Diecezja Pomorsko-Wielkopolska KEA w RP

Szymon Krawczyk | 02/03/2013

Synod Diecezjalny w Pile

Dnia 2. marca 2013 roku, w Pile, obradował Synod Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP. Synod ropoczął się od nabożeństwa spowiednio-komunijnego w kościele św. Jana, na którym oprócz Synodałów byli obecni również przedstawiciele lokalnej władzy.

Po nabożeństwie rozpoczęto obrady, które odbywały się w auli Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Pile.

W trakcie sesji odczytano i przyjęto sprawozdanie Biskupa Diecezji, sprawozdania Duszpasterzy Diecezjalnych oraz sprawozdanie Diecezjalnej Komisji Rewizyjnej. Ks. bp Marcin Hintz w słowach skierowanych do Synodałów mówił o ważniejszych wydarzeniach w roku 2012 w przestrzeni ogólnokościelnej oraz diecezjalnej, podkreślając zaangażowanie poszczególnych parafii w różne inicjatywy związane z "Rokiem Nowych Wyzwań". Biskup Diecezji podkreślił także potrzebę otwarcia się na media oraz - w odniesieniu do danych statystycznych diecez...        więcej...


Parafia Poznań | 07/02/2013

Kazanie ks. bpa Marcina Hintza wygłoszone w Poznaniu 3. lutego 2013 roku

Kazanie wygłoszone w niedzielę Sexagesimae przez ks. bpa Marcina Hintza, zwierzchnika Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP, w kościele Łaski Bożej w Poznaniu, 3. lutego 2013 roku.

Tekst kazalny: Szukajcie Pana, dopóki można go znaleźć, wzywajcie go, dopóki jest blisko! Niech bezbożny porzuci swoją drogę, a przestępca swoje zamysły i niech się nawróci do Pana, aby się nad nim zlitował, do naszego Boga, gdyż jest hojny w odpuszczaniu! Bo myśli moje, to nie myśli wasze, a drogi wasze, to nie drogi moje – mówi Pan, lecz jak niebiosa są wyższe niż ziemia, tak moje drogi są wyższe niż drogi wasze i myśli moje niż myśli wasze. Gdyż jak deszcz i śnieg spada z nieba i już tam nie wraca, a raczej zrasza ziemię i czyni ją urodzajną, tak iż porasta roślinnością i daje siewcy ziarno, a jedzącym chleb, tak jest z moim słowem, które wychodzi z moich ust: nie wraca do mnie puste, lecz wykonuj...        więcej...


Parafia Kalisz | 28/10/2012

Młodzieżowy Zjazd Reformacyjny w Kaliszu

W dniach 12-14 października 2012 odbył się już kolejny Zjazd Reformacyjny Młodzieży naszej diecezji. Tym razem zjechaliśmy się do przepięknego miasta Kalisza, które jest jednocześnie najstarszym miastem Polski. Temat zjazdu brzmiał interesująco: „Nie jesteś papierową marionetką!” Wszyscy byli ciekawi co się za tym kryje.Oficjalnie zjazd rozpoczął się ok. godziny 20:00 w piątek. Po kolacji, odbyło się spotkanie organizacyjne, na którym gospodarz tamtejszej parafii- ks. Michał Kuhn- przedstawił nam krótko historię samej parafii jak i przeszłość Kalisza. Następnie wybraliśmy się na wieczorny spacer po ulicach najstarszego miasta w Polsce. Myślę, że na wielu uczestnikach wywarło to wielkie wrażenie.Sobotę rozpoczęliśmy, tradycyjnie już, od śniadania. Następnie odbyła się modlitwa poranna, na której dużo śpiewaliśmy, ale również przedstawialiśmy i poznawaliśmy się wzajemnie. Ks. Wojtek Płoszek rozpocz...        więcej...


Szymon Krawczyk | 25/10/2012

Rekolekcje Diecezjalne i Diecezjalne Święto Żniw 2012

„Wino i chleb” - pod takim hasłem odbyły się rekolekcje diecezjalne Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej oraz Diecezjalne Święto Żniw, które w dniach 5-7 października 2012 r. przeżywaliśmy w ewangelickiej parafii w Słupsku.

Trzydniowe spotkanie nad morzem rozpoczęło się w piątek w Warcinie, gdzie po zwiedzeniu dawnego pałacu kanclerza Otto von Bismarcka, po którym gości oprowadzał kurator Diecezji a jednocześnie Dyrektor Technikum Leśnego – Piotr Mańka – wszyscy spotkali się przy ognisku. Po wspólnej kolacji uczestnicy rekolekcji udali się do, odbudowanego na terenie Szkoły, dawnego ewangelickiego kościoła z Ciecholubia, gdzie proboszcz miejsca, ks. Wojciech Froehlich, poprowadził uczestników w wieczornej modlitwie mającej charakter nieszporów. Tego wieczora wiślański chór parafialny, który przybył do Słupska na zaproszenie miejscowej parafii ewangelickiej wykonał jedną z przygotowanych ...        więcej...


Szymon Krawczyk | 21/10/2012

Dziedzictwo protestantyzmu w Gdańsku, Gdyni i Sopocie oraz w perspektywie europejskiej - konferencja

Zaproszenie

Parafia Ewangelicko-Augsburska Gdańsk-Gdynia-Sopot, Diecezja Pomorsko-Wielkopolska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Katedra Teologii Systematycznej Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie przy współpracy Muzeum Historycznego Miasta Gdańska zapraszają na Międzynarodową Konferencja Naukowa: 

Dziedzictwo protestantyzmu w Gdańsku, Gdyni i Sopocie oraz w perspektywie europejskiej

http://diec.pomorsko-wlkp.luteranie.pl/var/pliki/Konferencja.pdf

Szymon Krawczyk | 13/09/2012

Ósma rocznica poświęcenia kościoła w Poznaniu i wspomnienie śp. ks. sen. Tadeusza Raszyka

Ósmą rocznicę poświęcenia nowego kościoła i centrum parafialnego obchodzili w niedzielę poznańscy protestanci. Uroczystości rozpoczęły się od wspólnej modlitwy i złożenia kwiatów przy grobie zmarłego w marcu ks. Tadeusza Raszyka, który przez ponad 30 lat był proboszczem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.

http://www.lazarz.pl/?id=2&nr=4212Parafia Bydgoszcz | 19/05/2012

Noc Muzeów w Bydgoszczy

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bydgoszczy włączyła się do „Nocy Muzeów”, otwierając dla zwiedzających kościół Zbawiciela. Świątynia została zbudowana w 1897 r. według projektu berlińskiego architekta Heinricha Seelinga.

http://luteranie.pl/archiwum/2012/bydgoska_noc_muzeow_2012,4058.htmlParafia Leszno | 19/05/2012

Noc Muzeów w Lesznie

Parafia Ewangelicka w Lesznie po raz drugi włączyła się do akcji Noc Muzeów. Spotkania odbywały się w budynku kościoła oraz w domu parafialnym.

http://luteranie.pl/archiwum/2012/noc_muzeow_w_lesznie,4052.html
Parafia Poznań | 13/05/2012

XXVI Zjazd Chórów Diecezji

W dniach 12-13 maja 2012 roku parafia w Poznaniu gościła ponad stu uczestników już XXVI Zjazdu Chórów Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej.

http://luteranie.pl/archiwum/2012/xxvi_zjazd_chorow_diecezji_pom_wlkp,4051.html
Szymon Krawczyk | 23/03/2012

Zmarł śp. ks. sen. Tadeusz Raszyk

W piątek, 23 marca 2012 r. w godzinach wieczornych, po długotrwałej, ciężkiej chorobie, zmarł śp. ks. Tadeusz Raszyk – długoletni proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Poznaniu.

http://old.luteranie.pl/pl/index.php?D=3965