Diecezja Pomorsko-Wielkopolska KEA w RP

Szymon Krawczyk | 25/11/2011

Synod Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej - Kazanie ks. dr. Dariusza Chwastka

Tekst kazalny: 1 Kor 12, 12-14. 26. 27 

Albowiem jak ciało jest jedno, a członków ma wiele, ale wszystkie członki ciała, chociaż ich jest wiele, tworzą jedno ciało, tak i Chrystus; bo też w jednym Duchu wszyscy zostaliśmy ochrzczeni w jedno ciało czy to Żydzi, czy Grecy, czy to niewolnicy, czy wolni, i wszyscy zostaliśmy napojeni jednym Duchem. Albowiem i ciało nie jest jednym członkiem, ale wieloma. I jeśli jeden członek cierpi, cierpią z nim wszystkie członki; a jeśli doznaje czci jeden członek, radują się z nim wszystkie członki. Wy zaś jesteście ciałem Chrystusowym, a z osobna członkami. 

Prawie osiem lat temu, dokładnie 19 stycznia 2004 r., w Bawarskiej Akademii Katolickiej doszło do spotkania między Jürgenem Habermasem a ówczesnym kardynałem Josephem Ratzingerem – obecnym papieżem Benedyktem XVI. Niemiecki filozof i socjolog, Jürgen Habermas, wypowiedział wtedy międz


Szymon Krawczyk | 22/11/2011

Rekolekcje i Obrady Synodu w Toruniu

W dniu 19 listopada 2011 r. w Toruniu obradował Synod Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej. Była to ostatnia sesja IV kadencji Synodu.

Posiedzenie było poprzedzone rekolekcjami, w których uczestniczyli nie tylko synodałowie, ale również pracownicy parafii. Rekolekcje rozpoczęły się w nabożeństwem w kościele św. Szczepana, podczas którego kazanie, na tekst z 1 Kor 12,12-14.26.27, wygłosił ks. dr Dariusz Chwastek, proboszcz parafii ewangelickiej w Lublinie. Następnie w pomieszczeniach parafialnych, w kaplicy, przy ul. Strumykowej ks. dr D. Chwastek kontynuował rekolekcje, w czasie których wygłosił wykład pt. Ewangelicka teologia krzyża z perspektywy współczesności. Prelegent w pierwszej części omówił myśl lutra dotyczącą teologii krzyża, a następnie odniósł się do współczesnych zagadnień i problemów. Wykład wywołał ożywioną dyskusję wśród uczestników i wymianę doświadczeń.

Rok 2012 w ...        więcej...


Parafia Słupsk | 31/10/2011

Słupskie Dni Kultury Ewangelickiej

W roku 2011, wpisującym się w Dekadę Reformacji 2008-2017, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Słupsku postanowiła obchodzić w szerszym wymiarze święto Reformacji jako Słupskie Dni Kultury Ewangelickiej.

Choć planowane od prawie roku wydarzenia w szczególnie intensywny sposób wypełniły ostatni weekend października, to można powiedzieć, że ewangelicy w Słupsku w tym roku w wyjątkowo dużym stopniu dali świadectwo swojej obecności w mieście. Już w czerwcu ukazał się przewodnik po Słupsku zatytułowany „Szlak ewangelicki w Słupsku” a w październiku wydana została jego niemiecka wersja. Przez miesiąc w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera prezentowana była wystawa o reformatorze Pomorza – Janie Bugenhagenie, którą mogło zobaczyć wielu słupszczan i turystów. Kulminacyjnym punktem obchodów tegorocznej pamiątki Reformacji dla słupskiej Parafii były


Szymon Krawczyk | 25/10/2011

Diecezjalna Konferencja Księży

W dniach 24-25 października w Centrum Parafialnym Parafii Ewangelicko- Augsburskiej w Koszalinie odbyła się Konferencja Księży Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej.

Konferencja była połączona ze szkoleniem zorganizowanym przez Diakonię Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Koszalinie i Diecezja Pomorsko-Wielkopolska pt. Projekt socjalny - pozyskiwanie środków z jednostek samorządu terytorialnego. Szkolenie Poprowadził p. Mariusz Ryndziewicz z Centrum Doradczo-Inwestycyjnego (CeDIR).

http://www.luteranie.pl/pl/index.php?D=3780

Szymon Krawczyk | 03/10/2011

Odsłonięcie tablicy ku czci Jana Heweliusza

W dniu 3 października 2011 r. miała miejsce na Gdańskiej Politechnice uroczystość odsłonięcia reliefu ku czci Jana Heweliusza (1611-1687), wielkiego astronoma, Gdańszczanina, głęboko wierzącego ewangelika.

http://www.luteranie.pl/pl/index.php?D=3742
Parafia Bydgoszcz | 25/09/2011

Wprowadzenie Rady Parafialnej w Bydgoszczy

W dniu 25 września 2011 r. zwierzchnik Diecezji ks. bp Marcin Hintz dokonał aktu wprowadzenia w urzędowanie nowej Rady Parafialnej PEA w Bydgoszczy. Radni zostali wybrani przez Zgromadzenie Parafialne i wprowadzeni na 5-letnią kadencję.

W kazaniu na tekst z Mk 1,40-45 bp prof. Hintz podkreślił zaangażowanie bydgoskich zborowników w dzieło budowania dobrego wizerunku Kościoła ewangelickiego w lokalnej społeczności. Podziękował proboszczowi Parafii ks. kmdr. Markowi Loskotowi oraz Radzie Parafialnej za inicjatywę budowy centrum parafialnego, które ma stanąć przy Kościele. Obecnie dom parafialny znajduje się z dala od świątyni, co szczególnie w zimowych miesiącach utrudnia realizację pewnych działań. Biskup życzył zgromadzonym: Radzie Parafialnej, Proboszczowi i jego Małżonce, wiele wytrwałości i odwagi w realizacji ambitnych planów.

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bydgoszczy jest jedną z największych na terenie Diecezji Pomorsk...        więcej...


Parafia Włocławek | 20/09/2011

Uroczystości upamiętniające polskie ofiary II Wojny Światowej

W dniach 19-20 września 2011 r. odbyły się uroczystości w upamiętniające polskie ofiary II Wojny Światowej.

Uroczystości odbywały się na kilku cmentarzach Niemczech (Braunsbedra, Elsterwerda, Neuburxdorf). Gdzie zostały poświęcone trzy pomniki upamiętniające polskich przymusowych robotników i ofiary II Wojny Światowej.

Natomiast w dzielnicy Weinberge miasta Bad Liebenswerda odsłonięto i poświęcono tablicę pamiątkową polskiego robotnika przymusowego Romana Garbackiego zabitego przez Gestapo w roku 1943.

Diecezję Pomorsko-Wielkopolską na uroczystościach reprezentował ks. Michał Walukiewicz, proboszcz Parafii we Włocławku.
Szymon Krawczyk | 03/09/2011

Uroczystość rocznicowa w Muzeum Stutthof w Sztutowie

Ks. bp Marcin Hintz w dniu 3 września 2011 r. w Sztutowie uczestniczył w obchodach 72. Rocznicy pierwszego transportu więźniów do obozu Stutthof i wybuchu II Wojny Światowej.

Program uroczystości obejmował modlitwę ekumeniczną oraz zapalenie zniczy i złożenie kwiatów pod Pomnikiem. W modlitwie ks. bp Hintz podkreślił rozmiar tragedii wynikły ze zbrodniczego planu III Rzeszy, niespotykany w dziejach ludzkości, pomimo, że minęło ponad 70 lat od tamtych wydarzeń, nie możemy o tym zapomnieć gdyż bez pamięci o II Wojnie Światowej niemożliwe jest zrozumienie współczesności. W Europie żyjemy już od przeszło 60. lat w pokoju i tylko poprzez proces pojednania ten stan możemy utrzymać.

W uroczystości tej obok biskupa Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej wzięli przedstawiciela kościoła Prawosławnego i Rzymskokatolickiego, którzy wraz z młodzieżą harcerską zapalili znicze pod pomnikiem ofiar Obozu Koncentracyjnego w Stutthofie.

...        więcej...


Parafia Konin | 25/06/2011

Uroczyste nabożeństwo w Koninie

Parafia w Koninie zaprasza uroczyste nabożeństwo związane z 481 rocznicą odczytania Konfesji Augsburskiej, 155 rocznicą poświęcenia kościoła, 35 leciem pracy duszpasterskiej ks. Andrzeja Mendroka w Koninie w sobotę dnia 25 czerwca 2011 godz. 9.30. 

Nabożeństwu będzie przewodniczył Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. bp Jerzy Samiec.Parafia Ewangelicko-AugsburskaUl. Dąbrowskiego 162-500 KoninSzymon Krawczyk | 18/06/2011

Ekumeniczna Audycja Radiowa

Dnia 18 czerwca 2011 r. o godzinie 22:05 w I Programie Polskiego Radia zostanie wyemitowana ekumeniczna audycja z udziałem biskupa Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej ks. Marcina Hintza.

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania audycji.