Relacja z jesiennej sesji Synodu DPW w Bydgoszczy

Relacja z jesiennej sesji Synodu DPW w Bydgoszczy

  Diecezja Pomorsko-Wielkopolska   |   Dodano:     08.11.2016 14:13

Dnia 5 listopada 2016 w Bydgoszczy odbyła się jesienna X sesja V kadencji Synodu Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP. Była to ostatnia sesja tej kadencji Synodu i miała charakter podsumowujący 5-letnią pracę Synodu.

Sesja rozpoczęła się od nabożeństwa spowiednio-komunijnego w bydgoskim kościele Zbawiciela. Liturgię wstępną poprowadzili ks. Marek Loskot i ks. Marcin Rayss, spowiedź i liturgię komunijną zwierzchnik Diecezji – ks. bp Marcin Hintz, natomiast kazanie wygłosił ks. radca Janusz Staszczak.

Po krótkiej przerwie i wspólnym pamiątkowym zdjęciu na placu przed centrum parafialnym, Synodałowie oraz bydgoscy parafianie zapoznali się z prezentacją dot. „Ewangelickich Dni Kościoła”, które odbędą się w przyszłym roku na Śląsku Cieszyńskim w ramach obchodów 500-lecia Reformacji. O idei zorganizowania EDK oraz zaplanowanym programie mówił ks. Marcin Podżorski z Cieszyna.

Następnie zebrani wysłuchali wykładu prof. dr. hab. Janusza Małłka (UMK) pt. Początek Reformacji na Pomorzu i w Wielkopolsce. Prof. Małłek syntetycznie przedstawił losy XVI-wiecznego dziełka odnowy Kościoła na ziemiach wchodzących obecnie w skład Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej. Był też czas na dyskusję i zadawanie pytań.

Po wykładzie Synodałowie udali się na obrady do centrum parafialnego. Rada Diecezjalna dokonała podsumowania prac V kadencji Synodu DPW i wyraziła podziękowania wszystkim członkom Synodu za ogrom włożonej pracy, zaangażowanie i poświęcony czas. Rada Diecezjalna osobiście pogratulowała też każdemu Synodałowi z osobna i wręczyła pamiątkową filiżankę z logo diecezji.

W ramach obrad delegaci Synodu DPW do Synodu Kościoła podzielili się też swoją refleksją dot. prac Synodu Kościoła i podsumowali swój wkład w tę wymagającą służbę na rzecz Kościoła.

Na zakończenie omówiono sprawy bieżące i wolne wnioski. Synod zakończył się wspólnym, uroczystym obiadem.

relacja: ks. Marcin Rayss

foto: Sławomir Kołtuńskicomments powered by Disqus comments powered by Disqus