Diecezjalna Konferencjach Duchownych - Stawiszyn, 30 września 2014

Diecezjalna Konferencjach Duchownych - Stawiszyn, 30 września 2014

  ks. Marcin Rayss   |   Dodano:     01.10.2014 12:48

Dnia 30 września 2014 roku, w Stawiszynie, miała miejsce konferencja duchownych Diecezeji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP.

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Stawiszynie we wrześniu br. została zlikwidowana decyzją Wojewody Wielkopolskiego na podstawie stosownej uchwały Konsystorza. Księża podczas konferencji dokonali aktu desakralizacji zniszczonego neogotyckiego kościoła ewangelickiego w Stawiszynie, wybudowanego w latach 1785-1788, który został przekazany przez Kościół na rzecz Fundacji Laera.

Zwierzchnik Diecezji, ks. bp Marcin Hintz, w asyście ks. radcy Janusza Staszczaka oraz gospodarza miejsca ks. Michała Kühna - dotychczasowego proboszcza administratora PEA Stawiszyn, dokonał desakralizacji kościoła zgodnie z porządkiem opracowanym przez Komisję Liturgiczną naszego Kościoła. Na nabożeństwie, oprócz duchownych, byli obecni przedstawiciele Fundacji oraz okoliczni mieszkańcy Stawiszyna. W ten sposób w murach stawiszyńskiej świątyni po raz ostatni było głoszone Słowo Boże - odtąd kościół będzie służył celom kulturalno-oświatowym.

Po nabożeństwie miały miejsce obrady, które rozpoczęły się wspomnieniem oraz minutą ciszy ku czci śp. Piotra Mańki - kuratora Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP, którego pogrzeb odbył się w miniony piątek, tj. 26.09.2014 roku.

Podczas konferencji duchowni omawiali bieżące sprawy: m.in. przygotowania do jesiennej sesji Synodu Diecezjalnego w Bydgoszczy zaplanowanej na dzień 8 listopada 2014 roku, przygotowania do obchodów Jubileuszu 500-lecia Reformacji w 2017 roku. Omówiono także Diecezjalny Zjazd Chórów oraz diecezjalny wyjazd "Śladami Lutra" do Niemiec dla konfirmantów, które odbyły się we wrześniu.

Konferencje duchownych odbywają się raz na kwartał.comments powered by Disqus comments powered by Disqus