Diecezja Pomorsko-Wielkopolska KEA w RP

Aleksandra Molin | 18/04/2014

Rekonsekracja kościoła ewangelickiego w Toruniu 13 kwietnia 2014 r.

13 kwietnia 2014 r. - Dzień Niedzieli Palmowej przejdzie w dziejach parafii ewangelicko-augsburskiej do  historii. Tego dnia odbyła się bowiem po ponad rocznym remoncie wnętrz rekonsekracja budynku kościoła.

Toruński kościół ewangelicki został wybudowany w 1904 r. i służył do 1945 r. miejscowej niemieckojęzycznej parafii kalwińskiej podporządkowanej pod superintendenturę Poznań II. Ewangelickiego Kościoła Unijnego. Ze względu na małą liczebność i brak stałego duchownego był on użytkowany sporadycznie i często wynajmowany dla innych konfesji oraz wojska. Polscy ewangelicy, którzy osiedlali się w Toruniu od 1920 r. korzystali wówczas z gościny niemieckojęzycznej parafii staroluterańskiej posiadającej kaplicę przy ulicy Strumykowej 8.

Gdy w 1945 r. niemieccy ewangelicy należący zarówno do Ewangelickiego Kościoła Unijnego jak i Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego (staroluterańskiego) opuścili Toruń polska społeczność ewangelicka uzyskała od wł...        więcej...


Parafia Leszno | 17/04/2014

Pierwszy Ewangelicki Zlot Motocyklowy, Poznań 9-11 maja 2014

Ewangelicki Duszpasterz Motocyklistów

oraz Parafia Ewangelicko – Augsburska w Poznaniu

 

zapraszają na Pierwszy Ewangelicki Zlot Motocyklowy

 

piątek 09 maja – od godz. 17:00 przyjazd uczestników, rozpoczęcie zlotu

sobota 10 maja – rano ruszamy na motocyklową wycieczkę po okolicy, wieczorem zwiedzamy Poznań

niedziela 11 maja – nabożeństwo w kościele Łaski Bożej i powrót do domów

 

Maksymalny koszt wynosi 120zł/os. (zależny od wybranych opcji)

Noclegi w 2,3,4 osobowych pokojach z łazienkami w Centrum Ewangelickim w Poznaniu,

ul. Obozowa 5, Poznań.

 

Zgłoszenia proszę przesyłać na adres: edmo@luteranie.pl

Wszelkich informacji udziela: ks. Waldemar Gabryś: mail jak wyżej, tel. 500 132 546


Parafia Poznań | 17/04/2014

Kolejny zjazd kursu superwizji w ramach TPiPP odbył się w Poznaniu

W dniach 7-11 kwietnia 2014 odbył się kolejny zjazd kursu superwizji. Tym razem gospodarzem kursu była Parafia Ewangelicko-Augsburska w Poznaniu. 

W drugim dniu szkolenia uczestnicy kursu mieli możliwość spotkania z Biskupem Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej ks. prof. Marcinem Hintzem. Podczas pierwszej sesji Zwierzchnik Diecezji przedstawił sytuację Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej natomiast kolejna sesja poświęcona była zagadnieniu rozumienia urzędu biskupiego w diecezji diasporalnej.

Po raz pierwszy w ramach prowadzonych zajęć odbyło się spotkanie uczestników kursu z parafianami. Celem tego spotkania było zaprezentowanie szerszemu gronu czym zajmuje się superwizja psychologiczno-pastoralna, jakie są jej kompetencje oraz do kogo jest kierowana. Ponadto jednym z założeń spotkania było zaprezentowanie superwizorów w procesie kształceni


Parafia Poznań | 17/04/2014

Relacja z Międzyparafialnych Rekolekcji Pasyjnych w Poznaniu

W dniach 5 -6 kwietnia odbyły się w poznańskiej Parafii Międzyparafialne Rekolekcje Pasyjne. Wzięli w nich udział parafianie z Kalisza, Konina, Bydgoszczy, Piły, Leszna, Sopotu oraz z Poznania.

Spotkanie rekolekcyjne zostało zaplanowane dla trzech grup wiekowych. Grupę najmłodszą poprowadzili Sandra Śliwka oraz Filip Lipiński. Uczestniczyli w niej uczniowie klas Szkoły Podstawowej. 

Młodzież gimnazjalną oraz ponadgaimnazjalną poprowadził Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży ks. Waldemar Wunsz, natomiast trzecią grupę stanowili dorośli parafianie, którą prowadził ks. prof. Marek Jerzy Uglorz.

Zajęcia prowadzone były w dwóch sesjach przed - i popołudniowej. Organizatorzy nie zapomnieli o poczęstunku, którym ze względu na dzieci była Pizza.

W pierwszym dniu rekolekcji udział wzięło ok 100 os&oacu


ks. Marcin Rayss | 02/04/2014

Rekonsekracja i 110-lecie poświęcenia kościoła p.w. Szczepana w Toruniu

W imieniu Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Toruniu oraz proboszcza ks. Jerzego Molina, serdecznie zapraszamy do Torunia w Niedzielę Palmową dnia 13 kwietnia 2014 roku na uroczystość Rekonsekracji i 110-lecia poświęcenia kościoła ewangelickiego p.w. Szczepana.

Program:

od godziny 13.00 – posiłek dla osób przyjezdnych (kaplica, ul. Strumykowa 8);15.00 - uroczyste nabożeństwo z okazji Rekonsekracji i 110-lecia kościoła p.w. Św. Szczepana. (kościół, ul. Wały gen. Sikorskiego 14). Kazanie wygłosi ks. bp prof. dr hab. Marcin Hintz, zwierzchnik Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP;odsłonięcie tablicy pamiątkowej;po nabożeństwie – pokaz multimedialny z przebiegu prac renowacyjnych prowadzonych w kościele i kaplicy (kaplica, ul. Strumykowa 8);posiłek, rozmowy stołowe.


Szymon Krawczyk | 25/03/2014

Relacja z drugiego dnia wiosennej sesji DPW

Drugi dzień sesji Synodu DPW rozpoczął się w sobotni poranek od nabożeństwa spowiednio-komunijnego, które wspólnie poprowadzili ks. bp Marcin Hintz oraz ks. radca Janusz Staszczak.

Słowem Bożym podzielił się z zebranymi Biskup Diecezji, wygłaszając kazanie, którego podstawę stanowił fragment z Listu do Hebrajczyków. Duchowny Radca Diecezji poprowadził natomiast liturgię.

Po nabożeństwie rozpoczęły się właściwe obrady. Jako iż wiosenna sesja Synodu ma charakter sprawozdawczy, Synodałowie wysłuchali najpierw sprawozdań duszpasterzy diecezjalnych. Ze swojej służby oraz z działalności poszczególnych Parafii relacje kolejno zdawali: Duszpasterz Ewangelizacyjno-Misyjny oraz Duszpasterz Motocyklistów – ks. Waldemar Gabryś, Duszpasterz Młodzieżowy – ks. Waldemar Wunsz, Dyrektor Diakonii DPW – ks. Wojciech Froehlich, kapelan EDW – ks. Tomasz Wola i ks. Jerzy Molin, który przedstawił sprawozd...        więcej...


ks. Marcin Rayss | 25/03/2014

Synod Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej w Warcinie - dzień pierwszy

W dniach 14-15 marca 2014 roku w Warcinie obradował Synod Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej. Dzięki uprzejmości kuratora Diecezji, Piotra Mańki – na co dzień dyrektora Technikum, sesja mogła odbyć się ponownie na terenie Zespołu Szkół Leśnych im. prof. Stanisława Sokołowskiego. Dwudniowe spotkanie rozpoczęło się w piątkowe popołudnie od modlitwy w zabytkowym, XVII-wiecznym kościele, przeniesionym z Ciecholubia i odrestaurowanym w Warcinie. Rozważanie poprowadził ks. Wojciech Froehlich z PEA Słupsk.

Po wspólnej modlitwie Synodałowie udali się do budynku starej wozowni, gdzie miały miejsce obrady. Po przywitaniu przez zwierzchnika Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej, ks. bpa Marcina Hintza, nastąpiło ślubowanie i przyjęcia do grona Synodu dwóch nowych członków: Macieja Ptaka z PEA Turek oraz wikariusza diecezjalnego ks. M


ks. Marcin Rayss | 18/03/2014

Diecezjalne Rekolekcje Pasyjne - Poznań, 5-6 kwietnia 2014

Serdecznie zapraszamy do Poznania w pierwszy weekend kwietnia. W dniach 5-6 kwietnia odbędą się Diecezjalne Rekolekcje Pasyjne połączone ze Zjazdem Młodzieży Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej, który rozpocznie się już dzień wcześniej, tj. 4 kwietnia 2014 roku.Rekolekcje przeznaczone są dla wszystkich grup wiekowych, od najmłodszych po studentów i dorosłych. Będą prowadzone m. in. przez studentów teologii z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, którzy poprowadzą grupę najmłodszą. Dla dorosłych rekolekcje poprowadzi ks. prof. Marek Jerzy Uglorz, natomiast dla młodzieży Diecezjalny Duszpasterz Młodzieżowy - ks. Waldemar Wunsz.

Istnieje możliwość noclegu w Centrum Parafialnym. Chęć uczestnictwa w Rekolekcjach proszę zgłaszać telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej w kancelarii Parafii E-A w Poznaniu: poznan@luteranie.plW ramach Zjazdu Młodzieży odbędą się również zajęcia sportowe - przygotowanie do tegoro...        więcej...


ks. Marcin Rayss | 28/02/2014

Bądźmy solidarni z Ukrainą - Apel Biskupa Kościoła EA w RP i Prezesa Diakonii KEA w RP

Poniżej zamieszczamy Apel „Bądźmy solidarni z Ukrainą” wystosowany przez Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. bpa Jerzego Samca oraz Prezesa Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. bpa Ryszarda Bogusza:

Apel o składanie środków finansowych na rzecz osób potrzebujących na Ukrainie

W związku z dramatyczną sytuacją na Ukrainie, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP rozpoczyna zbiórkę środków finansowych na rzecz osób potrzebujących na Ukrainie, których sytuacja pogorszyła się w następstwie ostatnich wydarzeń i bardzo niepewnej sytuacji politycznej i ekonomicznej w kraju.

Jak poinformował zastępca Biskupa Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego na Ukrainie, ks. Pavlo Shvarts, „na dzień dzisiejszy kwestia medykame


ks. Michał Kühn | 06/02/2014

Pożegnanie Śp. Księdza Biskupa Tadeusza Szurmana

W poniedziałek 3 lutego o godz. 12 odbył się pogrzeb Śp. ks. bpa Tadeusz Szurmana, zwierzchnika Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Uroczystości żałobne rozpoczęły się w wypełnionym po brzegi kościele Zmartychwstania Pańskiego w Katowicach. Żegnało go około stu księży z różnych Diecezji naszego Kościoła, księża i biskupi innnych wyznań, urzędnicy państwowi, przedstawiciele województwa, miasta, a przede wszystkim tysiące wiernych. Słowo Boże wygłosił Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec, który podkreślił ogromne zaangażowanie zmarłego w wielu przestrzenaich życia kościelnego oraz społecznego.

Ksiądz Biskup Tadeusz Szurman pomimo swej przewlekłej i ciężkiej choroby wypełniał do końca gorliwie swoje powołanie stojąc na czele Diecezji będąz zarazem Proboszczem parafii. Diecezję na pogrzebie reprezentowali ks. bp prof. Marcin Hintz, ks. Radca Janusz Staszczak, ks. Wojciech Froehlich, ks. Waldemar Gabryś, ks. Michał Walukiewicz oraz Ks. Mic...        więcej...