I Diecezjalne Śniadanie dla Kobiet w Toruniu

I Diecezjalne Śniadanie dla Kobiet w Toruniu

  Parafia Toruń   |   Dodano:     24.10.2016 16:57

Toruń, marzec 2016 – szkolenie dla prowadzących Szkółki Niedzielne. Super zajęcia, fajna atmosfera. Pada hasło: trzeba coś wymyślić, żebyśmy mogły się częściej spotykać. Ale co? Diecezja duża, odległości pomiędzy parafiami, czas, dojazdy, finanse… A może by tak wzorem południa Polski zorganizować Diecezjalne Śniadanie dla kobiet?  Nie ma dużo czasu do namysłu. Gdzie? Toruń –  środek diecezji, w miarę dobre połączenia komunikacyjne, jest duża sala parafialna. Kogo zaprosić? Jaki wybrać temat? Burza pomysłów, telefony, e-maile z Anią Borutą – Bisok z Poznania i Anią Froehlich ze Słupska.

Głównym wyznacznikiem staje się kalendarz. Trzeba pogodzić nawzajem wykluczające się terminy. I wreszcie! Mamy prowadzącą – Bożena Giemza (wykorzystujemy okazję, że może przyjechać razem z mężem na odbywające się dzień wcześniej także w Toruniu Spotkanie Reformacyjne). Tempo szybkie, czasu coraz mniej zaraz wakacje, ale przydało by się coś jeszcze… Propozycja Ani Froehlich – zróbmy zajęcia z aromaterapii i warsztaty mydlarskie. Super, mamy wszystko: miejsce, termin, wykład, warsztaty, ale czy ktoś będzie zainteresowany? Październik to już chłodno, ponuro, niemałe odległości. Pocieszamy się wzajemnie: nie liczy się ilość, ale jakość. To w końcu pierwsze takie spotkanie… Po wakacjach rozesłanie plakatów, zaproszeń i oczekiwanie... ile kobiet z naszej Diecezji przyjmie zaproszenie? Liczyłyśmy, że może chociaż 20, marzyłyśmy o 40 -50. Kiedy mija termin zgłoszenia okazuje się, że zainteresowanych jest 88 pań z terenu niemal całej Diecezji Pomorsko–Wielkopolskiej!

I Diecezjalne Śniadanie dla Kobiet odbyło się w ubiegłą sobotę 22.10 2016. Powitał nas proboszcz parafii, ks. Michał Walukiewicz. W modlitwie poprowadziła nas mgr teologii Adrianna Gabryś z Leszna. Co było na śniadanie – długo by opowiadać – spójrzcie na zdjęcia :)

Po nasyceniu ciała – czas na ucztę duchową – wykład Bożeny Giemza: „Jak być sobą...”. Bardzo wartościowy czas, kiedy możemy sobie uświadomić, że nie jesteśmy "worami", w których upychać można w nieskończoność najróżniejsze emocje wynikające z naszych ról, jako kobiet, matek, żon, pracowników najróżniejszych instytucji. Mamy prawo i powinnyśmy okazywać, mówić o przeżywanych emocjach z najbliższymi – nawet jeśli uważane będziemy za potulne i miłe, nadopiekuńcze i przewrażliwione lub „jędzowate”. Niezwykły, dynamiczny i arcyciekawy wykład bezwzględne demaskujący nasze "maski", które zakładamy na co dzień, chcąc zadowalać innych lub sprawiać dobre wrażenie.

Po wykładzie króciutka przerwa kawowa i przygotowanie sali do warsztatów. Ze stołów znika wszystko, łącznie z obrusami. Kolejny punkt programu to prawdziwy "strzał w 10". Prowadząca – pani Małgorzata Szczurowska z Łodzi. Warsztaty mydlarskie. Profesjonalnie przygotowane i przeprowadzone. Nasza toruńska kaplica zapachniała mieszanką aromatów i gorącego płynnego mydła. Zajęcia dosłownie pochłonęły wszystkie panie. „Bawiłyśmy się jak małe dziewczynki” – to wypowiedź jednej z uczestniczek. Wszystkie nasze emocje, które uświadomione nam zostały w trakcie wykładu przelewamy i formujemy w prawdziwe cudeńka, powstające w trakcie warsztatów. Mydełka aromatyczne, barwne i w bardzo rożnych formach.

Bardzo dziękuję wszystkim, dzięki którym to spotkanie mogło się odbyć. Radzie Diecezjalnej za wsparcie, wszystkim biorącym czynny udział w przygotowaniach i sprawnym organizowaniu logistycznym tego dnia – moim współparafiankom toruńskim, ale przede wszystkim wam – KOBIETY, że zechciałyście tak licznie do Torunia przybyć pomimo dużych nieraz odległości i przy niezbyt sprzyjającej pogodzie.

Zapraszam już na kolejne Diecezjalne Śniadanie dla kobiet 16.09.2017 – oczywiście w Toruniu! Do zobaczenia!

Relacja: Elżbieta Walukiewicz.

Zdjęcia: Monika Mendrok, ks. Michał Walukiewicz.comments powered by Disqus comments powered by Disqus