Wanda Falk przybliżyła historię powstania Diakonii Polskiej i projektów, w których brała w przeszłości udział, natomiast obecni pracownicy zaznajomili słuchaczy z zakresem swoich obowiązków. W ten sposób członkowie i członkinie synodu diecezjalnego mogli poznać wieloaspektowość działalności diakonijnej. Podkreślano także aspekt wielowymiarowości zakresu pomocy uchodźcom z Ukrainy, która miała miejsce po eskalacji konfliktu z Rosją w 2022 roku.

Po ogólnym zapoznaniu się z pracą Diakonii Polskiej i realizowanymi przez nią projektami uczestnicy synodu diecezjalnego zostali podzieleni na grupy, w których w formie warsztatowej próbowano wypracować rozwiązania dotyczące wolontariatu diakonijnego w parafii, zdobywania środków finansowych na działania diakonijne czy też określania potrzeb i możliwości ich zaspakajania w zakresie pomocy diakonijnej w parafii. W ten sposób obecni na synodzie diecezjalnym mogli wymienić się własnymi doświadczeniami oraz zostali zainspirowani do tego, by dokładniej przyjrzeć się pracy diakonijnej w swoich parafiach wykorzystując wszelkie dostępne możliwości pomocy, tym którzy tego najbardziej potrzebują w ich lokalnej społeczności. Diakonia Polska wyposażyła także każdą Parafię DPW w ciśnieniomierz.

Kolejne obrady synodu diecezjalnego odbędą się w marcu podczas dwudniowej sesji sprawozdawczo-tematycznej. 



comments powered by Disqus comments powered by Disqus