Jesienna sesja Synodu Kościoła w Warcinie 18-20 październik 2013

Jesienna sesja Synodu Kościoła w Warcinie 18-20 październik 2013

  ks. Marcin Rayss   |   Dodano:     22.10.2013 17:02

W dniach od 18 do 20 października br. w Warcinie, na terenie Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej, miało miejsce posiedzenie Synodu Kościoła - najwyższej władzy Kościoła Ewangelickiego w Polsce.

Zadaniem Synodu w czasie jesiennej sesji było m.in. przyjęcie sprawozdania budżetowego oraz uchwalenie preliminarza finansowego Kościoła na rok 2014.

Synod Kościoła liczy 68 członków - reprezentantów poszczególnych Diecezji, z których większość to osoby świeckie. Z ramienia Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej członkami Synodu KEA w RP są: z urzędu - ks. bp Marcin Hintz, zwierzchnik Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej oraz p. Piotr Mańka, kurator Diecezji, a także wybrani przedstawiciele Diecezji, duchowni - ks. Marek Loskot, proboszcz PEA Bydgoszcz, ks. radca Janusz Staszczak, proboszcz PEA Koszalin oraz ks. Tomasz Wola, proboszcz PEA Piła i świeccy - p. Izabela Główka-Sokołowska z PEA Koszalin oraz p. Jerzy Gizło z PEA Poznań.

Uczestników jesiennej sesji Synodu przywitał ks. bp Marcin Hintz, który w piątek i niedzielę, na rozpoczęcie i zakończenie posiedzenia Synodu, współprowadził nabożeństwa spowiednio-komunijne, które odbyły się w w kościele przy Zespole Szkół Leśnych im. Stanisława Sokołowskiego w Warcinie - niegdyś służącemu ewangelikom w Ciecholubiu.

W sobotę natomiast ks. bp Hintz podzielił się z Synodałami rozważaniem na temat składu wiary.

Synod jest najwyższą władzą Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Luterańskiego) w RP, jego uosobieniem i wyrazicielem wszystkich praw przysługujących Kościołowi. Jest powołany do uchwalania praw kościelnych. Do jego właściwości należy m.in.  sprawowanie pieczy nad zachowaniem czystości nauki w Kościele, stanie na straży praw, dobra i jedności Kościoła.

Relacja za: www.luteranie.plcomments powered by Disqus comments powered by Disqus