Nowe obostrzenia w związku z pandemią - nabożeństwa w Wielkim Tygodniu i w Wielkanoc

Nowe obostrzenia w związku z pandemią - nabożeństwa w Wielkim Tygodniu i w Wielkanoc

  Diecezja Pomorsko-Wielkopolska   |   Dodano:     31.03.2021 19:08

Zgodnie z rozporządzeniem rządu, od soboty 27 marca w całej Polsce będą obowiązywać nowe obostrzenia w związku z trwającą trzecią falą pandemii koronawirusa. Wprowadzone restrykcje będą dotyczyły bezpośrednio również naszych kościołów - ustalono nowy limi osób, które mogą uczestniczyć w nabożeństwach w naszych kościoła i kaplicach. Obecnie będzie to 20m2 na jedną osobę.

Niestety zbiega się to w czasie z obchodami Świąt Wielkanocnych - znów, podobnie, jak rok temu, będziemy zmuszeni przeżywać te święta w wąskim kręgu, ograniczając nasze uczestnictwo również w świątecznych i wielkotygodniowych nabożeństwach.

Zachęcamy w tym trudnym dla nas wszystkich czasie do szczególnej ostrożności i zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa. Utrzymujmy w kościelnych ławkach dystans, nośmy maseczki, dezynfekujmy ręce, a przede wszystkim przestrzegajmy ustalonych limitów w naszych kościołach. Pamiętajmy, że w nabożeństwach możemy uczestniczyć również online oglądając transmisje nabożeństw na kanałach YouTube, Facebook oraz w telewizji na kanale TVP 3.

Dokładny plan transmisji wszystkich nabożeństw jest dostępny na ofinalnej stronie naszego Kościoła pod tym linkiem: https://www.luteranie.pl/transmisje-i-nagrania-nabozenstw-okres-swiateczny-2021/

Poniżej publikujemy również list duszpasterski Biskupa Kościoła, ks. bp. Jerzego Samca, skierowany do wiernych na czas Wielkiego Tygodnia oraz Świąt Wielkanocnych w związku z pogarszającą się sytuacją pandemiczną w naszym kraju:


Drogie Siostry i Bracia w Jezusie Chrystusie,

Stoimy u progu Wielkiego Tygodnia, który nasze myśli kieruje w stronę krzyża Zbawiciela. Przed nami Święta Zmartwychwstania Pańskiego przypominające o nadziei przezwyciężającej lęk. Wiemy już, że będą to kolejne Święta przeżywane w reżimie sanitarnym.

W związku z rosnącą falą zachorowań, od najbliższej soboty 27 marca, rząd wprowadza nowe zasady bezpieczeństwa.  Będą one obowiązywać do piątku 9 kwietnia, a więc obejmą również okres Wielkiego Tygodnia i Świąt. Jednocześnie zaostrzone zostaną regulacje dotyczące kościołów. Poniżej przekazuję część komunikatu umieszczonego na portalu rządowym.

„W miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.”

Zobowiązuję zatem proboszczów i członków Rad Parafialnych do dostosowania obiektów kościelnych do wymogów wymienionych w nowych obostrzeniach. Należy potraktować je z powagą i starannością, aby nasze kościoły nie stały się miejscem rozprzestrzeniania koronawirusa, szczególnie w tym czasie, gdy wzrasta liczba zachorowań. Proszę o systematyczne przypominanie wiernym o tych zasadach - w trakcie samych nabożeństw, jak również poprzez strony internetowe, media społecznościowe i codzienne rozmowy.

Zdaję sobie sprawę z tego, że przed nami trudny okres i ponownie będą to "święta inne niż zwykle". Zachęcam więc do tego, żebyśmy zauważali siebie nawzajem, swoje potrzeby, niedomagania i po chrześcijańsku interesowali się drugim człowiekiem. Relacje możemy budować nie tylko poprzez fizyczną obecność, ale także korzystając z internetu, czy telefonów.

Niech osoby samotne i schorowane otrzymają z naszych parafii wyraźny sygnał, że Siostry i Bracia o nich pamiętają. Zaangażujcie do tego zadania inne osoby. W ten sposób, być może rzeczywiście, będą to "inne święta", również w pozytywnym znaczeniu tych słów.

Utrzymujcie kontakt z pracownikami służby zdrowia należącymi do Waszych parafii - lekarzami, pielęgniarkami, ratownikami, ludźmi zapewniającymi pozostałe usługi w szpitalach. Z pewnością potrzebują duchowego wsparcia. Bądźcie przy tych, którzy są na pierwszej linii frontu walki z pandemią, ale często o nich zapominamy – to pracownicy sklepów, hurtowni, transportu itd. To dzięki m.in. ich pracy funkcjonujemy w tym trudnym czasie. Proszę o modlitwę o nich podczas niedzielnych nabożeństw, bo bywają pomijani i niedoceniani.

Zdaję sobie sprawę, że to nie jest dla Was łatwa sytuacja, że po raz kolejny musimy dostosować się do nowych regulacji i to tuż przed Wielkim Tygodniem, że może Wam też brakować sił i czujecie się zmęczeni tą sytuacją. W tym trudnym doświadczeniu Bóg jest z nami, spoczywa na nas Jego łaska. Otrzymaliśmy od niego Ducha „mocy, miłości i powściągliwości”. Dlatego powierzając nas wszystkich Bogu w modlitwie, proszę Was o wytrwałość, nadzieję, rozwagę i zaangażowanie.

Niech Bóg nam błogosławi i pomaga nieść pociechę wszędzie tam, gdzie jest ona szczególnie potrzebna.

bp Jerzy Samieccomments powered by Disqus comments powered by Disqus