Rozpoczęło się Zgromadzenie Ogólne Światowej Rady Kościołów w Karlsruhe

Rozpoczęło się Zgromadzenie Ogólne Światowej Rady Kościołów w Karlsruhe

  Diecezja Pomorsko-Wielkopolska   |   Dodano:     01.09.2022 0:16

31 sierpnia w Karlsruhe rozpoczęło się 11. Zgromadzenie Ogólne Światowej Rady Kościołów. To największe i najważniejsze gremium ekumeniczne na świecie, które reprezentuje 352 Kościoły członkowskie ze 120 krajów tradycji prawosławnej, anglikańskiej, ewangelickiej, ewangelikalnej i starokatolickiej.

Zgromadzenie zwykle zbiera się co 8 lat, tym razem w południowoniemieckim Karlsruhe, poprzednie miało miejsce w Pusan, w Południowej Korei. W Zgromadzeniu bierze udział około 800 delegatów reprezentujących Kościoły członkowskie oraz około 3000 obserwatorów i innych uczestników, w tym 15-osobowa delegacja Kościoła rzymskokatolickiego. Zgromadzenie otworzyli przedstawiciele władz Światowej Rady Kościołów, reprezentacji Kościoła Ewangelickiego Niemiec oraz Rady Ekumenicznej Kościołów w Niemczech. Wszyscy delegaci i uczestnicy złączyli się w modlitwie. W przemówieniach można było usłyszeć nie tylko słowa nadziei, lecz również troskę o sytuację na świecie, w tym w związku z wojną na Ukrainie.

Tegoroczne Zgromadzenie odbywa się pod hasłem: „Miłość Chrystusa porusza świat do pojednania i jedności” (Christ’s Love Moves the Wolrd to Reconciliation and Unity). Wokół tego motywu koncentrować się będą wykłady plenarne, warsztaty, modlitwy i prace w grupach. Zgromadzenie Ogólne poprzedziły zgromadzenia regionalne i tematyczne.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce reprezentuje bp Marcin Hintz. Bp Hintz brał udział w konsultacjach przygotowawczych do Zgromadzenia, które miało miejsce w Hamburgu z udziałem ponad 100 uczestników. Zwierzchnik Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej oraz proboszcz trójmiejskiej parafii poprowadził również warsztaty na temat działalności Kościoła w wymiarze wirtualnym w czasie pandemii.

Obrady potrwają do 8 września. W dniu otwarcia, podczas popołudniowej sesji, przemówienie do uczestników Zgromadzenia wygłosi Prezydent Republiki Federalnej Niemiec, Frank-Walter Steinmeier.comments powered by Disqus comments powered by Disqus