Diecezja Pomorsko-Wielkopolska KEA w RP

Parafia Bydgoszcz | 25/09/2011

Wprowadzenie Rady Parafialnej w Bydgoszczy

W dniu 25 września 2011 r. zwierzchnik Diecezji ks. bp Marcin Hintz dokonał aktu wprowadzenia w urzędowanie nowej Rady Parafialnej PEA w Bydgoszczy. Radni zostali wybrani przez Zgromadzenie Parafialne i wprowadzeni na 5-letnią kadencję.

W kazaniu na tekst z Mk 1,40-45 bp prof. Hintz podkreślił zaangażowanie bydgoskich zborowników w dzieło budowania dobrego wizerunku Kościoła ewangelickiego w lokalnej społeczności. Podziękował proboszczowi Parafii ks. kmdr. Markowi Loskotowi oraz Radzie Parafialnej za inicjatywę budowy centrum parafialnego, które ma stanąć przy Kościele. Obecnie dom parafialny znajduje się z dala od świątyni, co szczególnie w zimowych miesiącach utrudnia realizację pewnych działań. Biskup życzył zgromadzonym: Radzie Parafialnej, Proboszczowi i jego Małżonce, wiele wytrwałości i odwagi w realizacji ambitnych planów.

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bydgoszczy jest jedną z największych na terenie Diecezji Pomorsk...        więcej...


Parafia Włocławek | 20/09/2011

Uroczystości upamiętniające polskie ofiary II Wojny Światowej

W dniach 19-20 września 2011 r. odbyły się uroczystości w upamiętniające polskie ofiary II Wojny Światowej.

Uroczystości odbywały się na kilku cmentarzach Niemczech (Braunsbedra, Elsterwerda, Neuburxdorf). Gdzie zostały poświęcone trzy pomniki upamiętniające polskich przymusowych robotników i ofiary II Wojny Światowej.

Natomiast w dzielnicy Weinberge miasta Bad Liebenswerda odsłonięto i poświęcono tablicę pamiątkową polskiego robotnika przymusowego Romana Garbackiego zabitego przez Gestapo w roku 1943.

Diecezję Pomorsko-Wielkopolską na uroczystościach reprezentował ks. Michał Walukiewicz, proboszcz Parafii we Włocławku.
Szymon Krawczyk | 03/09/2011

Uroczystość rocznicowa w Muzeum Stutthof w Sztutowie

Ks. bp Marcin Hintz w dniu 3 września 2011 r. w Sztutowie uczestniczył w obchodach 72. Rocznicy pierwszego transportu więźniów do obozu Stutthof i wybuchu II Wojny Światowej.

Program uroczystości obejmował modlitwę ekumeniczną oraz zapalenie zniczy i złożenie kwiatów pod Pomnikiem. W modlitwie ks. bp Hintz podkreślił rozmiar tragedii wynikły ze zbrodniczego planu III Rzeszy, niespotykany w dziejach ludzkości, pomimo, że minęło ponad 70 lat od tamtych wydarzeń, nie możemy o tym zapomnieć gdyż bez pamięci o II Wojnie Światowej niemożliwe jest zrozumienie współczesności. W Europie żyjemy już od przeszło 60. lat w pokoju i tylko poprzez proces pojednania ten stan możemy utrzymać.

W uroczystości tej obok biskupa Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej wzięli przedstawiciela kościoła Prawosławnego i Rzymskokatolickiego, którzy wraz z młodzieżą harcerską zapalili znicze pod pomnikiem ofiar Obozu Koncentracyjnego w Stutthofie.

...        więcej...


Parafia Konin | 25/06/2011

Uroczyste nabożeństwo w Koninie

Parafia w Koninie zaprasza uroczyste nabożeństwo związane z 481 rocznicą odczytania Konfesji Augsburskiej, 155 rocznicą poświęcenia kościoła, 35 leciem pracy duszpasterskiej ks. Andrzeja Mendroka w Koninie w sobotę dnia 25 czerwca 2011 godz. 9.30. 

Nabożeństwu będzie przewodniczył Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. bp Jerzy Samiec.Parafia Ewangelicko-AugsburskaUl. Dąbrowskiego 162-500 KoninSzymon Krawczyk | 18/06/2011

Ekumeniczna Audycja Radiowa

Dnia 18 czerwca 2011 r. o godzinie 22:05 w I Programie Polskiego Radia zostanie wyemitowana ekumeniczna audycja z udziałem biskupa Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej ks. Marcina Hintza.

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania audycji.

Parafia Turek | 18/06/2011

Uroczyste nabożeństwo w Turku z okazji 100. rocznicy ks. Jerzego Sachsa i zakończenia roku szkolnego

Parafia w Turku zaprasza na uroczyste nabożeństwo związane z 100 rocznicą urodzin ks. Jerzego Sachsa i zakończeniem roku szkolnego w sobotę dnia 18 czerwca 2011 o godz. 10.00

Nabożeństwu będzie przewodniczył Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej ks. bp Marcin Hintz w asyście ks. bp Pawła Anweilera. Parafia Ewangelicko-AugsburskaUl. 3-go Maja 462-700 TurekParafia Leszno | 29/05/2011

Uroczystość 10-lecia erygowania Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Lesznie

Serdecznie Zapraszamy na uroczystość 10 -lecia erygowania Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Lesznie: niedziela 29 maja 2011 roku, godz. 10:00

Kościół Ewangelicko - Augsburski ul. I. Paderewskiego 11

Parafia Rypin | 22/05/2011

XXV Zjazd Chórów Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej w Rypinie

Tegoroczny diecezjalny zjazd chórów Diecezji Pomorsko – Wielkopolskiej odbywał się po raz 25. w historii. Ideę corocznych spotkań Diecezja zawdzięcza ówczesnemu seniorowi - księdzu Tadeuszowi Raszykowi z Poznania oraz proboszczom i dyrygentom, którzy pragnęli organizacji takiej formy wspólnego śpiewania. Pierwszy diecezjalny zjazd chórów odbył się w 1987 r. w Toruniu.

http://old.luteranie.pl/pl/index.php?D=3579


Parafia Piła | 25/04/2011

Poświęcenie i otwarcie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego św. Jana w Pile

W poniedziałek Wielkanocny, 25 kwietnia 2011 roku odbyło się uroczyste poświęcenie nowego kościoła Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pile, który swoje miejsce znalazł przy ulicy Wincentego Pola, w pobliżu ulic Buczka i Okrzei, gdzie równo sto lat temu poświęcono kościół ewangelicki Świętego Jana Ewangelisty. 

http://www.luteranie.pl/pl/index.php?D=3557

 Szymon Krawczyk | 12/03/2011

Synod Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej

W dniach 11-12 marca, odbyła się szósta sesja czwartej kadencji Synodu Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej. Sesja Synodu odbywała się w Warcinie, w zabytkowej zabudowie należącej do Zespół Szkół Leśnych. Obrady rozpoczęły się w piątek o godz. 1800 wygłoszeniem referatu przez nowego biskupa Diecezji ks. bp prof. ChAT dr hab. Marcina Hintza pt. Kościół jako wspólnota pastoralna. Po wykładzie miała miejsce długa i ożywiona dyskusja na temat kondycji Kościoła.

Drugi dzień synodu rozpoczęto nabożeństwem ze Spowiedzią i Komunią Św. Kazanie podczas nabożeństwa wygłosił zwierzchnik diecezji, bp Marcin Hintz. W liturgii oprócz niego udział wzięli również ks. radca Jerzy Molin i ks. Wojciech Froehlich.

Po nabożeństwie rozpoczęły się obrady plenarne, podczas których wysłuchano sprawozdań duszpasterzy środowiskowych, następnie rozpoczęła się dyskusja nad aktualnymi problemami i zadaniami diecezji.

...        więcej...