I Pilskie Warsztaty Gospel

I Pilskie Warsztaty Gospel

  Parafia Piła   |   Dodano:     22.06.2021 13:37

Od 18 do 20 czerwca w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pile odbyły „I Pilskie Warsztaty Gospel”. Okazało się, że w małej, diasporalnej ewangelickiej parafii w północnej Wielkopolsce, można i w ten sposób wielbić Boga. Tym bardziej, że fundamentem projektu byli ludzie świata muzyki bardziej lub mniej bliscy pilskiej ewangelickiej parafii: nad aranżacją utworów gospelowych czuwała Monika Różańska - „organistka” w pilskiej parafii, oraz Natalia Karolak - dyrygentka pilskiego ewangelickiego chór im. Oskara Kolberga, która też prowadziła całe warsztaty.

W projekcie, jako solistki, zaśpiewały byłe wokalistki zespołu N.O.C. z parafii: Ewa Pitura i Klaudia Kaczyńska, które dziś swoje życie artystyczne prowadzą w Poznaniu i Bydgoszczy, jednak służą zawsze pomocą swojej parafii w Pile. Muzycy akompaniujący chórowi to w dużej mierze również członkowie zespołu N.O.C. oraz gościnnie znakomity basista jazzowy, Damian Kostka, którego córka jest prawie najmłodszą ewangeliczką w zborze i oczywiście ponad 30-osobowy chór! Od 6 latków po 60 latków, równie mocno naładowni pozytywną energią jaką daje ta forma muzyki i uwielbienia.

Jednak, tak naprawdę wszystko zaczęło się od nadziei i wiary, że to może się udać. Wnioski na dofinansowanie warsztatów do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, oraz Urzędu Miasta w Pile, były składane w środku trwającej pandemii Covid-19, w miesiącu marcu, gdzie pozytywne myślenie było zasłaniane tylko strachem i lękiem oraz lawiną negatywnych wiadomości. Jednak dobrze napisane projekty zyskały uznanie w dwóch Urzędach, a nadzieja i wiara stały się podstawą tego niecodziennego projektu w Pile i finału warsztatów, który miał miejsce 20 czerwca w kościele ewangelickim św. Jana w Pile w samo południe. Radości dla śpiewających i słuchających nie było końca.

ks. Tomasz Wola - proboszcz PEA Piła.comments powered by Disqus comments powered by Disqus