Sprawozdawcza wiosenna sesja Synodu Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej - online ZOOM 27.03.2021
Jezus rzekł: Powiadam wam, że jeśli ci będą milczeć, kamienie krzyczeć będą.Łk 19,40
Akcja Prezent pod choinkę w Diecezji zakończona
Zakończył się etap przygotowywania prezentów dla dzieci na Ukrainie, Białorusi i w Rumunii w ramach tegorocznej akcji Prezent pod Choinkę.
Na Synod Diecezjalny do Bydgoszczy zostały przywiezione paczki z następujących Parafii naszej Diecezji: Bydgoszcz, Konin, Kępno, Sopot, Leszno, Słupsk, Piła, Poznań oraz Toruń - razem 370 prezentów.
Wszystkim zaangażowanym w akcję dziękuję w imieniu organizatorów i obdarowanych dzieci.
Ks. Wojciech Froehlich - koordynator akcji w DPW.
Wywiad z ks. bp. Marcinem Hintzem w TOK FM
Serdecznie zapraszamy do odsłuchania wywiadu z ks. bp. prof. Marcinem Hintzem - zwierzchnikiem Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP - na temat Kościoła Luterańskiego w Polsce. Rozmowa została zarejestrowana dnia 6 listopada 2014 roku.
Ks. bp Marcin Hintz był gościem redaktora Cezarego Łasiczki w ramach audycji "OFF Czarek" w rozgłośni radiowej TOK FM.
Poniżej link do nagrania:http://audycje.tokfm.pl/odcinek/20145
Dziękczynne Święto Żniw w Mikołajkach Pomorskich
W drugą niedzielę października parafianie z Elbląga i Mikołajek Pomorskich wspólnie obchodzili Dziękczynne Święto Żniw.
W tym roku gościliśmy na naszym nabożeństwie zwierzchnika Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej ks. bpa Marcina Hintza, który wygłosił kazanie oraz przekazał okolicznościowy bochen chleba na ołtarz. Liturgię wspólnie poprowadzili ks. Marcin Rayss - wikariusz Diecezji oraz gospodarz, ks. Marcin Pilch.
W czasie dziękczynnego nabożeństwa mogliśmy wysłuchać również występu chóru ewangelickiego Gloria Dei z trójmiejskiej parafii pod kierownictwem pana Aleksandra Przeradowskiego z towarzyszeniem skrzypiec, na których zagrały Angelika Leśniak oraz Clara Leśniak z Parafii E-A w Gdańsku-Sopocie.
Po nabożeństwie wszyscy uczestniczyliśmy w drugiej części
Ks. bp Marcin Hintz odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej
W dniu 9 października 2014 r., w siedzibie Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie przy ul. Miodowej 21c, odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego 2014/2015 połączona z obchodami 60-tej rocznicy powołania Akademii.
Po uroczystej immatrykulacji studentów I roku, p. Tadeusz Sławecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, z okazji jubileuszu 60 lat istnienia Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i w uznaniu dla działalności edukacyjnej zasłużonych pracowników naukowo-dydaktycznych ChAT, udekorował ich orderami resortowymi.
Medalem Komisji Edukacji Narodowej został również odznaczony zwierzchnik Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP, ks. bp prof. ChAT dr hab. Marcin Hintz. Medal KEN jest przyznawany za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.
Księdzu Biskupowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych.
Artur Pawłowski otrzymał główną nagrodę Diakonii Miłosierny Samarytanin
Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP już po raz ósmy przyznała swoje nagrody w uznaniu za zaangażowanie na rzecz pracy diakonijnej oraz za „samarytańskie serce”.
Nagrody zostały rozdane podczas uroczystej ekumenicznej XIII Gali Ubi Caritas, która odbyła się 4 października w warszawskim Teatrze Kamienica. Nagrody i wyróżnienia przyznały także rzymskokatolicki Caritas Polska, Eleos Kościoła Prawosławnego, a także – po raz pierwszy – Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.
W tym roku Nagrodę Główną Diakonii Polskiej i statuetkę „Miłosierny Samarytanin” otrzymał p. Artur Pawłowski z PEA Gdańsk-Sopot. Urodzony w 1930 r., po wojnie związał się z parafią luterańską w Gdańsku z siedzibą w Sopocie. Od wielu lat jest zaangażowany w jej działalność diakonijną, pełni funkcję przewodniczącego parafialnej Komisji Diakonijnej, na bieżąco organizuje pomoc dla najbardziej potrzebujących. Nag...        więcej...
I Ewangelickie Mistrzostwa w Bowlingu w Kaliszu
W dniach 10-12.10. br., młodzież z całej Polski zebrała się w Kaliszu (diec. Pom-Wlkp.), aby wspólnie wziąć udział w I Ogólnopolskich Mistrzostwach Ewangelickich w bowlingu połączonych z Reformacyjnym Zjazdem Młodzieży.
Inicjatywa kaliskiej parafii miała na celu integrację, pozytywną rywalizację, ale przede wszystkim świetną zabawę.
W sobotę, o godz. 9,30, w kaplicy nastąpiło uroczyste powitanie uczestników, połączone z rozważaniem słowa Bożego przez diakon Izabelę Sikorę. Następnie wszyscy udali się do kręgielni, gdzie zaczęło się prawdziwe sportowe szaleństwo.
Na zaszczytnym pierwszym miejscu znalazła się reprezentacja parafii z Dzięgielowa. Tytuł wicemistrzów otrzymała parafia w Koninie. Natomiast na trzeciej pozycji uplasowali się sami gospodarze.
Coś dla serca, coś dla ducha, czyli wieczorne spotkanie z muzyką i tańcami urozmaiciło zjazd. Uczestnicy mogli spędzić wyjątkowy cz...        więcej...
Zmarł ks. Paweł Badura - proboszcz parafii w Grudziądzu
Dnia 9 października 2014 roku, w wieku 59 lat, zmarł nagle śp. ks. Paweł Badura, proboszcz parafii ewangelickiej w Grudziądzu.
Śp. ks. Paweł Badura urodził się 22 września 1955 roku w Bielsku-Białej. Pochodził z parafii w Starym Bielsku. Ukończył wydział teologii ewangelickiej na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, a duży wpływ na kształ jego drogi życiowej miał ks. Roman Mikler. W latach 1980-1985 odbywał praktykę w parafii ewangelickiej w Cieszynie. W dniu 24 listopada 1985 roku w Mikołowie został ordynowany na księdza wraz z ks. Jerzym Belowem i ks. bp Marianem Niemcem. Po ordynacji skierowany został do służby w Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej jako wikariusz diecezjalny. Od 1986 roku był wikariuszem, a od 1991 proboszczem administratorem parafii w Słupsku. W roku 1997 został wybrany proboszczem parafii w Nowym Sączu. Od roku 2009 był mianowany proboszczem administratorem parafii w Gr...        więcej...
Relacja z wyjazdu Śladami Lutra dla konfirmantów
W dniach 26-28 września 2014 roku młodzież w wieku konfirmacyjnym z Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej uczestniczyła w wyjeździe „Śladami Lutra”.
Trasa wycieczki rozpoczynała się w Poznaniu i prowadziła przez Zamek Wartburg – gdzie Marcin Luter, ukrywając się jako rycerz Jerzy, przetłumaczył z greckiego na swój ojczysty język Nowy Testament, poprzez Eisleben – miasto urodzin i śmierci Reformatora, do Wittenbergii – gdzie rozgrywały się najważniejsze wydarzenia związane z XVI-wieczną Reformacją i jej głównymi przedstawicielami. Stałym punktem takich wyjazdów jest zwiedzanie muzeów w domach Marcina Lutra i Filipa Melanchtona. 44-osobowa grupa młodzieży poznawała miejsca i historię, które stały się podstawą dla ewangelickiego wyznania wiary, budując zarazem swoją tożsamość.
Przygotowania związane z obchodami 500-lecia Reformacji nie p...        więcej...