W Bydgoszczy świętowano 120. pamiątkę poświęcenia kościoła i 95-lecie parafii

W Bydgoszczy świętowano 120. pamiątkę poświęcenia kościoła i 95-lecie parafii

  Diecezja Pomorsko-Wielkopolska   |   Dodano:     20.09.2017 17:16

Bydgoskie obchody pamiątki poświęcenia kościoła i założenia parafii połączone były z jubileuszem 500-lecia Reformacji oraz z Europejskimi Dniami Dziedzictwa. Bogaty program obchodów obejmuje szereg wydarzeń - szczegółowy program można znaleźć na naszej stronie oraz witrynie internetowej parafii w Bydgoszczy.

Główna część obchodów odbyła się w sobotę, 16 września 2017 roku. W bydgoskim kościele Zbawiciela odbyło się uroczyste nabożeństwo z udziałem duchownych z Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej oraz gości ekumenicznych z bratnich Kościołów. Kazanie z tej okazji wygłosił zwierzchnik Diecezji, ks. bp prof. Marcin Hintz, a spowiedź poprowadził gospodarz parafii, ks. Marek Loskot. Na nabożeństwie byli również obecni Synodałowie DPW oraz nestor ewangelickich duchownych, ks. Alfred Figaszewski. Nabożeństwo uświetnił chór bydgoskiej parafii pod dyr. Jakuba Kwintala.

Bezpośrednio po nabożeństwie miało miejsce otwarcie wystawy plenerowej przygotowanej specjalnie na obchody. Autorem wystawy zatytułowanej "Ewangelickie kościoły Bydgoszczy i okolic" jest dr Piotr Birecki.

Następnie goście i parafianie udali się na obiad, po którym miała miejsce niespodzianka. Na plebanii czekał okolicznościowy tort.

Ponadto w kościele Zbawiciela zwiedzający i goście mogli zobaczyć przygotowaną z tej okazji ekspozycję naczyń i strojów liturgicznych, starodruków oraz zapoznać się z historią Reformacji.

Zdjęcia: Sławomir Kołtuński.comments powered by Disqus comments powered by Disqus