Diecezja Pomorsko-Wielkopolska KEA w RP

ks. Marcin Rayss | 28/02/2014

Bądźmy solidarni z Ukrainą - Apel Biskupa Kościoła EA w RP i Prezesa Diakonii KEA w RP

Poniżej zamieszczamy Apel „Bądźmy solidarni z Ukrainą” wystosowany przez Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. bpa Jerzego Samca oraz Prezesa Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. bpa Ryszarda Bogusza:

Apel o składanie środków finansowych na rzecz osób potrzebujących na Ukrainie

W związku z dramatyczną sytuacją na Ukrainie, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP rozpoczyna zbiórkę środków finansowych na rzecz osób potrzebujących na Ukrainie, których sytuacja pogorszyła się w następstwie ostatnich wydarzeń i bardzo niepewnej sytuacji politycznej i ekonomicznej w kraju.

Jak poinformował zastępca Biskupa Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego na Ukrainie, ks. Pavlo Shvarts, „na dzień dzisiejszy kwestia medykame


ks. Michał Kühn | 06/02/2014

Pożegnanie Śp. Księdza Biskupa Tadeusza Szurmana

W poniedziałek 3 lutego o godz. 12 odbył się pogrzeb Śp. ks. bpa Tadeusz Szurmana, zwierzchnika Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Uroczystości żałobne rozpoczęły się w wypełnionym po brzegi kościele Zmartychwstania Pańskiego w Katowicach. Żegnało go około stu księży z różnych Diecezji naszego Kościoła, księża i biskupi innnych wyznań, urzędnicy państwowi, przedstawiciele województwa, miasta, a przede wszystkim tysiące wiernych. Słowo Boże wygłosił Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec, który podkreślił ogromne zaangażowanie zmarłego w wielu przestrzenaich życia kościelnego oraz społecznego.

Ksiądz Biskup Tadeusz Szurman pomimo swej przewlekłej i ciężkiej choroby wypełniał do końca gorliwie swoje powołanie stojąc na czele Diecezji będąz zarazem Proboszczem parafii. Diecezję na pogrzebie reprezentowali ks. bp prof. Marcin Hintz, ks. Radca Janusz Staszczak, ks. Wojciech Froehlich, ks. Waldemar Gabryś, ks. Michał Walukiewicz oraz Ks. Mic...        więcej...


ks. Marcin Rayss | 16/01/2014

Diecezjalna Konferencja Księży w Bydgoszczy

Dnia 14 stycznia 2014 roku duchowni naszej Diecezji spotkali się na kolejnej konferencji w PEA Bydgoszcz.

Księży przywitał zwierzchnik Diecezji - ks. bp Marcin Hintz, a następnie rozważanie i modlitwę poprowadził wikariusz DPW - ks. Marcin Rayss.

Na konferencji omawiano nowe wytyczne Konsystorza dot. miesięcznych zbiorczych sprawozdań finansowych, preliminarza na rok 2014 oraz korzystania z SIKEA (Systemu Informatycznego KEA w RP). Uchwalony Regulamin Udostępniania Zasobów Informatycznych stanowi, iż, począwszy od roku 2014, wszystkie jednostki kościelne mają mieć ujednolicone oficjalne adresy poczty elektronicznej, co ma na celu ułatwienie w komunikacji. Adresy mają być intuicyjne według schematu: nazwa_parafii@luteranie.pl oraz dla duchownych imię.naziwsko@luteranie.pl.

Na konferencji poruszono także kwestię przygotowań do organizacji wiosennego Synodu Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej, który odbędzie się w dniach 14-15 marca 2014 roku w War...        więcej...


ks. Marcin Rayss | 16/01/2014

Konkurs Sola Scriptura - Etap Diecezjalny

Dnia 11 stycznia, w sobotę, odbył się etap diecezjalny kolejnej edycji konkursu Sola Scriptura. Tak jak w roku poprzednim uczestnicy konkursu, którzy przeszli pierwszy etap na szczeblu parafialnym, spotkali się w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Toruniu, przy ul. Strumykowej 10. Uczestników wraz z rodzicami i opiekunami przywitali gospodarz toruńskiej Parafii ks. Jerzy Molin oraz Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży - ks. Waldemar Wunsz z PEA Konin.

Punktualnie o godz. 11.00 rozpoczęto etap diecezjalny od wspólnej modlitwy. Ks. Wunsz przedstawił komisję, w której zasiedli: ks. Jerzy Molin - Diecezjalny Wizytator Lekcji Religii, ks. Marcin Rayss - wikariusz DPW oraz p. Elżbieta Walukiewicz - katechetka w PEA Włocławek. Następnie uczestnicy wylosowali miejsca i komisyjnie otworzono koperty z konkursowymi pytaniami.

Do e


ks. Michał Kühn | 12/01/2014

Hostel Pod Aniołami w Kaliszu

Jeśli szukasz oryginalnego i stylowego miejsca na tani nocleg w ścisłym centrum Kalisza, to Hostel Pod Aniołami znajdujący się w budynku parafialnym jest doskonałym wyborem!

Lokalizacja Hostelu jest wyjątkowa i korzystna nie tylko ze względu na położenie w centrum miasta przy Starym Rynku, ale również dlatego, że zabytkowa i bardzo klimatyczna ulica Niecała, na której się znajduje, jest jedną z najbardziej urokliwych uliczek w tej części miasta Kalisz.

Hostel znajduje się w kamienicy znajdującej prawie przy samym parku miejskim, gwarantując spokój i ciszę osobom korzystającym z noclegu. Ponieważ ulica kończy się na skraju parku zapewnia to wszystkim gościom korzystne warunki pobytu.

Serdecznie zapraszamy i zyczymy miłego pobytu.

http://hostel.kalisz.pl/Parafia Gdańsk z siedzibą w Sopocie | 02/01/2014

Ukazał się nowy numer Gdańskiego Rocznika Ewangelickiego za 2013 rok

Ukazał się nowy numer Gdańskiego Rocznika Ewangelickiego za rok 2013, który jest czasopismem naukowym wydawanym przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Gdańsku. Gdański Rocznik Ewangelicki znajduje się na Liście Czasopism Punktowanych MNiSW Lista B i uzyskał w tym roku aż 5 punktów, co jest wynikiem ogromnej pracy i zasługą całej Redakcji GRE.Nowy numer Gdańskiego Rocznika Ewangelickiego do odebrania jest w kancelarii trójmiejskiej Parafii przy ul. Kościuszki 51 w Sopocie. W bieżącym numerze znajdują się poniższe artykuły:

Ks. bp Marcin Hintz, Słowo WstępneInformacja o stypendium dla studentów zajmujących się badaniem dziejów protestantyzmu.

HISTORIA

Wawrzyniec Markowski, Jan i Karol Wesleyowie - ojcowie metodyzmuAdrian Uljasz, Jura Gajdzica (1777-1840). Chłopski bibliofil i pamiętnikarz z ziemi cieszyńskiejMagdalena Staręga, Dzieje i architektura pomennickiego


ks. Marcin Rayss | 02/01/2014

Synod Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP - Warcino 14-15 marca 2014 roku

Najbliższa sesja Synodu Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP odbędzie się w dniach 14-15 marca 2014 roku.


ks. bp Marcin Hintz | 24/12/2013

Życzenia Świąteczne Biskupa Diecezji

Siostry i Bracia w Panu, Członkowie Wspólnoty Diecezjalnej,

Z okazji zbliżających się Świąt Narodzenia Pańskiego oraz nadchodzącego Nowego Roku, wszystkim Członkom Parafii naszej Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Sympatykom i Przyjaciołom naszego Kościoła, życzymy wiele Bożego Błogosławieństwa, zdrowia, pogody ducha, radosnych chwil przy świątecznym stole, jak też nieustannego Bożego prowadzenia i Jego Mocy w 2014 Roku.

ks. bp Marcin Hintz wraz z Rodziną


ks. Marcin Rayss | 17/12/2013

Promocja książek w toruńskiej Parafii

Dnia 10 grudnia 2013 roku, w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Toruniu, o godz. 15.30 w kaplicy przy ul. Strumykowej 8, odbyła się promocja dwóch nowych książek: Kościoły luterańskie na ziemiach polskich (XVI-XX w.) oraz Na emigracji. Losy polskiego wychodźstwa ewangelickiego w XX wieku, połączona ze spotkaniem z Autorami.

Licznie przybyłych na promocję gości przywitał gospodarz miejscowej Parafii, ks. Jerzy Molin. W spotkaniu, któremu przewodniczył zwierzchnik Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP, ks. bp Marcin Hintz, uczestniczyli również niektórzy spośród współautorów książki Kościoły Luterańskie..., m.in. prof. Tadeusz Stegner, prof. Janusz Małłek, dr hab. Tomasz Kempa, dr Piotr Birecki, dr Sylwia Grochowina oraz redaktor naukowy i jednocześnie autor drugiej z publikacji pt. Na emigracji... - dr hab. Jerzy Kłaczkow.

Poszczególni autorzy, zabierając głos,


ks. Marcin Rayss | 12/12/2013

Diecezjalna Konferencja Księży - Rekolekcje Adwentowe, Toruń 2013

Dnia 10 grudnia 2013 roku w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Toruniu, w ramach adwentowych rekolekcji, odbyła się kolejna Konferencja Duchownych Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP.

Na rozpoczęcie duchowni oraz miejscowi parafianie mogli wspólnie przeżyć nabożeństwo spowiednio-komunijne. Zgromadzonych przywitał zwierzchnik Diecezji, ks. bp Marcin Hintz, który wspólnie z gospodarzem toruńskiej Parafii, ks. Jerzym Molinem, oraz z ks. Markiem Uglorzem – zaproszonym na konferencję w celu poprowadzenia rekolekcji – wspólnie poprowadził nabożeństwo. Słowem Bożym podzielił się ks. prof. Uglorz, wygłaszając kazanie na podstawie tekstu z księgi Objawienia św. Jana.

Po nabożeństwie, w ramach rekolekcji, ks. Uglorz przeprowadził rozważanie zatytułowane „Mętne źródła życia i służby”