Diecezja Pomorsko-Wielkopolska KEA w RP

Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 12/11/2015

8 listopada zbieraliśmy ofiarę na pomoc uchodźcom

W minioną niedzielę, 3. przed końcem Roku Kościelnego, w naszych parafiach podczas nabożeństw zbieraliśmy ofiarę z przeznaczeniem na pomoc uchodźcom przebywającym w obozach na Bliskim Wschodzie: w Jordanii, Iraku, Libanie i Turcji.

Zbiórkę tę przeprowadzono w odpowiedzi na uchwałę Synodu Kościoła, który odbył się w październiku we Wrocławiu. W liście przewodnim do wiernych, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, bp Jerzy Samiec napisał: "Jako Kościół nie możemy stać obojętni wobec dramatu ludzi dotkniętych wojną i szukających pomocy dla siebie i swoich rodzin. Z jednej strony przygotowujemy się do przyjęcia uchodźców w Polsce, z drugiej strony, musimy mieć świadomość tego, że w obozach dla uchodźców na Bliskim Wschodzie, a także w przeważających przypadkach poza nimi, przebywają w uwłaczających warunkach miliony ludzi, których celem nie jest emigracja do Europy, ale przetrwanie w bezpiecznym miej...        więcej...


Parafia Poznań | 06/11/2015

Obchody Ekumenicznego Święta Biblii w Poznaniu

Dobrze, jeśli uczniowie Chrystusa, mimo dzielących ich różnic, potrafią razem się modlić. Owocem tej modlitwy powinno być jednak także wspólne działanie.

„Dlatego przygarniajcie siebie nawzajem tak, jak i Chrystus przygarnął was ku chwale Boga” – to właśnie te słowa zaczerpnięte z Listu do Rzymian towarzyszyły w tym roku chrześcijanom różnych wyznań podczas XIV Ekumenicznego Święta Biblii. W czasie jego poznańskich obchodów, trwających od 19 do 24 października, wspólnie się modlono, dyskutowano i uczestniczono w koncertach muzyki chrześcijańskiej. Odbyła się także Biblijna Gra Miejska, oparta oczywiście na Piśmie Świętym.

Otwórzmy ramiona

To bowiem słowo Boże znajdowało się w centrum każdego z wydarzeń tego tygodnia. – Słowo przekazane nam przez Boga i zapisane w Biblii jest tym, co nas jako chrześcijan łączy, stanowiąc fundament i drogowskaz w naszym życiu. I w tych...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 05/11/2015

Jesienna sesja reformacyjnego Synodu DPW w Poznaniu

W Święto Reformacji, 31 października 2015 roku, w Poznaniu odbyła się jesienna sesja reformacyjnego Synodu Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP.

Sesja Synodu miała charakter otwarty i uczestniczyli w niej nie tylko Synodałowie DPW, ale także parafianie z wielu parafii Diecezji, którzy spotkali się w Poznaniu, by wspólnie upamiętnić XVI-wieczne dzieło odnowy Kościoła.

Synod Reformacyjny rozpoczął się od nabożeństwa spowiednio-komunijnego w poznańskim kościele Łaski Bożej. Nabożeństwo wspólnie poprowadzili: ks. bp Marcin Hintz, który wygłosił kazanie, ks. radca Janusz Staszczak, ks. Dawid Mendrok oraz proboszcz PEA Poznań – ks. Marcin Kotas. Nabożeństwo swoim występem uświetnił chór poznańskiej parafii pod dyr. Małgorzaty Raszyk-Kopczyńskiej. W trakcie nabożeństwa miało również miejsce zaprzysiężenie nowych członków Synodu DPW: dwóch duchownych – ks. Dawida Mendroka, kt&oacu...        więcej...


ks. Michał Kühn | 30/10/2015

Reformacyjny zjazd młodzieży oraz II Ewangelickie Mistrzostwa w Bowlingu

Drugi raz w Kaliszu odbył się Reformacyjny Zjazd Młodzieży Ewangelickiej i wraz z nim II Ewangelickie Mistrzostwa w Bowlingu. Od piątku do niedzieli młodzież z diecezji pomorsko-wielkopolskiej, śląskiej, cieszyńskiej i wrocławskiej integrowała się przy różnego rodzaju grach oraz podczas wspólnych modlitw i wielbieniu Boga pieśnią.

W sobotę na terenie kaliskiego kompleksu sportowego odbył się turniej. Do mistrzostw przystąpiły 5 osobowe drużyny i po eliminacjach wstępnych do finału zakwalifikowały się drużyny z Konina-Turku, z Kalisza oraz z Ustronia. W tej kolejności też zajęły miejsca. I choć nie uzyskano rekordów torów, to przede wszystkim liczyła się wspólna zabawa.

Uczestnikom dziękujemy za wspólnie spędzony czas, zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy za rok.

ks. Waldemar Wunschks. Michał Kühn | 18/10/2015

II Ogólnopolskie Ewangelickie Mistrzostwa w bowlingu!

Ponad rok temu, w głowach młodych luteran narodził się pomysł zorganizowania 

Ogólnopolskich Mistrzostw Ewangelickich w bowlingu.

Od tego czasu PEA w Kaliszu rozpoczęła przygotowania do tego wydarzenia

a dzięki uprzejmości i zaangażowaniu wielu osób a także struktur kościelnych

inicjatywa ta mogła dojść do skutku!

I tak oto ponad 50 młodych luteran mogło spędzić październikowy weekend

w najstarszym mieście w Polsce, rywalizując fair play, zwiedzając, rozważając i dobrze się bawiąc (taką przynajmniej mamy nadzieję).

Organizując to wydarzenie w ubiegłym roku mieliśmy nadzieję, na kontynuację tego przedsięwzięcia i właśnie dziś mamy przyjemność zaprosić Was na:

II Ogólnopolskie Ewangelickie Mistrzostwa w bowlingu połączone z Reformacyjnym Zjazdem Młodzieży w dniach od 23 do 25.10.2015 r. (piątek, sobota, niedziela) w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Kaliszu. 

Możemy zapewnić, ż...        więcej...


Parafia Kalisz | 02/10/2015

220 lat minęło... Obchody jubileuszu założenia kaliskiej parafii.

Trzeciego września 1795 roku kaliscy luteranie otrzymali koncesję na utworzenie oddzielnej jednostki administracyjnej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego.

Od tego czasu minęło już 220 lat. Z tej okazji w niedzielę 27 września br. w kaplicy im. Marcina Lutra odbyło się uroczyste nabożeństwo upamiętniające to wydarzenie.

W nabożeństwie wzięli udział między innymi: zwierzchnik Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Diecezji Pomorsko – Wielkopolskiej bp prof. Marcin Hintz, przedstawiciele władz samorządowych: Piotr Kościelny (wiceprezydent) oraz Edward Prus (wiceprzewodniczący Rady Miejskiej), goście ekumeniczni oraz kaliscy parafianie.

Nabożeństwo upiększał swoim śpiewem połączony chór Kaliskiego Ewangelickiego Towarzystwa Śpiewaczego oraz chór z parafii ewangelickiej w Goleszowie, który po nabożeństwie uraczył uczestników jubileuszu, krótkim koncertem.

Kazanie...        więcej...


Parafia Słupsk | 02/10/2015

Pierwsza rocznica śmierci byłego kuratora Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej, śp. Piotra Mańki

Dnia 23 września 2015 roku minęła pierwsza rocznica śmierci śp. Piotra Mańki – Kuratora Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej, Kuratora Rady Parafialnej Parafii E-A w Słupsku, ale przede wszystkim oddanego członka Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Uroczystości rocznicowe, zorganizowane przez Centrum Edukacji Regionalnej i Technikum Leśne w Warcinie, których dyrektorem był śp. Piotr Mańka, miały charakter konferencji popularno-naukowej pt. Historie (z) lasu – Pamięci Piotra Mańki. Obchody były dwudniowe.

Pierwszy dzień poświęcono osobie Piotra Mańki. Konferencja rozpoczęła się modlitwą i złożeniem kwiatów na grobie w Kępicach. W modlitwie wszystkich zebranych poprowadził Biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej ks. prof. Marcin Hintz, a kwiaty złożyli: w imieniu Starostwa Powiatowego w Słupsku – Starosta Zdzisław Kołodziejski i Przewodniczący Rady Powiatu Słupskiego Jan Olech, w imieniu Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej...        więcej...


ks. Marcin Rayss | 11/06/2015

Konferencja naukowa - Życie i dzieło mistrza Jana Husa

W poniedziałek 8 czerwca 2015 roku w Gdańsku odbyła się konferencja naukowa Życie i dzieło mistrza Jana Husa w 600. rocznicę męczeńskiej śmierci. 

Organizatorem konferencji był Instytut Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego wraz z Diecezją Pomorsko-Wielkopolską KEA w RP przy współpracy z Centrum Ekumenicznym św. Brygidy w Gdańsku. W konferencji brali udział m.in. profesorowie, historycy, duchowni Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP, duchowni Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP oraz członkowie trójmiejskiej Parafii.

Całodniowa konferencja składała się z dwóch części. Pierwsza część odbyła się w sali wykładowej Wydziału Historycznego UG, gdzie uczestnicy wysłuchali referatów podzielonych na dwa bloki moderowane przez prof. dr. hab. Tadeusza Stegnera oraz prof. UG dr hab. Beatę Możejko. Referaty wygłosili: prof. UG dr hab. Anna Paner, prof. dr hab. Stanisław Bylina (PAN, Warszawa), prof. UG dr hab. Wojc...        więcej...


ks. Marcin Rayss | 11/06/2015

Prof. Jerzy Buzek wyróżniony jako Człowiek Pojednania 2015 - uroczystości w Łęgowie

W dniu 6 czerwca 2015 roku, w Sanktuarium Pojednania w Łęgowie koło Pruszcza Gdańskiego, odbyła się uroczystość ogłoszenia Człowiekiem Pojednania 2015 prof. Jerzego Buzka. 

Wyróżnienie dla byłego premiera i przewodniczącego Europarlamentu przyznała Kapituła, którą tworzą przedstawiciele różnych wyznań i religii: w jej skład wchodzą m.in. abp Sławoj Leszek Głódź – Metropolita Gdański (przewodniczący Kapituły) oraz bp Marcin Hintz – zwierzchnik Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP. Nagroda co roku wręczana jest osobom, które swoją działalnością przyczyniły się do budowania zgody i poszanowania oraz przysłużyły się pojednaniu między wyznawcami różnych wyznań i religii.

Sekretarz Kapituły i zarazem gospodarz uroczystości ks. Grzegorz Rafiński powiedział o Laureacie: „profesor Buzek jest ewangelikiem, żyje w zgodzie z przedstawicielami innych wyznań i religii. Wartoś...        więcej...


ks. Marcin Rayss | 12/05/2015

XXIX Zjazd Chórów Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej oraz poświęcenie Luterańskiego Centrum Parafialnego w Bydgoszczy

W dniach 9-10 maja 2015 roku odbył się XXIX Zjazd Chórów Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej w Bydgoszczy.

Uczestnicy Zjazdu zakwaterowani byli w ośrodku wypoczynkowym w Pieczyskach nad Zalewem Koronowskim. Zjazd rozpoczął się w sobotę w godzinach popołudniowych od rozśpiewania i wspólnej próby połączonych chórów.

Po próbie zwierzchnik Diecezji ks. bp Marcin Hintz wraz z gospodarzem Zjazdu ks. Markiem Loskotem przywitali chórzystów i oficjalnie otworzyli XXIX Zjazd Chórów DPW. Następnie zaplanowano wieczór integracyjny, kolację - grill przy muzyce.

W niedzielę wczesnym rankiem chórzyści udali się do Bydgoszczy, gdzie w kościele Zbawiciela odbyło się uroczyste nabożeństwo. Bydgoska Parafia w tym dniu przeżywała swoje szczególne święto, a mianowicie poświęcenie i oficjalne otwarcie nowo wybudowanego Luterańskiego Centrum Parafialnego. Poświęcenia przed nab...        więcej...