Diecezja Pomorsko-Wielkopolska KEA w RP

Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 23/05/2023

Uroczystości z okazji 78 rocznicy zakończenia II wojny światowej

W poniedziałek 8 maja przy pomniku "Tym, co za polskość Gdańska" odbyły się obchody 78. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Wzięli w nich udział kombatanci, władze miasta i województwa, wojsko oraz młodzież. Uczestnicy uroczystości potępili rosyjską agresję na Ukrainę i apelowali o pokój.

W trakcie uroczystości odbyła się też modlitwa międzywyznaniowa, podczas której przedstawiciele różnych kościołów wspominali ofiary wojny i modlili się o pokój. Kościół Ewangelicko-Augsburski reprezentował Zwierzchnik Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej bp Marcin Hintz.

Parafia Konin | 23/05/2023

Wprowadzenie Rady Parafialnej w Koninie

W 4 Niedzielę po Wielkanocy (Cantate - Śpiewajcie Panu pieśń nową Ps 98,1) podczas uroczystych nabożeństw w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Koninie i w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Turku ks. bp Marcin Hintz dokonał wprowadzenia w urzędowanie członków Rad Parafialnych, wybranych w głosowaniach przez Zgromadzenia Parafialne.

W Koninie oprawę muzyczną tworzył również Chór Ekumeniczny działający przy Parafii. Po nabożeństwie odbyło się spotkanie w Sali Parafialnej, gdzie był czas na rozmowy. mogliśmy ugościć ks. Bp wraz z małżonką. Dziękujemy wszystkim za obecność i współtworzenie naszego święta.

Fotografie i relacja za fanpage Parafii na portalu Facebook
Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 18/05/2023

Dni Skupienia w Koninie

Zaproszenie na Dni Skupienia w Koninie w dniach 8-11 czerwca br. 

Inicjatywa jest skierowana do szerokiego grona odbiorców. Szczególnie zapraszamy rodziny z dziećmi. Można uczestniczyć w wybranych dniach. Dni skupienia będą dobrą okazją na spędzenie czerwcowego długiego weekendu i skorzystania z różnych punktów programu.

 
Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 16/05/2023

Komunikat ws. pożaru w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Grudziądzu

W poniedziałek 15 maja br na terenie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Grudziądzu miał miejsce pożar w budynku parafialnym będącym częścią kompleksu kościelnego. W pomieszczeniu zajmowanym przez lokatorów zaprószył się ogień. Na szczęście nikt nie doznał uszczerbku na zdrowiu i życiu.

Ogień pojawił się w pomieszczeniu gospodarczym i został ugaszony dzięki błyskawicznej akcji Straży Pożarnej. Mieszkanie przylegające bezpośrednio do pomieszczenia gospodarczego uległo zniszczeniu, a straty zostały wycenione na kwotę 300 000 zł. Kościół nie został w żadnym stopniu uszkodzony.

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Grudziądzu ma nadzieję, że uda się szybko zniwelować szkodę. Jednocześnie zachęcamy do wsparcia starań parafii w modlitwie.Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 20/03/2023

Obradował Synod Diecezjalny

W dniach 17-18 marca w Koszalinie oraz Mielnie odbył się Synod diecezjalny. Była to pierwsza sesja obecnej kadencji (VII) Synodu DPW. Rozpoczęła się nabożeństwem w kaplicy Jezusa Dobrego Pasterza w Koszalinie, gdzie kazanie wygłosił Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec. Obecni byli również przedstawiciele lokalnych władz oraz bp Zbigniew Zieliński z Diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Kościoła Rzymskokatolickiego. 

Po zakończeniu nabożeństwa członkowie synodu diecezjalnego przenieśli się do Mielna, gdzie w OW „Albatros” się zakwaterowali i po kolacji rozpoczęli obrady. Synod diecezjalny miał charakter sprawozdawczo-wyborczy. Pierwszą część opartą o sprawozdania Biskupa Diecezji, członków Rady Diecezjalnej, Duszpasterzy Środowiskowych oraz Sprawozdanie i Preliminarz Budżetowy zamknięto jeszcze w piątkowy wieczór.

Nazajutrz dobyły się wybory. Wybrana została Rada Diecezjalna, która pełniła tę rolę dotychczas:

Izabela Gł&oa...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 16/03/2023

Finał konkursu biblijnego Sola Scriptura

W sobotę 11 marca o godz. 10.00 odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Sola Scriptura”. Tym razem uczestnicy, którym udało się dotrzeć do tego etapu konkursu zmierzyli się z kolejnymi pytaniami związanymi ze „Świadectwem Jana” spotykając się w jednocześnie w dwóch miejscach w Polsce: Bielsku-Białej i Warszawie.

Siedmioosobowa grupa reprezentująca Diecezję Pomorsko-Wielkopolską (ze Słupska, Sopotu, Torunia i Rypina) pojawiła się w siedzibie Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, gdzie zostali powitani przez mgr Elżbietę Byrtek (koordynatorkę konkursu) oraz ks. dr Dariusza Chwastka (wizytatora lekcji religii w Diecezji Warszawskiej), a w modlitwie o pomyślność, spokój i wiedzę poprowadził zebranych ks. Wojciech Froehlich. Po rozlosowaniu miejsc i oficjalnym powitaniu uczestnikom zostały rozdane (zapieczętowane dotychczas) karty z pytaniami, z którymi cała 26 uczestników miała porad...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 09/03/2023

Oferta wolontariatu podczas Trzynastego Zgromadzenia Ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej

W roku 2023 Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP jest gospodarzem Trzynastego Zgromadzenia Ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej. Organizacja tego wydarzenia stwarza wolontariuszom możliwość do zaangażowania się w pierwsze i prawdopodobnie jedyne takie spotkanie w Polsce, w którym wezmą udział luteranie z całego świata i które umożliwi polskim ewangelikom poznanie bogactwa wspólnoty, jak i różnorodności luteranizmu na świecie. 

Do kogo skierowana jest ta oferta?

Oferta wolontariatu skierowana jest do:

pełnoletnich członków Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP,którzy posługują się językiem polskim oraz angielskim w stopniu komunikatywnym.

Dlaczego warto się zaangażować?

Wolontariusze zaangażowani w pracę nad zgromadzeniem zyskają możliwość:

współpracy przy przedsięwzięciu rangi św...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 01/03/2023

Wprowadzenie trzech Rad Parafialnych: Włocławek, Lipno, Rypin

Trzy parafie na terenie Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej połączone są „unią personalną” proboszcza-administratora – jest to parafia we Włocławku, parafia w Lipnie i parafia w Rypinie. Parafia weWłocławku liczy około sześćdziesiąt osób, parafia w Lipnie około dwadzieścia osób a parafia wRypinie około czterdzieści osób, z których większość mieszka w Brodnicy. W okresie od NiedzieliPalmowej od Niedzieli Wieczności nabożeństwa odbywają się w miejscowych kościołach parafialnych,natomiast od pierwszej niedzieli adwentu do niedzieli Judica w kaplicach zimowych w plebanii weWłocławku, w plebanii w Lipnie i w kaplicy zimowej domu parafialnego w Brodnicy.

W pierwszą niedzielę czasu pasyjnego, 26 lutego 2023 roku, Zwierzchnik Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. bp prof. dr hab. Marcin Hintzwprowadził w każdej z parafii z osobna Rady Parafialne. Rano rypiń


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 24/02/2023

Czas miłosierdzia, czyli kolejna edycja Skarbonki diakonijnej

Rozpoczyna się kolejna edycja ekumenicznej akcji charytatywnej! 

W 1. niedzielę pasyjną (26 lutego), obchodzoną również jako Święto Diakonii, rozpoczyna się kolejna edycja ekumenicznej akcji charytatywnej Skarbonka Diakonijna. Zachęcamy w niej wszystkich do ograniczenia pewnych przyjemności i zbierania przeznaczonych na nie funduszy do specjalnych skarbonek, które zostaną przekazane Diakonii na projekty pomocowe na rzecz osób potrzebujących.

Akcja Skarbonka Diakonijna trwa od początku czasu pasyjnego (wielkiego postu) do Wielkanocy. Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Diakonia Polska) prowadzi ją już 28. raz. Od 2006 r. akcja ma charakter ekumeniczny. Obecnie jest prowadzona razem z Caritas Polska Kościoła Rzymskokatolickiego, Eleos Kościoła Prawosławnego i Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.

Hasło akcji brzmi „Czas miłosierdzia”. Zar&o...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 24/02/2023

Rozpoczynamy Czas Pasyjny

W środę 22 lutego Dniem Pokuty i Modlitwy rozpoczyna się w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Czas Pasyjny!

To 40-dniowy okres przygotowujący do Pamiątki Śmierci Jezusa Chrystusa (Wielki Piątek) oraz Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Nazwa pochodzi od słowa pasja oznaczającego mękę i cierpienie Jezusa Chrystusa. Stąd ten czas roku kościelnego wzywa do zadumy nad tymi wydarzeniami i zachęca do wewnętrznego wyciszenia, duchowej refleksji, odsunięcia od siebie absorbujących spraw zewnętrznych.

Jest to też czas pokuty, rozumianej jako upamiętanie, powrót do Boga i Jego Słowa, do społeczności Kościoła – poprzez spowiedź i sakrament Komunii Świętej. Pasyjna refleksja wiedzie przez świadomość własnej grzeszności, do odnalezienia Bożej łaski i przyjęcia odkupienia, które stało się faktem na krzyżu Golgoty. To jest poselstwo krzyża, które jest postawione w ...        więcej...