Nabożeństwo z okazji Święta Reformacji 31 października o godz. 17.00 w TVP 2

Nabożeństwo z okazji Święta Reformacji 31 października o godz. 17.00 w TVP 2

  Diecezja Pomorsko-Wielkopolska   |   Dodano:     27.10.2020 19:38

Zapraszamy do oglądania transmisji nabożeństwa z okazji Pamiątki Reformacji w sobotę 31 października, z kościoła Świętej Trójcy w Lędzinach-Hołdunowie – TVP 2, godz. 17.00.

31 października 1517 roku ks. dr Marcin Luter przybił do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze swoje 95 tez, skierowanych przeciw nadużyciom w handlu odpustami. Tezy Lutra były wezwaniem do publicznej dysputy, a samo wydarzenie historycy przyjęli później jako symboliczny początek Reformacji.

Z tego powodu Kościół luterański na całym świecie tego dnia obchodzi Pamiątkę Reformacji organizując dziękczynne nabożeństwa za XVI-wieczne dzieło odnowy Kościoła.

W sopockim kościele Zbawiciela obchodziliśmy tzw. „Niedzielę Reformacyjną” w minioną niedzielę 25 października.

Główne postulaty Reformacji zostały ujęte w cztery hasła, tzw. „Sola”:

  • Sola Scriptura – jedynie Pismo – ostatecznym autorytetem i normą nauczania, jedynym źródłem wiary, jest Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu.
  • Solus Christus – jedynie Chrystus – tylko Jezus Chrystus, Boży Syn, jest pośrednikiem między Bogiem a ludźmi.
  • Sola gratia et fide – jedynie z łaski przez wiarę – człowiek może zostać usprawiedliwiony (zbawiony) jedynie z Bożej łaski przez wiarę.
  • Solum Verbum – jedynie Słowo – Słowo Boże, które jest narzędziem Ducha Świętego, jest jedynym środkiem łaski Bożej przez który Bóg wznieca wiarę.comments powered by Disqus comments powered by Disqus