Relacja z XXVII Diecezjalnego Zjazdu Chórów Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej w Słupsku

Relacja z XXVII Diecezjalnego Zjazdu Chórów Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej w Słupsku

  Parafia Słupsk   |   Dodano:     17.05.2013 21:04

12 maja, w niedzielę Exaudi odbył się w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Słupsku XXVII Diecezjalny Zjazd Chórów Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej. Po dziewięciu latach przerwy, w słupskiej Parafii znowu kościół wypełnił się chórzystami z chórów z terenu całej Diecezji.

Większość uczestników Zjazdu przybyła na Pomorze już w sobotę 11 maja, pokonując nawet kilkaset kilometrów, jak np. chór z Kalisza. W Ustce, w hotelu Energetyk, zorganizowane zostało zakwaterowanie uczestników, a wieczorem, dzięki sprzyjającej pogodzie, wszyscy mogli zasiąść do wspólnego posiłku na wolnym powietrzu. Wielu skorzystało też z dobrodziejstwa, jakim była bliskość Bałtyku i udało się na wieczorne lub poranne spacery.

W niedzielę rano wszyscy chórzyści, w tym również ci, którzy mieli blisko i przyjechali tylko na niedzielne nabożeństwo, spotkali się w kościele Świętego Krzyża na próbie wspólnych pieśni. Były to następujące utwory: "Boże stworzenia złączcie się" i "Pokój Pański - Szalom chawerim". Połączonymi chórami zadyrygował Jakub Kwintal z Bydgoszczy. Nabożeństwo, w które wplecione zostały występy chórów (każdy chór zaśpiewał po trzy pieśni), rozpoczęło się o 10.30 i połączone było ze Spowiedzią i Komunią Św., części liturgicznej przewodniczył ks. Wojciech Froehlich, a kazanie, na tekst z Ewangelii Jana 14,15-19, wygłosił zwierzchnik Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej – ks. bp prof. Marcin Hintz.

Po rozdaniu pamiątkowych dyplomów i upominków dla wszystkich chórów, które wzięły udział w Zjeździe, wystąpiły dzieci ze Szkółki Niedzielnej, które podczas zajęć nauczyły się pieśni "Miłość Twa" i zaśpiewały ją wszystkim uczestnikom nabożeństwa. Na zakończenie nabożeństwa Biskup Diecezji podziękował organizatorom Zjazdu za jego przygotowanie, a miejscowy proboszcz ks. W. Froehlich wszystkim za wzięcie udziału w tym ewangelickim święcie pieśni.

Po nabożeństwie goście udali się do sali Mniejszości Niemieckiej na wspólny posiłek. Organizatorzy przygotowali też specjalną „jednodniówkę”, w której oprócz programu nabożeństwa zamieszczone zostały zdjęcia i krótkie notatki o chórach biorących udział w Zjeździe, historia powstania pieśni : „Jest ze mną Pan” ŚE 508 oraz trochę humoru.

W XXVII Diecezjalnym Zjeździe Chórów Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej wzięły udział chóry z: Bydgoszczy, Kalisza, Koszalina, Poznania, Rypina, Sopotu i Torunia.

Kolejny Zjazd odbędzie się w Parafii Gdańsk-Gdynia-Sopot w 2014 roku.

ks. Wojciech Froehlichcomments powered by Disqus comments powered by Disqus