O traumie w Mikołajkach, czyli Międzydiecezjalne Rekolekcje dla Duchownych

O traumie w Mikołajkach, czyli Międzydiecezjalne Rekolekcje dla Duchownych

  Diecezja Pomorsko-Wielkopolska   |   Dodano:     11.12.2023 20:33

Adwent to czas, w którym szczególnie oczekiwane jest przyjście Zbawiciela. To czas pełen nadziei, ale również przygotowania do późniejszego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. Bardzo często towarzyszy mu zatrzymanie, rezygnacja z codziennych przyjemności i negatywnych przyzwyczajeń czy też podejmowanie codziennych wyjątkowych wyzwań. W wielu miejscach odbywają się rekolekcje, które mają pomóc w złapaniu dystansu przed wielkim świętowaniem urodzin Chrystusa.

Jedną z takich możliwości były odbywające się od 3 do 5 grudnia w Mikołajkach Rekolekcje dla Duchownych dwóch Diecezji: Mazurskiej i Pomorsko-Wielkopolskiej. Księża zjechali do serca Mazur, na teren lokalnej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w niedzielny wieczór, by podczas intensywnego programu nakarmić się adwentową refleksją i doszkolić w aspekcie pracy duszpasterskiej. 

Rekolekcje rozpoczęły się od spotkania z historią. Prof. Jerzy Sojka z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej zapoznał tych, którzy w niedzielne popołudnie dotarli do Mikołajek z treścią kazań adwentowych Marcina Lutra. W ten sposób pobudzona została refleksja nad znaczeniem adwentowego czasu oczekiwania. Kolejnym etapem rekolekcji było teologiczne wprowadzenie, gdzie można było usłyszeć o przeżywaniu traumy i klęski na kartach Pisma Świętego, co było szczególnym doświadczeniem starotestamentowych proroków. Dzięki takiemu wprowadzeniu przygotowane na kolejny dzień szkolenie z zakresu radzenia sobie z traumą i wspierania osób, które jej doświadczyły (ze szczególnym zwróceniem uwagi na uchodźców wojennych z Ukrainy czy Bliskiego Wschodu) miało dużo głębszy wydźwięk. Wspomniane szkolenie poprowadzone z inicjatywy Diakoni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP poprowadziła wykwalifikowana psycholog, mgr Karolina Muścińska. 

Oprócz szkolenia drugi dzień wzbogacony został również teologicznymi refleksjami dotyczącymi tematu migracji oraz pojednania. Podzielił się nimi Zwierzchnik Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej a jednocześnie wykładowca na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej bp prof. Chat dr hab. Marcin Hintz. 

Ostatni dzień rozpoczęło nabożeństwo połączone ze Spowiedzią i Społecznością Stołu Pańskiego, podczas którego kazanie wygłosił Zwierzchnik Diecezji Mazurskiej, bp Paweł Hause, który wcześniej współprowadził wszystkie punkty programu. Był to wartościowy czas, podczas którego Duchowni obu diecezji mieli okazję zatrzymać się na moment przed najintensywniejszym okresem w roku. 

Warto nadmienić, że rekolekcjom towarzyszyła przestrzeń na złapanie dystansu od bieżących spraw. Wieczory wzbogacone były międzydiecezjalną integracją połączoną z wymianą wielu doświadczeń i wspomnień. Była również przestrzeń by przespacerować się po wyludnionych, zimowych Mikołajkach, co dla wielu przybywających dotychczas w to miejsce w okresie letnim było wyjątkowym przeżyciem. 

Wraz z zakończeniem rekolekcji we wtorkowe południe księża obu diecezji ruszyli do swoich parafii, by pomagać innym w przejściu tego czasu przygotowań do uroczystego świętowania Bożego Narodzenia!comments powered by Disqus comments powered by Disqus