80. rocznica wyzwolenia KL Stutthof w Sztutowie
W piątek 9 maja w Sztutowie pod pomnikiem "Walki i Męczeństwa" odbyły się obchody upamiętnieniające 80. rocznicę wyzwolenia dawnego obozu zagłady KL Stutthof.
Niemiecki obóz - KL. Stutthof - to pierwszy i najdłużej działający na terenie okupowanej Polski obóz koncentracyjny. Trafiło do niego 110 tysięcy więźniów z 28 państw. Ponad połowa nie przeżyła i nie dotrwała do jego wyzwolenia, które miało miejsce 9 maja 1945 roku. Na terenie obozu odbyły się rocznicowe uroczystości, na których obecni byli również więźniowie ówczesnego obozu. Główną część uroczystości stanowiło wspomnienie śp. Tadeusza Nieśpiałowskiego, byłego nauczyciela, przekazane przez jego córkę Małgorzatę Krzempek-Nieśpiałowską. Pamięć o zmarłych w tym miejscu wspomniał również m. in. dyrektor Muzeum KL Stutthof, p. Piotr Tarkowski czy też Marszałek Senatu, Małgorzata Kidawa-Błońska.
W trakcie uroczystości odbyła się rówież modlitwa ekumeniczna. Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP reprezentował ks. Marcin Pilch, Proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Elblągu.
Foto: Roman Jocher/IPN