Diecezja Pomorsko-Wielkopolska KEA w RP

Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 17/01/2018

Synod Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej - wiosenna sesja sprawozdawcza, 9-10 marca 2018, Poznań

W dniach 9-10 marca 2018 roku w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Poznaniu odbędzie się wiosenna, sprawozdawcza sesja Synodu Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP.

Podczas obrad, oprócz części sprawozdawczej, przewidziana jest również część referatowa. Synodałowie będą mieli okazję wysłuchać wykładów poświęconych zagadnieniu konfirmacji w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w RP. Referentami będą ks. Dariusz Dawid - proboszcz PEA w Zabrzu oraz ks. Marcin Kotas - proboszcz PEA w Poznaniu.

Kazanie podczas sobotniego nabożeństwa wygłosi ks. Marcin Liberacki - wikariusz PEA w Poznaniu.

Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 22/12/2017

Życzenia Bożonarodzeniowe Biskupa Diecezji

"Lud, który chodzi w ciemności, ujrzy światło wielkie" (Iz 9,1).

"Słowo ciałem się stało i zamieszkało wśród nas, i urzejliśmy chwałę Jego" (J 1,14). 

Dziecię zrodzone przed dwoma tysiącami lat w Betlejem, któremu dano imię Jezus – prawdziwy Bóg i człowiek zarazem – to długo wyczekiwany i obiecany przez Boga Zbawiciel świata. Wspominając to wydarzenie, jak co roku, nasze serca przepełnia ogromna radość ze względu na niezgłębioną miłość Bożą, którą Stwórca obdarzył całą ludzkość zsyłając Swego Syna, byśmy w Nim mieli usprawiedliwienie i odkupienie. Ilekroć wracamy do historii narodzin naszego Pana, tylekroć chcemy wdzięczni i z całych sił zaśpiewać wraz z chórem aniołów: Gloria in excelsis Deo! Chwała Bogu na wysokościach!

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia niechaj będzie mi wolno złożyć Wam, Drodzy, najlepsze życzenia pokoju duc...        więcej...


Parafia Poznań | 12/12/2017

Nabożeństwo ekumeniczne w ramach obchodów 650-lecia lokacji miasta Skoki

            W niedzielę, 19 listopada br., w miejscowości Skoki w woj. wielkopolskim miało miejsce niezwykłe wydarzenie ekumeniczne - wspólne nabożeństwo i uroczyste spotkanie przedstawicieli wyznań: katolickiego, ewangelicko-reformowanego, ewangelicko-augsburskiego oraz judaizmu. Było ono elementem całorocznych obchodów 650-lecia lokacji miasta Skoki.

            Wielkopolskie Skoki to miasto i gmina w powiecie wągrowieckim, licząca ok. 9 000 mieszkańców. Posiada ono wielowiekową historię opartą na współistnieniu różnych narodowości i religii. Stała się ona inspiracją dla Towarzystwa Miłośników Miasta Skoki i Ziemi Skockiej (TMMSiZS) do zorganizowania m.in. prelekcji „Skoki - dawne miasto wielu kultur” w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Skoki, przygotowanej przez Danutę Kęsik, Iwonę Migasiewicz oraz Doro...        więcej...


Parafia Kępno | 24/11/2017

Wprowadzenie w Urząd nowej Rady Parafialnej w Kępnie

Dnia 19 listopada o godz. 11.00 w kościele w Kępnie miało miejsce wprowadzenie w urząd nowo wybranej Rady Parafialnej. Wprowadzenia dokonał zwierzchnik Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej ks. bp prof. Marcin Hintz, który wygłosił również Słowo Boże.

Podczas uroczystego nabożeństwa ze spowiedzią i Komunią Świętą w Urząd Radnych Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Kępnie zostali wprowadzeni: Monika Cieślar, Gertruda Mencel, Ewa Koszmider, Waldemar Koszmider, Helena Trzeciak oraz Urszula Zygmunt.

Wyboru Radnych dokonało Zgromadzenie Parafialne, które miało miejsce 23 kwietnia 2017 roku.

Monika Cieślar

Parafia Kępno | 24/11/2017

Spotkanie Na Styku Kultur Religii i Czasów w Kępnie

Dnia 18 listopada o godz. 14.30 w kępińskim kinie „Sokolnia” miało miejsce spotkanie „Na Styku Kultur Religii i Czasów” zorganizowane przez Stowarzyszenie Socjum Kępno i Okolice oraz Parafię Ewangelicko-Augsburską w Kępnie.

Tegoroczne spotkanie zostało poświęcone tematyce Reformacji z okazji przypadającego w tym roku 500-lecia i również z tej okazji mogliśmy gościć wśród nas ks. bpa prof. Marcina Hintza.

Sobotnią konferencję otworzył film „Luter”, a po nim miały miejsce trzy prelekcje. Pierwszą, poświęconą historii Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Kępnie wygłosiła Monika Cieślar, drugą z kolei „O Ewangelickim dziedzictwie Ziemi Kępińskiej” wygłosił Dominik Makosch. Ostatnia, trzecia prelekcja, została wygłoszona przez zwierzchnika Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP ks. bpa prof. Marcina Hintza, który opowiedział o Reformacji jako wydarzeniu kościelnym i społecznym.

Tegoroczne spotk...        więcej...


Parafia Bydgoszcz | 21/11/2017

Nabożeństwo i koncert w Bydgoszczy na kolejne 500 + dla Reformacji

31 października wieczornym nabożeństwem rozpoczęto w Bydgoszczy kulminacyjne obchody  500 lat Reformacji. Po odśpiewaniu hymnu Warownym Grodem ks. Marek Loskot zacytował słowa Marcina Lutra, które były mottem obchodów Reformacji w bydgoskiej parafii: Mamy więcej powodów aby się cieszyć niż martwić. To dziękczynne nabożeństwo zgromadziło wielu parafian i sympatyków naszego bydgoskiego kościoła. Gościem nabożeństwa był ks. Andrzej Jaskóła z parafii rzymskokatolickiej z Sośna, który przekazał słowa pozdrowienia. Mieszkańcy Sośna w sierpniu tego roku zostali bardzo ciężko doświadczeni przez huragan. Z tego też powodu, zgodnie z uchwałą Rady Parafialnej, w Bydgoszczy przez okres trzech tygodni zbierana była ofiara na rzecz poszkodowanych. Za uzyskaną ofiarę zostały zakupione bony budowlane, które zostały przekazane dla najbardziej potrzebujących. 

Nabożeństwo było okazją, aby podziękować Bogu za okazane błogosławie...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 08/11/2017

Ks. bp Marcin Hintz gościem Radia TOK FM oraz Telewizji POLSAT NEWS - 9 listopada, godz. 11.00 oraz 21.00

W czwartek 9 listopada ks. bp Marcin Hintz będzie najpierw gościem redaktora Cezarego Łasiczki w audycji "OFF CZAREK" o godz. 11.00 w radiu TOK FM.

Wieczorem tego samego dnia ks. bp Marcin Hintz weźmie udział w programie "Durczokracja" prowadzonym przez redaktora Kamila Durczoka w telewizji POLSAT NEWS o godz. 21.00.

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania i oglądania.Parafia Kalisz | 07/11/2017

Obchody jubileuszu 500-lecia Reformacji w Kaliszu

Dnia 6 listopada 2017 roku w Sali Recepcyjnej kaliskiego Ratusza odbyły się obchody jubileuszu 500-lecia Reformacji w Kaliszu. W programie obchodów przewidziano m.in. prelekcję i prezentację multimedialną.

Gospodarzami obchodów byli Grażyna Schlender, dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu i ks. Michał Kühn, proboszcz-administrator Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Kaliszu. W Sali Recepcyjnej Ratusza gości powitał prezydent Kalisza. - Dawny Kalisz był miejscem, w którym spotykały się różne kultury, narodowości, wyznania - mówił Grzegorz Sapiński. - Ich współistnienie złożyło się na bogatą tradycję naszego miasta. Społeczność zwolenników reformacji obecna jest w Kaliszu od 500 lat. To ogrom historii grodu nad Prosną, na której kartach zapisali się wybitni przedstawiciele Ewangelików. Byli wśród nich fabrykanci i rzemieślnicy, wprowadzający nowoczesne technik...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 03/11/2017

Kazanie ks. bp. Marcina Hintza wygłoszone z okazji 500-lecia Reformacji dnia 31.10.2017 w Sopocie

Kazanie ks. bp. Marcina Hintza wygłoszone z okazji Święta Reformacji dnia 31.10.2017 roku w kościele Zbawiciela w Sopocie, w ramach obchodów jubileuszu 500-lecia Reformacji.

Tekst kazalny: Mt 10,26b-33

26. Albowiem nie ma nic ukrytego, co by nie miało być ujawnione, ani nic tajnego, o czym by się dowiedzieć nie miano. 27. Co mówię wam w ciemności, opowiadajcie w świetle dnia; a co słyszycie na ucho, głoście na dachach. 28. I nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, ale duszy zabić nie mogą; bójcie się raczej tego, który może i duszę i ciało zniszczyć w piekle.

29. Czyż nie sprzedają za grosz dwu wróbli? A jednak ani jeden z nich nie spadnie na ziemię bez woli Ojca waszego. 30. Nawet wasze włosy na głowie wszystkie są policzone.

31. Nie bójcie się; jesteście więcej warci niż wiele wróbli. 32. Każdego więc, kt&...        więcej...


Parafia Gdańsk z siedzibą w Sopocie | 03/11/2017

Relacja z obchodów jubileuszu 500-lecia Reformacji - uroczystości w Gdańsku i w Sopocie

Dnia 31 października, w Święto Reformacji, w Gdańsku i w Sopocie miały miejsce uroczyste obchody jubileuszu 500-lecia Reformacji.

Pierwszym punktem programu był wernisaż wystawy Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra, który miał miejsce w Dworze Artusa w Gdańsku. W otwarciu wystawy wzięli m.in. udział: prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz, prezydent miasta Sopotu Jacek Karnowski, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz. Uroczystość poprowadził dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku Wojciech Bonisławski, a okolicznościowe słowo do zebranych wygłosił zwierzchnik Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP, ks. bp Marcin Hintz. O wystawie i zgromadzonych zbiorach opowiadali jej kuratorzy z aż czterech instytucji: Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Archiwum Państwowego w Gdańsku i PAN Biblioteki Gdańskiej. To właśnie te ins...        więcej...