Diecezjalna Konferencja Księży - Rekolekcje Adwentowe, Toruń 2013

Diecezjalna Konferencja Księży - Rekolekcje Adwentowe, Toruń 2013

  ks. Marcin Rayss   |   Dodano:     12.12.2013 16:07

Dnia 10 grudnia 2013 roku w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Toruniu, w ramach adwentowych rekolekcji, odbyła się kolejna Konferencja Duchownych Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP.

Na rozpoczęcie duchowni oraz miejscowi parafianie mogli wspólnie przeżyć nabożeństwo spowiednio-komunijne. Zgromadzonych przywitał zwierzchnik Diecezji, ks. bp Marcin Hintz, który wspólnie z gospodarzem toruńskiej Parafii, ks. Jerzym Molinem, oraz z ks. Markiem Uglorzem – zaproszonym na konferencję w celu poprowadzenia rekolekcji – wspólnie poprowadził nabożeństwo. Słowem Bożym podzielił się ks. prof. Uglorz, wygłaszając kazanie na podstawie tekstu z księgi Objawienia św. Jana.

Po nabożeństwie, w ramach rekolekcji, ks. Uglorz przeprowadził rozważanie zatytułowane „Mętne źródła życia i służby”. Była to refleksja nad naszą motywacją do życia i codzienną służbą w Kościele Chrystusa. „Z jakich źródeł czerpiemy?” – brzmiało przewodnie pytanie. Ks. Uglorz zwrócił uwagę na nieumiejętność radzenia sobie z negatywnymi emocjami, które są skutkiem codziennych zmagań ze stresem, presją otoczenia, pędem życia i wszechobecną agresją, które z kolei powodują w nas złe emocje. Jeśli nie będziemy potrafili dawać im upust, a zamiast tego będziemy blokować negatywne emocje, wówczas będziemy czerpać z mętnego źródła życia, co w prostej linii doprowadzi nas do utraty radości i chęci życia, kreatywności. Narastające złe emocje oraz nieradzenie sobie z nimi spowodują lęk i frustrację, a w konsekwencji chorobę – depresję.

Mętnym źródłem życia i służby może stać się przesadna ambicja, pracoholizm, perfekcjonizm, ciągłe udowodnianie czegoś samemu sobie, wywieranie na siebie presji oczekiwań, niezdrowa rywalizacja i konkurencja, brak pewności siebie, złość czy nienawiść. Ponadto ks. Uglorz przedstawił destrukcyjne wzorce życiowe, z których, będąc w nich zakorzenieni, często mimo woli czerpiemy. Na koniec, posługując się biblijnymi metaforami, rekolekcjonista zachęcił do większego wysiłku w budowaniu własnej samoświadomości, tożsamości i do samorefleksji. Rekolekcje zakończyły się wspólną modlitwą.

Po rozważaniu ks. prof. Marka Uglorza duchowni przeszli do części konferencyjnej. Ks. bp Marcin Hintz tę część rozpoczął od gratulacji i życzeń z okazji przeżywanych przez duchownych jubileuszy. Szczególną datę, 40-lecie swojej ordynacji, w najbliższych dniach, 26 grudnia, będzie przeżywał proboszcz toruńskiej Parafii, ks. Jerzy Molin. Następnie omówiono bieżące sprawy diecezjalne. Ustalono m. in., że diecezjalny etap konkursu „Sola Scriptura”, podobnie jak w ubiegłym roku, odbędzie się w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Toruniu, dnia 11 stycznia 2014 roku o godz. 11.00.

Cześć oficjalną zakończono modlitwą, a po przerwie obiadowej duchowni wzięli także udział w popołudniowej promocji dwóch nowych książek o tematyce kościelnej, której organizatorem była PEA Toruń. Relacja z tego wydarzenia na stronie Diecezji pod adresem: http://diec.pomorsko-wlkp.luteranie.pl/index.php?o=article&id=303comments powered by Disqus comments powered by Disqus