Diecezja Pomorsko-Wielkopolska KEA w RP

Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 10/04/2020

Nabożeństwo Wielkopiątkowe z kościoła Zbawiciela w Sopocie, 10 kwietnia 2020

Zapraszamy do obejrzenia transmisji nabożeństwa Wielkopiątkowego z ewangelickiego kościoła Zbawiciela w Sopocie.

Nagranie nabożeństwa Słowa Bożego, połączonego ze spowiedzią, zostało przygotowane na Wielki Piątek –Dzień Ukrzyżowania Pana Jezusa – dnia 10 kwietnia 2020 roku i udostępnione na parafialnym kanale YouTube Ewangelicy Trójmiasto.

Z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa i ogłoszonego na świecie stanu pandemii COVID-19, nabożeństwo zostało zarejestrowane bez udziału wiernych. Kazanie wygłosił proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Gdańsku, biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej, ks. bp Marcin Hintz.

Mimo, iż nie możemy spotkać się fizycznie w naszych kościołach, przeżyjmy wspólnie to Wielkopiątkowe nabożeństwo za pośrednictwem Internetu, łącząc się ze sobą duchowo i tym sa...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 06/04/2020

Cykl spotkań pasyjnych w Wielkim Tygodniu prowadzi bydgoska parafia

Parafia bydgoska w Wielkim Tygodniu oferuje nowe słuchowisko - tym razem dla dorosłych, pt. "Teraz żyję z Nim i ja".

Cykl spotkań pasyjnych prowadzi ks. Marek Loskot - proboszcz Parafii E-A w Bydgoszczy.

W programie są m.in. czytane kazania z postylii "Byłem przechodniem". Autorem kazań jest śp. ks. gen. Adam Pilch, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.

Serdecznie polecamy i zapraszamy na stronę:

http://www.bydgoszcz.luteranie.pl/

 

Program na Wielki Poniedziałek: SŁUCHAJ

Program na Niedzielę Palmową:


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 04/04/2020

Słowo ks. bp. Marcina Hintza na Wielki Tydzień 2020 i zaproszenie na nabożeństwa online

Słowo ks. bp. Marcina Hintza skierowane do wiernych Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej na Wielki Tydzień 2020 - OBEJRZYJ FILM

 

Jednocześnie zapraszamy na transmisje nabożeństw online przygotowanych wspólnie przez Diecezję Pomorsko-Wielkopolską KEA w RP.

Nabożeństwa będą przygotowane przez poszczególne parafie, a nagrania będą udostępnione za pośrednictwem Internetu w serwisie YouTube na kanałach parafialnych.

Zachęcamy do uczestnictwa w tej formie nabożeństw.

 

PLAN NABOŻEŃSTW – YouTube, g. 9.00:

05.04. Niedziela Palmowa – PEA Poznańhttps://www.youtube.com/channel/UC-UoQZIigXrgsxbO8EfcLMw

09.04. Wielki Czwartek – PEA Piła


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 04/04/2020

Plan nabożeństw online w Wielkim Tygodniu w Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej

Zgodnie z ustaleniami konferencji duchownych i rady diecezjalnej diecezji pomorsko-wielkopolskiej, nabożeństwa w Wielkim Tygodniu chcemy przeżywać wspólnie, jako społeczność diecezjalna - podkreślając tym samym naszą jedność i to, że jesteśmy jedną duchową rodziną.

Nabożeństwa online przygotują poszczególne parafie z naszej diecezji. Wszystkie będą dostępne w serwisie YouTube zawsze o godz. 9.00 na kanałach parafialnych. Linki do nagrań są podane poniżej.

Zachęcamy do tej formy uczestnicwa w nabożeństwach w Wielkim Tygodniu - szczególnie ważnym okresie czasu pasyjnego w ewangelickiej pobożności.

 

Szczegółowy PLAN NABOŻEŃSTW i linki do nagrań:

 

05.04. Niedziela Palmowa - PEA Poznań

 

09.04. 


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 03/04/2020

Internetowe Rekolekcje Pasyjne dla Dzieci z Poznania

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Poznaniu przygotowała internetowe rekolekcje pasyjne dla dzieci, pt. "Wypełniło się!".

Zapraszamy wszystkie dzieci do udziału w rekolekcjach. Program przygotowany jest od Niedzieli Palmowej do Wielkiego Piątku. Spotkania będą odbywać się codziennie o godz. 18:00 na kanale YouTube poznańskiej parafii.

Serdecznie polecamy. Do zobaczenia!

LINK DO KANAŁU YOUTUBE POZNAŃSKIEJ PARAFII


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 03/04/2020

Czytamy, słuchamy, uczymy się. Program dla najmłodszych z Bydgoszczy

Z bardzo ciekawą inicjatywą dla najmłodszych wyszedł ks. Marek Loskot, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej z Bydgoszczy, który codziennie przygotowuje słuchowisko dla dzieci.

Polecamy tę formę spotkania z Bożym Słowem. Ks. Marek Loskot nagrywa historie biblijne i opowiadania dla dzieci online. Program pt. "Czytamy, słuchamy, uczymy się", adresowany jest do najmłodszych parafian.

Nagrania można znaleźć na stronie internetowej parafii w Bydgoszczy: 

http://www.bydgoszcz.luteranie.pl/

oraz w serwisie SoundCloud: 

https://soundcloud.com/user-338071003-279610904

 

Serdecznie polecamy!


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 31/03/2020

We wtorek 31 marca odbyła się diecezjalna wideokonferencja księży wspólnie z Radą Diecezjalną DPW

We wtorek 31 marca odbyła się diecezjalna wideokonferencja duchownych wspólnie z Radą Diecezjalną DPW. Radcy diecezji oraz duchowni po raz pierwszy obradowali w tej formie, za pośrednictwem programu ZOOM.

Konferencja poświęcona była przede wszystkim obecnej sytuacji w Kościele i diecezji w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Jednogłośnie podjęto również decyzję o przełożeniu zaplanowanego Diecezjalnego Zjazdu Chórów we Włocławku na przyszły rok.

Zwierzchnik DPW, ks. bp Marcin Hintz, zdał relację z prac powołanego 13-osobowego sztabu kryzysowego, w którego skład wchodzą przedstawiciele różnych gremiów kierowniczych naszego Kościoła. Komisja, której jednym z wiceprzewodniczących jest bp Marcin Hintz, opracowała regulacje dot. funkcjonowania Kościoła i życia religijnego w czasie pandemii. Rezultatem prac powołanej komisji jest m.in.


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 31/03/2020

Duszpasterskie wskazania na czas Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. List Biskupa Kościoła i Prezesa Synodu

„Albowiem nie dał nam Bóg ducha bojaźni, lecz mocy i miłości, i powściągliwości”. 2 Tm 1,7

 

W związku z ogólnoświatową pandemią i odwołaniem wszystkich nabożeństw na nadchodzący okres, w tym także w okresie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy, przed nami, społecznością Kościoła, pojawia się niecodzienne wyzwanie. Jesteśmy zaskoczeni ograniczeniem dostępu do naszych kościołów i kaplic. To budzi dezorientację, zwłaszcza przed zbliżającym się okresem świątecznym, jakże znaczących dla naszej ewangelickiej duchowości.

Przywykliśmy do przyjętych sposobów ich przeżywania. I nagle skonfrontowani zostaliśmy z zupełnie nieznanymi do tej pory zmianami. Oczywiście znamy czasy ograniczonego dostępu do kościołów, by móc publicznie wyznawać, że Jezus Chrystus jest naszym Panem. Dla większości z nas to daleka przeszłość – prześladowań czasów prazboru, kontrreformacji, wojen. Osobiście takich ograniczeń n...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 29/03/2020

Tekst kazania ks. bp. Marcina Hintza na 5. Niedzielę Pasyjną - Judica

Kazanie wygłoszone przez ks. bp. Marcina Hintza w 5. Niedzielę Pasyjną Judica w kościele Zbawiciela w Sopocie dnia 29 marca 2020 roku.

Tekst kazalny:

12.Dlatego i Jezus, aby uświęcić lud własną krwią, cierpiał poza bramą. 13.Wyjdźmy więc do niego poza obóz, znosząc pohańbienie jego. 14.Albowiem nie mamy tu miasta trwałego, ale tego przyszłego szukamy (Hbr 13,12-14).

 

Drodzy Domownicy Wiary, Siostry i Bracia w Chrystusie,Szanowni Widzowie i Słuchacze,

zgodnie z porządkiem liturgicznym i upływającym czasem zbliżamy się do końca Czasu Pasyjnego, zwanego też okresem Wielkiego Postu. Dzisiaj przeżywamy 5. Niedzielę Pasyjną, zwaną Judica, czyli Sądź mnie, bądź sędzią moim Boże. To Słowo Psalmu 43., który wyraża tęsknotę za Domem Bożym, jest prośbą o możliwość pójścia do świątyni – takim tytułem opatrzyli ten P...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 29/03/2020

NAGRANIE NABOŻEŃSTWA Z KOŚCIOŁA ZBAWICIELA W SOPOCIE NA 5. NIEDZIELĘ PASYJNĄ

Drogie Siostry i drodzy Bracia w Jezusie Chrystusie,

ponownie zapraszamy Was, aby spotkać się dzisiaj wirtualnie w kościele Zbawiciela i za pośrednictwem Internetu uczestniczyć w nabożeństwie Słowa Bożego, które zostało opublikowane na parafialnym kanale YouTube Ewangelicy Trójmiasto parafii w Gdańsku-Sopocie, aby w ten sposób móc wspólnie pomodlić się i wsłuchać w Słowo Boże wyznaczone na 5. Niedzielę Pasyjną Judica.

Kazanie, na podstawie tekstu z Listu do Hebrajczyków, wygłosił ks. bp Marcin Hintz. Serdecznie zachęcamy do uczestniczenia w tej formie nabożeństwa. Premiera nagrania w niedzielę 29 marca 2020, o godz. 9.30.

LINK DO NAGRANIAhttps://youtu.be/9l_W2kfWcnE

 

Jednocześnie tak jak ostatnim razem, zaraz po tr...        więcej...