Życzenia Biskupa Diecezji na Wielki Tydzień i Wielkanoc

Życzenia Biskupa Diecezji na Wielki Tydzień i Wielkanoc

  Diecezja Pomorsko-Wielkopolska   |   Dodano:     31.03.2021 20:08

Chrystus Pan mówi: Byłem umarły, lecz oto żyję na wieki wieków i mam klucze śmierci i piekła (Obj 1,18).

Drodzy umiłowani w Panu,

niestety po raz kolejny Wielki Tydzień, pamiątkę ukrzyżowania i zmartwychwstania naszego Pana, Jezusa Chrystusa, będziemy przeżywać w cieniu pandemii. Po doświadczeniach sprzed roku mieliśmy nadzieję, że Wielkanoc Anno Domini 2021 będziemy mogli przeżyć już tradycyjnie i bez ograniczeń - niestety ponownie koronawirus uczy nas pokory.

Chcielibyśmy wszyscy licznie wypełnić nasze kościoły i kaplice, by móc razem modlić się, przeżywając najpierw mękę Bożego Syna na krzyżu Golgoty, a później, w Wielkanocny poranek, ogromną, niewysłowioną radość ze zwycięstwa życia nad śmiercią. Chcielibyśmy przeżywać te święta rodzinnie i w gronie najbliższych, a ponownie jesteśmy wzywani do tego, by w trosce o innych izolować się i trzymać dystans...

Ten liturgiczny czas w życiu Kościoła jest wyjątkowy i szczególnie wpisany w naszą luterańską tożsamość. Wydarzenia Wielkiego Piątku oraz Wielkiej Nocy dla nas, ewangelików, mają kluczowe znaczenia w przeżywaniu naszej duchowości. Usprawiedliwienie z łaski przez wiarę, a więc zbawienie grzeszników, nierozerwalnie łączy się ze śmiercią i zmartwychwstaniem naszego Zbawcy.

Mimo iż nie wszyscy w tych dniach będziemy mogli spotkać się na nabożeństwie, mimo iż nie wszystkim będzie dane przystąpić do Stołu Pańskiego, aby pokrzepić się zbawiennymi dla nas darami Ciała i Krwi naszego Pana, Jezusa Chrystusa, to jednak życzymy Wam wszystkim, Drodzy, aby ten czas był dla nas błogosławiony, by był czasem rozważania Słowa w domowym zaciszu, budowania wiary i osobistej relacji z Bogiem, a przede wszystkim otwarcia serca na dobrą, wielkanocną nowinę.

Dnia trzeciego, jak oznajmia Pismo, Chrystus zmartwychwstał! Nieśmy więc wszystkim - telefonicznie, mailowo, poprzez media społecznościowe - tę radosną Ewangelię, że Pan prawdziwie żyje, a grób pozostał pusty. Śpiewajmy w naszych domach radosne "Alleluja", dziękując Bogu za wielkie miłosierdzie i łaskę, objawione nam w Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym. Chwalmy Wszechmocnego, że Swego Syna za nas poświęcił w krzyżowej ofierze, a trzeciego dnia wzbudził Go z martwych. Śmierć została zniszczona, a życie nam darowane. Bo skoro Jezus żyje, to z Nim i my! To jest naszą nadzieją i otuchą - nawet w najciemniejszych momentach naszego życia.

Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzymy Wam, Drodzy, wiele radości, obfitości Bożych łask, błogosławieństwa Pana Kościoła, a przede wszystkim zdrowia, nie tylko na ten świąteczny czas, ale i na każdy kolejny dzień. Niechaj wszelkie mroki doczesności, cień, który rzuca złowroga pandemia, nasze codzienne troski i lęki, utrapienia i choroby, zginą w blasku promieni Wielkanocnego słońca – światłości Chrystusa, który śmierć zniszczył, a żywot i nieśmiertelność na jaśnię wywiódł. 

ks. bp Marcin Hintz wraz z Radą Diecezjalną Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP,
ks. Marcin Rayss

 

Wpuść, o słońce wielkanocne, swe promienie w serce wpuść!
Rozbudź życie w nim owocne, by się z Tobą mogło zróść!
Brzemię win do grobu rzuć, radość nową we mnie wzbudź,
bym się cieszył z Wielkanocy, odrodzony z Bożej mocy!
 (ŚE 202).comments powered by Disqus comments powered by Disqus