Diecezja Pomorsko-Wielkopolska KEA w RP

Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 01/09/2020

Nabożeństwa ewangelickie w TVP 3

W czasie pandemii w programie TVP 3 co tydzień w niedzielę można było oglądać transmisję nabożeństw ewangelickich z różnych parafii i diecezji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Począwszy od wrześnie, zgodnie z oświadczeniem dyrektora Biura Programowego Telewizji Polskiej, "ponieważ sytuacja epidemiologiczna w kraju stabilizuje się, 3 program Telewizji Polskiej nie przewiduje dalszych emisji nabożeństwa ewangelickich".

Na terenie Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP w tym okresie odbyły się aż cztery nabożeństwa zrealizowane dla TVP 3 przez lokalne ośrodki Telewizji Polskiej. Nabożeństwa odbyły się kolejno:

- 3 maja 2020 z kościoła Zbawiciela w Bydgoszczy,

- 7 czerwca 2020 z kościoła Łaski Bożej w Poznaniu,

- 5 lipca 2020 z  kościoła św. Szczepana w Toruniu,

- 2 sierpnia 2020 z kościoła św. Krzyża w Słupsku.

 


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 20/05/2020

Święto Wniebowstąpienia Pańskiego - czwartek 21 maja

W czwartek, czterdzieści dni po Wielkanocy, Kościół wspomina wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa. Święto Wniebowstąpienia Pańskiego jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich.

Jezus przez 40 dni po swoim zmartwychwstaniu przebywał wśród uczniów. Po upływie tego czasu Apostołowie udali się razem na Górę Oliwną (Dzieje Apostolskie 1,12). W obecności uczniów Jezus uniósł się w górę i zniknął. Wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa opisują: Ewangelia Marka 16:19, Ewangelia Łukasza 24:50-51 oraz Dzieje Apostolskie 1:9-11.

Wniebowstąpienie Pańskie, które jest ukoronowaniem Zmartwychwstania, nawiązuje i zapowiada również obietnice dane przez Pana Jezusa – zesłanie Ducha Świętego i jego powtórne przyjście. Przypomina o tym modlitwa w liturgii komunijnej Kościoła: „Boże, Ojcze nasz niebiański, wspominając zbawczą mękę i śmierć Twojego Syna, uwielbiamy Jego zmartwychwstanie i wniebowstąpienie, oraz o...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 08/05/2020

Nagranie nabożeństwa z ewangelickiego kościoła Zbawiciela w Bydgoszczy w 3. Niedzielę po Wielkanocy dnia 3 maja 2020

Dla tych, którzy nie mieli okazji zobaczyć w telewizji lub chcą zobaczyć ponownie, publikujemy nagranie nabożeństwa Słowa Bożego, połączonego ze spowiedzią, z ewangelicko-augsburskiego kościoła Zbawiciela w Bydgoszczy w 3. Niedzielę po Wielkanocy - Jubilate. Nabożeństwo zostało wyemitowane dnia 3 maja 2020 roku o godz. 13.00 w programie TVP 3.

 

OBEJRZYJ NAGRANIE - LINK

 

Kazanie wygłosił zwierzchnik Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, ks. bp prof. Marcin Hintz. Liturgię poprowadzili ks. Marek Loskot - proboszcz bydgoskiej parafii oraz ks. Marcin Rayss - wikariusz diecezjalny.

 

Oprawa muzyczna nabożeństwa: dr Jakub Kwintal - organy; dr Tomasz Gluska - trąbka.

 

W nabożeństwie uczestniczyli wierni Parafii w Bydgoszczy oraz Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej.

 

Nabożeństwo z...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 25/04/2020

Zapraszamy na nabożeństwa online z naszej Diecezji w 2. Niedzielę po Wielkanocy - Misericordias Domini

Siostry i Bracia w Chrystusie,

serdecznie zapraszamy na nabożeństwa online przygotowane i udostępnione przez parafie Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej w 2. Niedzielę po Wielkanocy - Misericordias Domini - Niedzielę Dobrego Pasterza.

Plan nabożeństw na 26 kwietnia 2020 roku:

 

BYDGOSZCZ godz. 10.00 - LINKGDAŃSK-SOPOT godz. 9.30 - LINKPIŁA godz. 9.00 - LINKPOZNAŃ godz. 10.00 - LINKRYPIN godz. 9.00 - LINK

 

Błogosławionej niedzieli!


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 24/04/2020

Apel ks. bp. Marcina Hintza skierowany do Parafian Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP

Szanowni Państwo,

poniżej zamieszczamy apel zwierzchnika Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, ks. bp. Marcina Hintza, w związku ze stopniowym odmrażaniem życia - również religijnego - po izolacji z powodu pandemii koronawirusa.

Apel Biskupa Marcina Hintza, skierowany jest do wszystkich Parafian naszej diecezji. Do pobrania również w wersji elektronicznej: APEL ks. bp. Marcina Hintza do Parafian Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP

 

Apel do Parafian Diecezji Pomorsko-WielkopolskiejKościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP

Drogie Siostry i Drodzy Bracia w Chrystusie,

w biblijnym haśle na Niedzielę Misericordias Domini nasz Pan Jezus Chrystus mówi: „Ja jestem dobry Pasterz. Owce moje głosu mojego słuchają i Ja je znam, a one idą ...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 12/04/2020

Życzenia ks. bpa Marcina Hintza z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego

Siostry i Bracia w Jezusie Chrystusie,Szanowni Państwo,

poniżej znajdują się życzenia w formie nagrania, udostępnionego na YouTube, od zwierzchnika Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej, ks. bpa Marcina Hintza, z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

ŻYCZENIA WIELKANOCNE KSIĘDZA BISKUPA

WIELKANOC Anno Domini 2020 jest wyjątkowa pod wieloma względami – z przyczyn niezależnych od nas. Nie możemy w tym roku być razem w naszych kościołach i wyśpiewać radosne „Alleluja!”, „Chwała Panu!”.

Również życzenia świąteczne w tym roku składamy sobie inaczej, na odległość, przez telefon i pocztę elektroniczną lub w formie nagrań – jak uczynił to ks. bp Marcin Hintz.

Niechaj jednak te wszystkie ograniczenia i dolegliwości nie przysłonią nam prawdziwej radości płynącej z wyjątkowej ewangelii wielkanocnego poranka, że ...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 12/04/2020

Nabożeństwo Wielkanocne z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Koszalinie

Zapraszamy do obejrzenia transmisji nabożeństwa Wielkanocnego z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Koszalinie.

Nabożeństwo poprowadzili wspólnie ks. radca Janusz Staszczak oraz ks. Wojciech Froehlich.

Transjmisja na kanale Youtube koszalińskiej parafii o godz. 9.00 dnia 12 kwietnia 2020.

LINK DO TRANSMISJI

 

 Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 10/04/2020

Tekst kazania wygłoszonego przez ks. bp. Marcina Hintza w Wielki Piątek w kościele Zbawiciela w Sopocie

Kazanie wygłoszone przez ks. bp. Marcina Hintza w kościele Zbawiciela w Sopocie w Wielki Piątek, dnia 10 kwietnia 2020 roku.

Tekst kazalny: 2 Kor 5,(14b-18)19-21

14b. Doszliśmy do tego przekonania, że jeden za wszystkich umarł; a zatem wszyscy umarli; 15.a umarł za wszystkich, aby ci, którzy żyją, już nie dla siebie samych żyli, lecz dla tego, który za nich umarł i został wzbudzony. 16.Dlatego już odtąd nikogo nie znamy według ciała; a jeśli znaliśmy Chrystusa według ciała, to teraz już nie znamy. 17.Tak więc, jeśli ktoś jest w Chrystusie, nowym jest stworzeniem; stare przeminęło, oto wszystko stało się nowe. 18.A wszystko to jest z Boga, który nas pojednał z sobą przez Chrystusa i poruczył nam służbę pojednania, 19.to znaczy, że Bóg w Chrystusie świat z sobą pojednał, nie zaliczając im ich upadków, i powierzył nam słowo pojednania. 20.Dlatego w miejsce Chrystusa poselstwo sprawujemy, jak gdyby przez nas Bóg ...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 10/04/2020

Nabożeństwo Wielkopiątkowe z kościoła Zbawiciela w Sopocie, 10 kwietnia 2020

Zapraszamy do obejrzenia transmisji nabożeństwa Wielkopiątkowego z ewangelickiego kościoła Zbawiciela w Sopocie.

Nagranie nabożeństwa Słowa Bożego, połączonego ze spowiedzią, zostało przygotowane na Wielki Piątek –Dzień Ukrzyżowania Pana Jezusa – dnia 10 kwietnia 2020 roku i udostępnione na parafialnym kanale YouTube Ewangelicy Trójmiasto.

Z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa i ogłoszonego na świecie stanu pandemii COVID-19, nabożeństwo zostało zarejestrowane bez udziału wiernych. Kazanie wygłosił proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Gdańsku, biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej, ks. bp Marcin Hintz.

Mimo, iż nie możemy spotkać się fizycznie w naszych kościołach, przeżyjmy wspólnie to Wielkopiątkowe nabożeństwo za pośrednictwem Internetu, łącząc się ze sobą duchowo i tym sa...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 06/04/2020

Cykl spotkań pasyjnych w Wielkim Tygodniu prowadzi bydgoska parafia

Parafia bydgoska w Wielkim Tygodniu oferuje nowe słuchowisko - tym razem dla dorosłych, pt. "Teraz żyję z Nim i ja".

Cykl spotkań pasyjnych prowadzi ks. Marek Loskot - proboszcz Parafii E-A w Bydgoszczy.

W programie są m.in. czytane kazania z postylii "Byłem przechodniem". Autorem kazań jest śp. ks. gen. Adam Pilch, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.

Serdecznie polecamy i zapraszamy na stronę:

http://www.bydgoszcz.luteranie.pl/

 

Program na Wielki Poniedziałek: SŁUCHAJ

Program na Niedzielę Palmową: