Pożegnanie Śp. Księdza Biskupa Tadeusza Szurmana

Pożegnanie Śp. Księdza Biskupa Tadeusza Szurmana

  ks. Michał Kühn   |   Dodano:     06.02.2014 0:07

W poniedziałek 3 lutego o godz. 12 odbył się pogrzeb Śp. ks. bpa Tadeusz Szurmana, zwierzchnika Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Uroczystości żałobne rozpoczęły się w wypełnionym po brzegi kościele Zmartychwstania Pańskiego w Katowicach. Żegnało go około stu księży z różnych Diecezji naszego Kościoła, księża i biskupi innnych wyznań, urzędnicy państwowi, przedstawiciele województwa, miasta, a przede wszystkim tysiące wiernych. Słowo Boże wygłosił Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec, który podkreślił ogromne zaangażowanie zmarłego w wielu przestrzenaich życia kościelnego oraz społecznego.

Ksiądz Biskup Tadeusz Szurman pomimo swej przewlekłej i ciężkiej choroby wypełniał do końca gorliwie swoje powołanie stojąc na czele Diecezji będąz zarazem Proboszczem parafii. Diecezję na pogrzebie reprezentowali ks. bp prof. Marcin Hintz, ks. Radca Janusz Staszczak, ks. Wojciech Froehlich, ks. Waldemar Gabryś, ks. Michał Walukiewicz oraz Ks. Michał Kühn

 

Za portalem luteranie.pl

 

Biskup Tadeusz Szurman urodził się 9 lipca 1954 roku w Simoradzu na Śląsku Cieszyńskim. Został ordynowany na duchownego 19 listopada 1978 roku w Goleszowie na Śląsku Cieszyńskim, po czym podjął pracę jako wikariusz w Świętochłowicach, gdzie następnie w 1984 roku został proboszczem. Równocześnie w latach 1989-1990 był administratorem parafii w Zabrzu. Od 1993 roku był proboszczem ewangelickiej parafii w Katowicach.

 

W latach 1982–1986 był duszpasterzem młodzieżowym diecezji katowickiej, zaś w latach 1984–1990 Ogólnopolskim Duszpasterzem Młodzieży i przewodniczącym Komisji Młodzieżowej Polskiej Rady Ekumenicznej. W latach 1991–2001 był radcą diecezjalnym Decezji Katowickiej Kościoła, w latach 1998–2002 był prezesem Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

 

Wybrany w październiku 2001 roku przez Synod Diecezjalny Biskupem Diecezji Katowickiej, w urząd został wprowadzony w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach 6 stycznia 2002 roku.

 

Od 2010 roku był zastępcą zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp. Jerzego Samca.

 

Jest  autorem wielu artykułów z dziedziny teologii, spraw społecznych, historii, współpracował z kwartalnikiem "Myśl Protestancka", był w radzie redakcyjnej kwartalnika "Ewangelik", zainicjował program radiowy "Głos życia" w Radiu Katowice, wydał dwa tomiki poezji (Malowane niezdarnie, Katowice 2004; Świeże powietrze, Katowice 2005). Był  inicjatorem wielu przedsięwzięć kulturalnych i społecznych, za które wielokrotnie był nagradzany: m.in. był laureatem Nagrody im. Karola Miarki oraz katolickiej nagrody im. ks. Szramka.

 

W roku 2012 został honorowym obywatelem Miasta Katowice.

 

 

 comments powered by Disqus comments powered by Disqus