Diecezja Pomorsko-Wielkopolska KEA w RP

Parafia Gdańsk z siedzibą w Sopocie | 02/01/2014

Ukazał się nowy numer Gdańskiego Rocznika Ewangelickiego za 2013 rok

Ukazał się nowy numer Gdańskiego Rocznika Ewangelickiego za rok 2013, który jest czasopismem naukowym wydawanym przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Gdańsku. Gdański Rocznik Ewangelicki znajduje się na Liście Czasopism Punktowanych MNiSW Lista B i uzyskał w tym roku aż 5 punktów, co jest wynikiem ogromnej pracy i zasługą całej Redakcji GRE.Nowy numer Gdańskiego Rocznika Ewangelickiego do odebrania jest w kancelarii trójmiejskiej Parafii przy ul. Kościuszki 51 w Sopocie. W bieżącym numerze znajdują się poniższe artykuły:

Ks. bp Marcin Hintz, Słowo WstępneInformacja o stypendium dla studentów zajmujących się badaniem dziejów protestantyzmu.

HISTORIA

Wawrzyniec Markowski, Jan i Karol Wesleyowie - ojcowie metodyzmuAdrian Uljasz, Jura Gajdzica (1777-1840). Chłopski bibliofil i pamiętnikarz z ziemi cieszyńskiejMagdalena Staręga, Dzieje i architektura pomennickiego


ks. Marcin Rayss | 02/01/2014

Synod Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP - Warcino 14-15 marca 2014 roku

Najbliższa sesja Synodu Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP odbędzie się w dniach 14-15 marca 2014 roku.


ks. bp Marcin Hintz | 24/12/2013

Życzenia Świąteczne Biskupa Diecezji

Siostry i Bracia w Panu, Członkowie Wspólnoty Diecezjalnej,

Z okazji zbliżających się Świąt Narodzenia Pańskiego oraz nadchodzącego Nowego Roku, wszystkim Członkom Parafii naszej Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Sympatykom i Przyjaciołom naszego Kościoła, życzymy wiele Bożego Błogosławieństwa, zdrowia, pogody ducha, radosnych chwil przy świątecznym stole, jak też nieustannego Bożego prowadzenia i Jego Mocy w 2014 Roku.

ks. bp Marcin Hintz wraz z Rodziną


ks. Marcin Rayss | 17/12/2013

Promocja książek w toruńskiej Parafii

Dnia 10 grudnia 2013 roku, w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Toruniu, o godz. 15.30 w kaplicy przy ul. Strumykowej 8, odbyła się promocja dwóch nowych książek: Kościoły luterańskie na ziemiach polskich (XVI-XX w.) oraz Na emigracji. Losy polskiego wychodźstwa ewangelickiego w XX wieku, połączona ze spotkaniem z Autorami.

Licznie przybyłych na promocję gości przywitał gospodarz miejscowej Parafii, ks. Jerzy Molin. W spotkaniu, któremu przewodniczył zwierzchnik Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP, ks. bp Marcin Hintz, uczestniczyli również niektórzy spośród współautorów książki Kościoły Luterańskie..., m.in. prof. Tadeusz Stegner, prof. Janusz Małłek, dr hab. Tomasz Kempa, dr Piotr Birecki, dr Sylwia Grochowina oraz redaktor naukowy i jednocześnie autor drugiej z publikacji pt. Na emigracji... - dr hab. Jerzy Kłaczkow.

Poszczególni autorzy, zabierając głos,


ks. Marcin Rayss | 12/12/2013

Diecezjalna Konferencja Księży - Rekolekcje Adwentowe, Toruń 2013

Dnia 10 grudnia 2013 roku w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Toruniu, w ramach adwentowych rekolekcji, odbyła się kolejna Konferencja Duchownych Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP.

Na rozpoczęcie duchowni oraz miejscowi parafianie mogli wspólnie przeżyć nabożeństwo spowiednio-komunijne. Zgromadzonych przywitał zwierzchnik Diecezji, ks. bp Marcin Hintz, który wspólnie z gospodarzem toruńskiej Parafii, ks. Jerzym Molinem, oraz z ks. Markiem Uglorzem – zaproszonym na konferencję w celu poprowadzenia rekolekcji – wspólnie poprowadził nabożeństwo. Słowem Bożym podzielił się ks. prof. Uglorz, wygłaszając kazanie na podstawie tekstu z księgi Objawienia św. Jana.

Po nabożeństwie, w ramach rekolekcji, ks. Uglorz przeprowadził rozważanie zatytułowane „Mętne źródła życia i służby”


ks. Michał Kühn | 01/12/2013

Ekumeniczne spotkanie z przeszłością

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Kaliszu w porozumieniu z Nadleśnictwem Turek oraz Towarzystwem Przyjaciół Brudzewa przyczyniła się do upamiętnienia cmentarza ewangelickiego w Porożu Starym. Relacja ze spotkania:

Wspólna modlitwa, przedstawienie krótkiej historii cmentarza, udostępnienie tablicy informacyjnej oraz zapalenie zniczy towarzyszyło ekumenicznemu spotkaniu z przeszłością, które odbyło się dzisiaj, 20 listopada na cmentarzu ewangelicko- augsburskim w Porożu Starym w gminie Malanów.

Cmentarz ewangelicki w Porożu Starym to największy i najlepiej zachowany cmentarz w gminie Malanów. Powstał w roku 1772, a pierwsze udokumentowane pochówki miały miejsca po 1975 r. Przed 1945 r. wieś zamieszkiwana była w większości przez społeczność ewangelików, jak również baptystów i ludność wyznania rzymsko- katolickiego. Ewangeliccy mieszkańcy Poroża przynależeli do parafii w Prażuchach Starych...        więcej...


ks. Michał Kühn | 23/11/2013

Reformacyjne Rekolekcje Synodalne Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP Poznań, 9 listopada 2013

W dniu 9 listopada 2013 r. odbył się rekolekcyjny Synod Diecezjalny, Diecezji Pomorsko-Wlkp. w Poznaniu. Obrady Synodu rozpoczęły się nabożeństwem prowadzonym przez ks. bp prof. Marcina Hintza, Księdza Radcę Janusza Staszczaka, miejscowego proboszcza oraz jednego z zaproszonych  gości z Kościoła Nordkirche, z którym Diecezja Pomorsko Wlkp. posiada partnerstwo. Uroczyste nabożeństwo połączone było ze Spowiedzią i Komunią Św., zaś Słowem Bożym służył gospodarz parafii ks. Marcin Kotas.

Podczas Synodu wygłoszone zostały trzy referaty:

- Pan dr Jerzy Sojka wygłosił referat na temat: „Grzesznik szukający Boga. Pytania o pokutę i spowiedź w teologii Marcin Lutra”,

- Kolejny referat wygłosił Pan mgr Łukasz Barański, którego temat brzmiał: „Wymiana korespondencji pomiędzy Reformatorami”,

- Ostatni z referatów przedstawił ks. dr Christoph Ehricht z Kościoła Nordkirche, dotyczący Jana Bugenhagena.

Uczestnicy Synod...        więcej...


Kamila Błaszczyk | 21/11/2013

Ordynacja na księży - Relacja

W Przedostatnią Niedzielę Roku Kościelnego, 17 listopada 2013 roku, w ewangelickim kościele Zbawiciela w Sopocie odbyła się uroczystość ordynacji dwóch magistrów teologii ewangelickiej na księży Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP: ks. Marcina Rayssa oraz ks. Łukasza Zielińskiego.

Licznie zgromadzeni goście, duchowni oraz parafianie byli świadkami aktu ordynacji dokonanego przez zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. bpa Jerzego Samca, biskupa Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej ks. prof. Marcina Hintza oraz emerytowanego biskupa Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej ks. Michała Warczyńskiego. Akt ordynacji poprzedziło ślubowanie i przysięga na wierność Słowu Bożemu oraz księgom wyznaniowym ewangelickiego Kościoła. Asystenci nałożyli ordynowanym komże – symbol czystości.

Asystentami ks. Marcina Rayssa byli ks. bp prof. Marcin Hintz oraz ks. kmdr Marek Loskot z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Bydgoszczy. Asystenta...        więcej...


ks. Marcin Rayss | 21/11/2013

Relacja z Diecezjalnego Zjazdu Młodzieży Ewangelickiej

Diecezjalny Zjazd Młodzieży Ewangelickiej - PEA Toruń, 22-24 listopada 2013 r.

Już po raz kolejny mamy za sobą spotkanie młodzieży naszej Diecezji. Młodzież z prafii w Toruniu, Bygoszczy, Gdańsku, Kaliszu, Kępnie, Pile, Poznaniu, Słupsku i Włocławku tym razem spotkała się w grodzie Kopernika. Hasłem przewodnim zjazdu było pytanie: „Co zobaczymy w niebie?”. Chyba nie tylko ja byłam ciekawa co się za tym kryje. Ten zjazd różnił się trochę od tych poprzednich... A mianowicie odbył się pod innym kierownictwem – naszego nowego Diecezjalnego Duszpasterza Młodzieży, ks. Waldemara Wunsza.

Zjazd rozpoczął się w piątek o godz. 18:00. Po kolacji gospodarz miejscowej parafii, ks. Jerzy Molin oraz ks. Wunsz krótko nas powitali. Następnie ks. Wunsz wprowadził zebranych w tematykę zjazdu i poprowadził rozważanie, kt&oac


ks. Marcin Rayss | 15/11/2013

95. rocznica odtworzenia Marynarki Wojennej RP

Serdecznie zapraszamy na uroczyste dziękczynne nabożeństwo z okazji 95. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej RP. W nabożeństwie wezmą udział przedstawiciele władz samorządowych z prezydentem Sopotu na czele, oficerowie Marynarki Wojennej RP oraz kapelani Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego.

Nabożeństwo odbędzie się w ewangelickim kościele Zbawiciele w Sopocie, przy skwerze ks. Otto Bowiena, 23.XI o godz. 11.00. Zapraszamy!