Diecezja Pomorsko-Wielkopolska KEA w RP

ks. Marcin Rayss | 16/01/2014

Diecezjalna Konferencja Księży w Bydgoszczy

Dnia 14 stycznia 2014 roku duchowni naszej Diecezji spotkali się na kolejnej konferencji w PEA Bydgoszcz.

Księży przywitał zwierzchnik Diecezji - ks. bp Marcin Hintz, a następnie rozważanie i modlitwę poprowadził wikariusz DPW - ks. Marcin Rayss.

Na konferencji omawiano nowe wytyczne Konsystorza dot. miesięcznych zbiorczych sprawozdań finansowych, preliminarza na rok 2014 oraz korzystania z SIKEA (Systemu Informatycznego KEA w RP). Uchwalony Regulamin Udostępniania Zasobów Informatycznych stanowi, iż, począwszy od roku 2014, wszystkie jednostki kościelne mają mieć ujednolicone oficjalne adresy poczty elektronicznej, co ma na celu ułatwienie w komunikacji. Adresy mają być intuicyjne według schematu: nazwa_parafii@luteranie.pl oraz dla duchownych imię.naziwsko@luteranie.pl.

Na konferencji poruszono także kwestię przygotowań do organizacji wiosennego Synodu Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej, który odbędzie się w dniach 14-15 marca 2014 roku w War...        więcej...


ks. Marcin Rayss | 16/01/2014

Konkurs Sola Scriptura - Etap Diecezjalny

Dnia 11 stycznia, w sobotę, odbył się etap diecezjalny kolejnej edycji konkursu Sola Scriptura. Tak jak w roku poprzednim uczestnicy konkursu, którzy przeszli pierwszy etap na szczeblu parafialnym, spotkali się w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Toruniu, przy ul. Strumykowej 10. Uczestników wraz z rodzicami i opiekunami przywitali gospodarz toruńskiej Parafii ks. Jerzy Molin oraz Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży - ks. Waldemar Wunsz z PEA Konin.

Punktualnie o godz. 11.00 rozpoczęto etap diecezjalny od wspólnej modlitwy. Ks. Wunsz przedstawił komisję, w której zasiedli: ks. Jerzy Molin - Diecezjalny Wizytator Lekcji Religii, ks. Marcin Rayss - wikariusz DPW oraz p. Elżbieta Walukiewicz - katechetka w PEA Włocławek. Następnie uczestnicy wylosowali miejsca i komisyjnie otworzono koperty z konkursowymi pytaniami.

Do e


ks. Michał Kühn | 12/01/2014

Hostel Pod Aniołami w Kaliszu

Jeśli szukasz oryginalnego i stylowego miejsca na tani nocleg w ścisłym centrum Kalisza, to Hostel Pod Aniołami znajdujący się w budynku parafialnym jest doskonałym wyborem!

Lokalizacja Hostelu jest wyjątkowa i korzystna nie tylko ze względu na położenie w centrum miasta przy Starym Rynku, ale również dlatego, że zabytkowa i bardzo klimatyczna ulica Niecała, na której się znajduje, jest jedną z najbardziej urokliwych uliczek w tej części miasta Kalisz.

Hostel znajduje się w kamienicy znajdującej prawie przy samym parku miejskim, gwarantując spokój i ciszę osobom korzystającym z noclegu. Ponieważ ulica kończy się na skraju parku zapewnia to wszystkim gościom korzystne warunki pobytu.

Serdecznie zapraszamy i zyczymy miłego pobytu.

http://hostel.kalisz.pl/Parafia Gdańsk z siedzibą w Sopocie | 02/01/2014

Ukazał się nowy numer Gdańskiego Rocznika Ewangelickiego za 2013 rok

Ukazał się nowy numer Gdańskiego Rocznika Ewangelickiego za rok 2013, który jest czasopismem naukowym wydawanym przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Gdańsku. Gdański Rocznik Ewangelicki znajduje się na Liście Czasopism Punktowanych MNiSW Lista B i uzyskał w tym roku aż 5 punktów, co jest wynikiem ogromnej pracy i zasługą całej Redakcji GRE.Nowy numer Gdańskiego Rocznika Ewangelickiego do odebrania jest w kancelarii trójmiejskiej Parafii przy ul. Kościuszki 51 w Sopocie. W bieżącym numerze znajdują się poniższe artykuły:

Ks. bp Marcin Hintz, Słowo WstępneInformacja o stypendium dla studentów zajmujących się badaniem dziejów protestantyzmu.

HISTORIA

Wawrzyniec Markowski, Jan i Karol Wesleyowie - ojcowie metodyzmuAdrian Uljasz, Jura Gajdzica (1777-1840). Chłopski bibliofil i pamiętnikarz z ziemi cieszyńskiejMagdalena Staręga, Dzieje i architektura pomennickiego


ks. Marcin Rayss | 02/01/2014

Synod Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP - Warcino 14-15 marca 2014 roku

Najbliższa sesja Synodu Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP odbędzie się w dniach 14-15 marca 2014 roku.


ks. bp Marcin Hintz | 24/12/2013

Życzenia Świąteczne Biskupa Diecezji

Siostry i Bracia w Panu, Członkowie Wspólnoty Diecezjalnej,

Z okazji zbliżających się Świąt Narodzenia Pańskiego oraz nadchodzącego Nowego Roku, wszystkim Członkom Parafii naszej Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Sympatykom i Przyjaciołom naszego Kościoła, życzymy wiele Bożego Błogosławieństwa, zdrowia, pogody ducha, radosnych chwil przy świątecznym stole, jak też nieustannego Bożego prowadzenia i Jego Mocy w 2014 Roku.

ks. bp Marcin Hintz wraz z Rodziną


ks. Marcin Rayss | 17/12/2013

Promocja książek w toruńskiej Parafii

Dnia 10 grudnia 2013 roku, w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Toruniu, o godz. 15.30 w kaplicy przy ul. Strumykowej 8, odbyła się promocja dwóch nowych książek: Kościoły luterańskie na ziemiach polskich (XVI-XX w.) oraz Na emigracji. Losy polskiego wychodźstwa ewangelickiego w XX wieku, połączona ze spotkaniem z Autorami.

Licznie przybyłych na promocję gości przywitał gospodarz miejscowej Parafii, ks. Jerzy Molin. W spotkaniu, któremu przewodniczył zwierzchnik Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP, ks. bp Marcin Hintz, uczestniczyli również niektórzy spośród współautorów książki Kościoły Luterańskie..., m.in. prof. Tadeusz Stegner, prof. Janusz Małłek, dr hab. Tomasz Kempa, dr Piotr Birecki, dr Sylwia Grochowina oraz redaktor naukowy i jednocześnie autor drugiej z publikacji pt. Na emigracji... - dr hab. Jerzy Kłaczkow.

Poszczególni autorzy, zabierając głos,


ks. Marcin Rayss | 12/12/2013

Diecezjalna Konferencja Księży - Rekolekcje Adwentowe, Toruń 2013

Dnia 10 grudnia 2013 roku w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Toruniu, w ramach adwentowych rekolekcji, odbyła się kolejna Konferencja Duchownych Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP.

Na rozpoczęcie duchowni oraz miejscowi parafianie mogli wspólnie przeżyć nabożeństwo spowiednio-komunijne. Zgromadzonych przywitał zwierzchnik Diecezji, ks. bp Marcin Hintz, który wspólnie z gospodarzem toruńskiej Parafii, ks. Jerzym Molinem, oraz z ks. Markiem Uglorzem – zaproszonym na konferencję w celu poprowadzenia rekolekcji – wspólnie poprowadził nabożeństwo. Słowem Bożym podzielił się ks. prof. Uglorz, wygłaszając kazanie na podstawie tekstu z księgi Objawienia św. Jana.

Po nabożeństwie, w ramach rekolekcji, ks. Uglorz przeprowadził rozważanie zatytułowane „Mętne źródła życia i służby”


ks. Michał Kühn | 01/12/2013

Ekumeniczne spotkanie z przeszłością

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Kaliszu w porozumieniu z Nadleśnictwem Turek oraz Towarzystwem Przyjaciół Brudzewa przyczyniła się do upamiętnienia cmentarza ewangelickiego w Porożu Starym. Relacja ze spotkania:

Wspólna modlitwa, przedstawienie krótkiej historii cmentarza, udostępnienie tablicy informacyjnej oraz zapalenie zniczy towarzyszyło ekumenicznemu spotkaniu z przeszłością, które odbyło się dzisiaj, 20 listopada na cmentarzu ewangelicko- augsburskim w Porożu Starym w gminie Malanów.

Cmentarz ewangelicki w Porożu Starym to największy i najlepiej zachowany cmentarz w gminie Malanów. Powstał w roku 1772, a pierwsze udokumentowane pochówki miały miejsca po 1975 r. Przed 1945 r. wieś zamieszkiwana była w większości przez społeczność ewangelików, jak również baptystów i ludność wyznania rzymsko- katolickiego. Ewangeliccy mieszkańcy Poroża przynależeli do parafii w Prażuchach Starych...        więcej...


ks. Michał Kühn | 23/11/2013

Reformacyjne Rekolekcje Synodalne Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP Poznań, 9 listopada 2013

W dniu 9 listopada 2013 r. odbył się rekolekcyjny Synod Diecezjalny, Diecezji Pomorsko-Wlkp. w Poznaniu. Obrady Synodu rozpoczęły się nabożeństwem prowadzonym przez ks. bp prof. Marcina Hintza, Księdza Radcę Janusza Staszczaka, miejscowego proboszcza oraz jednego z zaproszonych  gości z Kościoła Nordkirche, z którym Diecezja Pomorsko Wlkp. posiada partnerstwo. Uroczyste nabożeństwo połączone było ze Spowiedzią i Komunią Św., zaś Słowem Bożym służył gospodarz parafii ks. Marcin Kotas.

Podczas Synodu wygłoszone zostały trzy referaty:

- Pan dr Jerzy Sojka wygłosił referat na temat: „Grzesznik szukający Boga. Pytania o pokutę i spowiedź w teologii Marcin Lutra”,

- Kolejny referat wygłosił Pan mgr Łukasz Barański, którego temat brzmiał: „Wymiana korespondencji pomiędzy Reformatorami”,

- Ostatni z referatów przedstawił ks. dr Christoph Ehricht z Kościoła Nordkirche, dotyczący Jana Bugenhagena.

Uczestnicy Synod...        więcej...