Rekolekcje Diecezjalne i Diecezjalne Święto Żniw 2012

Rekolekcje Diecezjalne i Diecezjalne Święto Żniw 2012

  Szymon Krawczyk   |   Dodano:     25.10.2012 23:50

„Wino i chleb” - pod takim hasłem odbyły się rekolekcje diecezjalne Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej oraz Diecezjalne Święto Żniw, które w dniach 5-7 października 2012 r. przeżywaliśmy w ewangelickiej parafii w Słupsku.

Trzydniowe spotkanie nad morzem rozpoczęło się w piątek w Warcinie, gdzie po zwiedzeniu dawnego pałacu kanclerza Otto von Bismarcka, po którym gości oprowadzał kurator Diecezji a jednocześnie Dyrektor Technikum Leśnego – Piotr Mańka – wszyscy spotkali się przy ognisku. Po wspólnej kolacji uczestnicy rekolekcji udali się do, odbudowanego na terenie Szkoły, dawnego ewangelickiego kościoła z Ciecholubia, gdzie proboszcz miejsca, ks. Wojciech Froehlich, poprowadził uczestników w wieczornej modlitwie mającej charakter nieszporów. Tego wieczora wiślański chór parafialny, który przybył do Słupska na zaproszenie miejscowej parafii ewangelickiej wykonał jedną z przygotowanych pieśni i tym samym wpisał się w historię zrekonstruowanego kościoła jako pierwszy chór kościelny, który zaśpiewał w murach odbudowanej świątyni.
Sobotnie nabożeństwo dziękczynne miało charakter nabożeństwa żniwnego, podczas którego kazanie, na tekst z 1 Tym 5,4-5, wygłosił biskup Diecezji – ks. prof. Marcin Hintz. W trakcie nabożeństwa wiślański chór wykonał pieśni tematycznie związane z obchodzonym Świętem Żniw. W nabożeństwie uczestniczył starosta słupski Sławomir Ziemianowicz, dzięki wsparciu którego starostwo powiatowe pokryło koszty pobytu chóru z Wisły. Po nabożeństwie uczestnicy rekolekcji mieli możliwość wysłuchania wykładu przewodniczącego synodalnej komisji liturgicznej ks. Adama Maliny z Szopienic nt: „Luterańskie rozumienie i przeżywanie sakramentu Eucharystii”. Kolejnym punktem programu była jesienna sesja synodu Diecezjalnego, której przewodniczył bp Marcin Hintz a która, dzięki życzliwości pana Detlefa Racha, delegata do Synodu Diecezjalnego i jednocześnie przewodniczącego Mniejszości Niemieckiej w Słupsku, odbyła się w pomieszczeniach należących do miejscowej mniejszości niemieckiej. Podczas gdy obradował Synod, goście z Wisły, po zwiedzeniu Słupska, przygotowywali się do popołudniowego koncertu połączonego z ewangelizacją poprowadzoną przez ks. Michała Walukiewicza z Włocławka. 18 pieśni różnych kompozytorów m. in. Jana Gawlasa i Stanisława Hadyny w doskonały sposób ilustrowały treści przekazywane przez ewangelistę.
Ostatnim dniem rekolekcji była niedziela. Już w zdecydowanie mniejszym gronie słupscy parafianie z gośćmi z Wisły dziękowali Bogu za przeżywaną wspólnotę.

Parafia EA w Słupsku dziękuje Radzie Diecezjalnej Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej, Staroście Słupskiemu i wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji rekolekcji. W szczególny sposób dziękujemy chórowi parafialnemu Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle Centrum.comments powered by Disqus comments powered by Disqus