Diecezja Pomorsko-Wielkopolska KEA w RP

Szymon Krawczyk | 25/10/2012

Rekolekcje Diecezjalne i Diecezjalne Święto Żniw 2012

„Wino i chleb” - pod takim hasłem odbyły się rekolekcje diecezjalne Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej oraz Diecezjalne Święto Żniw, które w dniach 5-7 października 2012 r. przeżywaliśmy w ewangelickiej parafii w Słupsku.

Trzydniowe spotkanie nad morzem rozpoczęło się w piątek w Warcinie, gdzie po zwiedzeniu dawnego pałacu kanclerza Otto von Bismarcka, po którym gości oprowadzał kurator Diecezji a jednocześnie Dyrektor Technikum Leśnego – Piotr Mańka – wszyscy spotkali się przy ognisku. Po wspólnej kolacji uczestnicy rekolekcji udali się do, odbudowanego na terenie Szkoły, dawnego ewangelickiego kościoła z Ciecholubia, gdzie proboszcz miejsca, ks. Wojciech Froehlich, poprowadził uczestników w wieczornej modlitwie mającej charakter nieszporów. Tego wieczora wiślański chór parafialny, który przybył do Słupska na zaproszenie miejscowej parafii ewangelickiej wykonał jedną z przygotowanych ...        więcej...


Szymon Krawczyk | 21/10/2012

Dziedzictwo protestantyzmu w Gdańsku, Gdyni i Sopocie oraz w perspektywie europejskiej - konferencja

Zaproszenie

Parafia Ewangelicko-Augsburska Gdańsk-Gdynia-Sopot, Diecezja Pomorsko-Wielkopolska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Katedra Teologii Systematycznej Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie przy współpracy Muzeum Historycznego Miasta Gdańska zapraszają na Międzynarodową Konferencja Naukowa: 

Dziedzictwo protestantyzmu w Gdańsku, Gdyni i Sopocie oraz w perspektywie europejskiej

http://diec.pomorsko-wlkp.luteranie.pl/var/pliki/Konferencja.pdf

Szymon Krawczyk | 13/09/2012

Ósma rocznica poświęcenia kościoła w Poznaniu i wspomnienie śp. ks. sen. Tadeusza Raszyka

Ósmą rocznicę poświęcenia nowego kościoła i centrum parafialnego obchodzili w niedzielę poznańscy protestanci. Uroczystości rozpoczęły się od wspólnej modlitwy i złożenia kwiatów przy grobie zmarłego w marcu ks. Tadeusza Raszyka, który przez ponad 30 lat był proboszczem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.

http://www.lazarz.pl/?id=2&nr=4212Parafia Bydgoszcz | 19/05/2012

Noc Muzeów w Bydgoszczy

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bydgoszczy włączyła się do „Nocy Muzeów”, otwierając dla zwiedzających kościół Zbawiciela. Świątynia została zbudowana w 1897 r. według projektu berlińskiego architekta Heinricha Seelinga.

http://luteranie.pl/archiwum/2012/bydgoska_noc_muzeow_2012,4058.htmlParafia Leszno | 19/05/2012

Noc Muzeów w Lesznie

Parafia Ewangelicka w Lesznie po raz drugi włączyła się do akcji Noc Muzeów. Spotkania odbywały się w budynku kościoła oraz w domu parafialnym.

http://luteranie.pl/archiwum/2012/noc_muzeow_w_lesznie,4052.html
Parafia Poznań | 13/05/2012

XXVI Zjazd Chórów Diecezji

W dniach 12-13 maja 2012 roku parafia w Poznaniu gościła ponad stu uczestników już XXVI Zjazdu Chórów Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej.

http://luteranie.pl/archiwum/2012/xxvi_zjazd_chorow_diecezji_pom_wlkp,4051.html
Szymon Krawczyk | 23/03/2012

Zmarł śp. ks. sen. Tadeusz Raszyk

W piątek, 23 marca 2012 r. w godzinach wieczornych, po długotrwałej, ciężkiej chorobie, zmarł śp. ks. Tadeusz Raszyk – długoletni proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Poznaniu.

http://old.luteranie.pl/pl/index.php?D=3965
Szymon Krawczyk | 07/03/2012

Obrady Synodu Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej - Relacja

W dniach 2-3 marca 2012 r. w centrum parafialnym parafii w Poznaniu obradował Synodu Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej. Było to posiedzenie wyborczo-sprawozdawcze otwierające nową, piątą kadencję Synodu. W obradach Synodu wziął udział biskup Kościoła Jerzy Samiec oraz pani biskupowa Beata Michałek-Samiec. Zwierzchnik Kościoła prowadził część wyborczą Synodu.

Obrady rozpoczęły się w piątek uroczystą modlitwą, podczas której każdy członek Synodu złożył ślubowanie i przyjął życzenia oraz gratulacje z rąk biskupa diecezjalnego ks. Marcina Hintza. Kolejnym punktem piątkowych obrad Synodu było wysłuchanie referatów ściśle związanych z hasłem roku 2012, który w kościele został ogłoszony Rokiem Nowych Wyzwań. Synodałowie wysłuchali trzech referatów: ks. bp. prof. Marcina Hintza pt. Chrześcijaństwo wobec nowych wyzwań natury globalnej; ks. Michała Walukiewicza pt. Rok Nowych wyzwań w Państwie, Kościele i Rodzinie; ks. Wojciecha Płoszka pt. Na...        więcej...


Szymon Krawczyk | 28/02/2012

Synod Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej w Poznaniu

Porządek obrad I Sesji V Synodu Diecezji Pomorsko–Wielkopolskiej.

Piątek – 2 marca 2012

1. Kolacja – 18:00.2. Modlitwa i Otwarcie I sesji V Synodu Diecezji o godz. 18:30.3. Ślubowanie nowo wybranych delegatów.

Sesja I - referatowa

4. Wykład pt. CHRZEŚCIJAŃSTWO WOBEC NOWYCH WYZWAŃ natury globalnej - ks. bp Marcin Hintz.5. Wykład pt. ROK NOWYCH WYZWAŃ w Państwie, Kościele i Rodzinie - ks. Michał Walukiewicz.6. Wykład pt. NABOŻEŃSTWO – SŁUŻBA – ZABAWA. Wyzwania w duszpasterstwie młodzieży - ks. Wojciech Płoszek.7. Dyskusja.8. Autoprezentacja Synodałów (1,5 minuty na wystąpienie).9. 


Parafia Konin | 20/12/2011

Konferencja Duchownych Diecezji

W dniu 12 grudnia w Parafii w Koninie odbyła się Diecezjalna Konferencja Duchownych Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej.

Po konferencji w tamtejszym kościele św. Ducha odbyło się nabożeństwo, podczas którego została wprowadzona w urzędowanie nowowybrana Rada Parafialna oraz podziękowano odchodzącemu na emeryturą ks. proboszczowi Andrzejowi Mendrokowi. Ks. Andrzej Mendrok pełnił służbę duszpasterską, w konińskiej parafii, przez ponad 35 lat; z dniem 1 stycznia 2012 r. obowiązki administratora parafii obejmie ks. Waldemar Wunsz.