Prof. Jerzy Buzek wyróżniony jako Człowiek Pojednania 2015 - uroczystości w Łęgowie

Prof. Jerzy Buzek wyróżniony jako Człowiek Pojednania 2015 - uroczystości w Łęgowie

  ks. Marcin Rayss   |   Dodano:     11.06.2015 11:01

W dniu 6 czerwca 2015 roku, w Sanktuarium Pojednania w Łęgowie koło Pruszcza Gdańskiego, odbyła się uroczystość ogłoszenia Człowiekiem Pojednania 2015 prof. Jerzego Buzka. 

Wyróżnienie dla byłego premiera i przewodniczącego Europarlamentu przyznała Kapituła, którą tworzą przedstawiciele różnych wyznań i religii: w jej skład wchodzą m.in. abp Sławoj Leszek Głódź – Metropolita Gdański (przewodniczący Kapituły) oraz bp Marcin Hintz – zwierzchnik Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP. Nagroda co roku wręczana jest osobom, które swoją działalnością przyczyniły się do budowania zgody i poszanowania oraz przysłużyły się pojednaniu między wyznawcami różnych wyznań i religii.

Sekretarz Kapituły i zarazem gospodarz uroczystości ks. Grzegorz Rafiński powiedział o Laureacie: „profesor Buzek jest ewangelikiem, żyje w zgodzie z przedstawicielami innych wyznań i religii. Wartością dla Kapituły jest budowanie jedności Europy, do czego swoimi dokonaniami prof. Buzek się przyczynia. Wprowadza też do polityki element dialogu, godności, wartości”. 

Uroczystość rozpoczęła się modlitwą ekumeniczną na placu przy kościele pw. św. Mikołaja w Łęgowie. Następnie, w hali parafialnego Oratorium, odbyła się druga część uroczystości: akademia ku czci Laureata, którą koncertem uświetnił Chór Polifoniczny Miasta Anagni (Włochy) pod dyrekcją Luigiego Brandi.

„Nagroda Człowiek Pojednania jest adresowana do osób, które reprezentując różne środowiska, cieszą się szacunkiem ponad podziałami i kierują się szlachetnymi zasadami ogólnie akceptowanymi przez chrześcijan, Żydów i muzułmanów. Dzisiejszy laureat, prof. Jerzy Buzek, jest z pewnością taką osobą. Osobą, która na każdym etapie swojego życia buduje mosty pomiędzy różnymi środowiskami oraz pozostawia po sobie liczne i trwałe ślady w zakresie budowania jedności i pojednania” – mówił w laudacji Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny KAI.

Po wygłoszonej laudacji nastąpił akt wręczenia Laureatowi dyplomu Człowiek Pojednania 2015 przez ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia i ks. bp. Marcina Hintza. Prof. Jerzy Buzek otrzymał również statuetkę Człowiek Pojednania 2015 zaprojektowaną przez prof. Wawrzyńca Sampa, mającą postać stylizowanego drzewka oliwnego.

Jerzy Buzek dziękując za wyróżnienie i nie skrywając wzruszenia w swoim wystąpieniu powiedział: „Dobrze w takim miejscu mówić o pojednaniu, bo jest to wartość niezwykła i bardzo ważna dzisiaj w Europie. Coraz mniej mamy takiego wspólnotowego podejścia do tego, co powinno nas łączyć, a nie dzielić”. Laureat podkreślił również, że „pojednanie ma wiele wymiarów, nigdy się nie kończy i zawsze trzeba nad nim pracować”.

Po akademii wszyscy zebrani przeszli na tzw. Drogę Pojednania, gdzie nastąpiło odsłonięcie granitowej płyty z nazwiskiem Laureata. Natomiast w Domu Pojednania został odsłonięty portret Jerzego Buzka w galerii laureatów wyróżnienia Człowiek Pojednania.

Uroczystość zakończyła się wspólnym posiłkiem w ogrodzie przy parafialnym Oratorium.

Zdjęcia: Justyna Anna Ambor.comments powered by Disqus comments powered by Disqus