Diecezja Pomorsko-Wielkopolska KEA w RP

Parafia Poznań | 17/04/2014

Relacja z Międzyparafialnych Rekolekcji Pasyjnych w Poznaniu

W dniach 5 -6 kwietnia odbyły się w poznańskiej Parafii Międzyparafialne Rekolekcje Pasyjne. Wzięli w nich udział parafianie z Kalisza, Konina, Bydgoszczy, Piły, Leszna, Sopotu oraz z Poznania.

Spotkanie rekolekcyjne zostało zaplanowane dla trzech grup wiekowych. Grupę najmłodszą poprowadzili Sandra Śliwka oraz Filip Lipiński. Uczestniczyli w niej uczniowie klas Szkoły Podstawowej. 

Młodzież gimnazjalną oraz ponadgaimnazjalną poprowadził Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży ks. Waldemar Wunsz, natomiast trzecią grupę stanowili dorośli parafianie, którą prowadził ks. prof. Marek Jerzy Uglorz.

Zajęcia prowadzone były w dwóch sesjach przed - i popołudniowej. Organizatorzy nie zapomnieli o poczęstunku, którym ze względu na dzieci była Pizza.

W pierwszym dniu rekolekcji udział wzięło ok 100 os&oacu


ks. Marcin Rayss | 02/04/2014

Rekonsekracja i 110-lecie poświęcenia kościoła p.w. Szczepana w Toruniu

W imieniu Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Toruniu oraz proboszcza ks. Jerzego Molina, serdecznie zapraszamy do Torunia w Niedzielę Palmową dnia 13 kwietnia 2014 roku na uroczystość Rekonsekracji i 110-lecia poświęcenia kościoła ewangelickiego p.w. Szczepana.

Program:

od godziny 13.00 – posiłek dla osób przyjezdnych (kaplica, ul. Strumykowa 8);15.00 - uroczyste nabożeństwo z okazji Rekonsekracji i 110-lecia kościoła p.w. Św. Szczepana. (kościół, ul. Wały gen. Sikorskiego 14). Kazanie wygłosi ks. bp prof. dr hab. Marcin Hintz, zwierzchnik Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP;odsłonięcie tablicy pamiątkowej;po nabożeństwie – pokaz multimedialny z przebiegu prac renowacyjnych prowadzonych w kościele i kaplicy (kaplica, ul. Strumykowa 8);posiłek, rozmowy stołowe.


Szymon Krawczyk | 25/03/2014

Relacja z drugiego dnia wiosennej sesji DPW

Drugi dzień sesji Synodu DPW rozpoczął się w sobotni poranek od nabożeństwa spowiednio-komunijnego, które wspólnie poprowadzili ks. bp Marcin Hintz oraz ks. radca Janusz Staszczak.

Słowem Bożym podzielił się z zebranymi Biskup Diecezji, wygłaszając kazanie, którego podstawę stanowił fragment z Listu do Hebrajczyków. Duchowny Radca Diecezji poprowadził natomiast liturgię.

Po nabożeństwie rozpoczęły się właściwe obrady. Jako iż wiosenna sesja Synodu ma charakter sprawozdawczy, Synodałowie wysłuchali najpierw sprawozdań duszpasterzy diecezjalnych. Ze swojej służby oraz z działalności poszczególnych Parafii relacje kolejno zdawali: Duszpasterz Ewangelizacyjno-Misyjny oraz Duszpasterz Motocyklistów – ks. Waldemar Gabryś, Duszpasterz Młodzieżowy – ks. Waldemar Wunsz, Dyrektor Diakonii DPW – ks. Wojciech Froehlich, kapelan EDW – ks. Tomasz Wola i ks. Jerzy Molin, który przedstawił sprawozd...        więcej...


ks. Marcin Rayss | 25/03/2014

Synod Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej w Warcinie - dzień pierwszy

W dniach 14-15 marca 2014 roku w Warcinie obradował Synod Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej. Dzięki uprzejmości kuratora Diecezji, Piotra Mańki – na co dzień dyrektora Technikum, sesja mogła odbyć się ponownie na terenie Zespołu Szkół Leśnych im. prof. Stanisława Sokołowskiego. Dwudniowe spotkanie rozpoczęło się w piątkowe popołudnie od modlitwy w zabytkowym, XVII-wiecznym kościele, przeniesionym z Ciecholubia i odrestaurowanym w Warcinie. Rozważanie poprowadził ks. Wojciech Froehlich z PEA Słupsk.

Po wspólnej modlitwie Synodałowie udali się do budynku starej wozowni, gdzie miały miejsce obrady. Po przywitaniu przez zwierzchnika Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej, ks. bpa Marcina Hintza, nastąpiło ślubowanie i przyjęcia do grona Synodu dwóch nowych członków: Macieja Ptaka z PEA Turek oraz wikariusza diecezjalnego ks. M


ks. Marcin Rayss | 18/03/2014

Diecezjalne Rekolekcje Pasyjne - Poznań, 5-6 kwietnia 2014

Serdecznie zapraszamy do Poznania w pierwszy weekend kwietnia. W dniach 5-6 kwietnia odbędą się Diecezjalne Rekolekcje Pasyjne połączone ze Zjazdem Młodzieży Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej, który rozpocznie się już dzień wcześniej, tj. 4 kwietnia 2014 roku.Rekolekcje przeznaczone są dla wszystkich grup wiekowych, od najmłodszych po studentów i dorosłych. Będą prowadzone m. in. przez studentów teologii z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, którzy poprowadzą grupę najmłodszą. Dla dorosłych rekolekcje poprowadzi ks. prof. Marek Jerzy Uglorz, natomiast dla młodzieży Diecezjalny Duszpasterz Młodzieżowy - ks. Waldemar Wunsz.

Istnieje możliwość noclegu w Centrum Parafialnym. Chęć uczestnictwa w Rekolekcjach proszę zgłaszać telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej w kancelarii Parafii E-A w Poznaniu: poznan@luteranie.plW ramach Zjazdu Młodzieży odbędą się również zajęcia sportowe - przygotowanie do tegoro...        więcej...


ks. Marcin Rayss | 28/02/2014

Bądźmy solidarni z Ukrainą - Apel Biskupa Kościoła EA w RP i Prezesa Diakonii KEA w RP

Poniżej zamieszczamy Apel „Bądźmy solidarni z Ukrainą” wystosowany przez Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. bpa Jerzego Samca oraz Prezesa Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. bpa Ryszarda Bogusza:

Apel o składanie środków finansowych na rzecz osób potrzebujących na Ukrainie

W związku z dramatyczną sytuacją na Ukrainie, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP rozpoczyna zbiórkę środków finansowych na rzecz osób potrzebujących na Ukrainie, których sytuacja pogorszyła się w następstwie ostatnich wydarzeń i bardzo niepewnej sytuacji politycznej i ekonomicznej w kraju.

Jak poinformował zastępca Biskupa Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego na Ukrainie, ks. Pavlo Shvarts, „na dzień dzisiejszy kwestia medykame


ks. Michał Kühn | 06/02/2014

Pożegnanie Śp. Księdza Biskupa Tadeusza Szurmana

W poniedziałek 3 lutego o godz. 12 odbył się pogrzeb Śp. ks. bpa Tadeusz Szurmana, zwierzchnika Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Uroczystości żałobne rozpoczęły się w wypełnionym po brzegi kościele Zmartychwstania Pańskiego w Katowicach. Żegnało go około stu księży z różnych Diecezji naszego Kościoła, księża i biskupi innnych wyznań, urzędnicy państwowi, przedstawiciele województwa, miasta, a przede wszystkim tysiące wiernych. Słowo Boże wygłosił Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec, który podkreślił ogromne zaangażowanie zmarłego w wielu przestrzenaich życia kościelnego oraz społecznego.

Ksiądz Biskup Tadeusz Szurman pomimo swej przewlekłej i ciężkiej choroby wypełniał do końca gorliwie swoje powołanie stojąc na czele Diecezji będąz zarazem Proboszczem parafii. Diecezję na pogrzebie reprezentowali ks. bp prof. Marcin Hintz, ks. Radca Janusz Staszczak, ks. Wojciech Froehlich, ks. Waldemar Gabryś, ks. Michał Walukiewicz oraz Ks. Mic...        więcej...


ks. Marcin Rayss | 16/01/2014

Diecezjalna Konferencja Księży w Bydgoszczy

Dnia 14 stycznia 2014 roku duchowni naszej Diecezji spotkali się na kolejnej konferencji w PEA Bydgoszcz.

Księży przywitał zwierzchnik Diecezji - ks. bp Marcin Hintz, a następnie rozważanie i modlitwę poprowadził wikariusz DPW - ks. Marcin Rayss.

Na konferencji omawiano nowe wytyczne Konsystorza dot. miesięcznych zbiorczych sprawozdań finansowych, preliminarza na rok 2014 oraz korzystania z SIKEA (Systemu Informatycznego KEA w RP). Uchwalony Regulamin Udostępniania Zasobów Informatycznych stanowi, iż, począwszy od roku 2014, wszystkie jednostki kościelne mają mieć ujednolicone oficjalne adresy poczty elektronicznej, co ma na celu ułatwienie w komunikacji. Adresy mają być intuicyjne według schematu: nazwa_parafii@luteranie.pl oraz dla duchownych imię.naziwsko@luteranie.pl.

Na konferencji poruszono także kwestię przygotowań do organizacji wiosennego Synodu Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej, który odbędzie się w dniach 14-15 marca 2014 roku w War...        więcej...


ks. Marcin Rayss | 16/01/2014

Konkurs Sola Scriptura - Etap Diecezjalny

Dnia 11 stycznia, w sobotę, odbył się etap diecezjalny kolejnej edycji konkursu Sola Scriptura. Tak jak w roku poprzednim uczestnicy konkursu, którzy przeszli pierwszy etap na szczeblu parafialnym, spotkali się w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Toruniu, przy ul. Strumykowej 10. Uczestników wraz z rodzicami i opiekunami przywitali gospodarz toruńskiej Parafii ks. Jerzy Molin oraz Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży - ks. Waldemar Wunsz z PEA Konin.

Punktualnie o godz. 11.00 rozpoczęto etap diecezjalny od wspólnej modlitwy. Ks. Wunsz przedstawił komisję, w której zasiedli: ks. Jerzy Molin - Diecezjalny Wizytator Lekcji Religii, ks. Marcin Rayss - wikariusz DPW oraz p. Elżbieta Walukiewicz - katechetka w PEA Włocławek. Następnie uczestnicy wylosowali miejsca i komisyjnie otworzono koperty z konkursowymi pytaniami.

Do e


ks. Michał Kühn | 12/01/2014

Hostel Pod Aniołami w Kaliszu

Jeśli szukasz oryginalnego i stylowego miejsca na tani nocleg w ścisłym centrum Kalisza, to Hostel Pod Aniołami znajdujący się w budynku parafialnym jest doskonałym wyborem!

Lokalizacja Hostelu jest wyjątkowa i korzystna nie tylko ze względu na położenie w centrum miasta przy Starym Rynku, ale również dlatego, że zabytkowa i bardzo klimatyczna ulica Niecała, na której się znajduje, jest jedną z najbardziej urokliwych uliczek w tej części miasta Kalisz.

Hostel znajduje się w kamienicy znajdującej prawie przy samym parku miejskim, gwarantując spokój i ciszę osobom korzystającym z noclegu. Ponieważ ulica kończy się na skraju parku zapewnia to wszystkim gościom korzystne warunki pobytu.

Serdecznie zapraszamy i zyczymy miłego pobytu.

http://hostel.kalisz.pl/