Diecezja Pomorsko-Wielkopolska KEA w RP

Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 31/03/2020

Duszpasterskie wskazania na czas Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. List Biskupa Kościoła i Prezesa Synodu

„Albowiem nie dał nam Bóg ducha bojaźni, lecz mocy i miłości, i powściągliwości”. 2 Tm 1,7

 

W związku z ogólnoświatową pandemią i odwołaniem wszystkich nabożeństw na nadchodzący okres, w tym także w okresie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy, przed nami, społecznością Kościoła, pojawia się niecodzienne wyzwanie. Jesteśmy zaskoczeni ograniczeniem dostępu do naszych kościołów i kaplic. To budzi dezorientację, zwłaszcza przed zbliżającym się okresem świątecznym, jakże znaczących dla naszej ewangelickiej duchowości.

Przywykliśmy do przyjętych sposobów ich przeżywania. I nagle skonfrontowani zostaliśmy z zupełnie nieznanymi do tej pory zmianami. Oczywiście znamy czasy ograniczonego dostępu do kościołów, by móc publicznie wyznawać, że Jezus Chrystus jest naszym Panem. Dla większości z nas to daleka przeszłość – prześladowań czasów prazboru, kontrreformacji, wojen. Osobiście takich ograniczeń n...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 29/03/2020

Tekst kazania ks. bp. Marcina Hintza na 5. Niedzielę Pasyjną - Judica

Kazanie wygłoszone przez ks. bp. Marcina Hintza w 5. Niedzielę Pasyjną Judica w kościele Zbawiciela w Sopocie dnia 29 marca 2020 roku.

Tekst kazalny:

12.Dlatego i Jezus, aby uświęcić lud własną krwią, cierpiał poza bramą. 13.Wyjdźmy więc do niego poza obóz, znosząc pohańbienie jego. 14.Albowiem nie mamy tu miasta trwałego, ale tego przyszłego szukamy (Hbr 13,12-14).

 

Drodzy Domownicy Wiary, Siostry i Bracia w Chrystusie,Szanowni Widzowie i Słuchacze,

zgodnie z porządkiem liturgicznym i upływającym czasem zbliżamy się do końca Czasu Pasyjnego, zwanego też okresem Wielkiego Postu. Dzisiaj przeżywamy 5. Niedzielę Pasyjną, zwaną Judica, czyli Sądź mnie, bądź sędzią moim Boże. To Słowo Psalmu 43., który wyraża tęsknotę za Domem Bożym, jest prośbą o możliwość pójścia do świątyni – takim tytułem opatrzyli ten P...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 29/03/2020

NAGRANIE NABOŻEŃSTWA Z KOŚCIOŁA ZBAWICIELA W SOPOCIE NA 5. NIEDZIELĘ PASYJNĄ

Drogie Siostry i drodzy Bracia w Jezusie Chrystusie,

ponownie zapraszamy Was, aby spotkać się dzisiaj wirtualnie w kościele Zbawiciela i za pośrednictwem Internetu uczestniczyć w nabożeństwie Słowa Bożego, które zostało opublikowane na parafialnym kanale YouTube Ewangelicy Trójmiasto parafii w Gdańsku-Sopocie, aby w ten sposób móc wspólnie pomodlić się i wsłuchać w Słowo Boże wyznaczone na 5. Niedzielę Pasyjną Judica.

Kazanie, na podstawie tekstu z Listu do Hebrajczyków, wygłosił ks. bp Marcin Hintz. Serdecznie zachęcamy do uczestniczenia w tej formie nabożeństwa. Premiera nagrania w niedzielę 29 marca 2020, o godz. 9.30.

LINK DO NAGRANIAhttps://youtu.be/9l_W2kfWcnE

 

Jednocześnie tak jak ostatnim razem, zaraz po tr...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 24/03/2020

Modlitwa w czasie pandemii dla dzieci. Wersja do zmawiania wspólnie z Rodzicami

Na podstawie „Modlitwy wstawienniczej w czasie rozprzestrzeniania się COVID-19„, opublikowanej przez Światową Federację Luterańską, ks. Marcin Rayss opracował wersję modlitwy przeznaczonej dla dzieci – do zmawiania wspólnie z Rodzicami.

Zachęcamy do wspólnej modlitwy z całą rodziną, słowami prostymi i zrozumiałymi dla najmłodszych, którzy, w tym trudnym dla nas wszystkich czasie zagrożenia, również odczuwają silny niepokój.

Wspólnie prośmy Wszechmogącego i Miłosiernego Boga, by nam błogosławił, w swej łasce wlał w nasze serca otuchę i pocieszenie i strzegł nas od wszelkiego złego.Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 24/03/2020

Nagranie nabożeństwa z kościoła Zbawiciela w Sopocie na 4. Niedzielę Pasyjną

Drogie Siostry i drodzy Bracia w Jezusie Chrystusie,

ponieważ nie możemy spotkać się w naszych kościołach na niedzielnych nabożeństwach, zdecydowaliśmy się nagrać nabożeństwo Słowa Bożego w kościele Zbawiciela w Sopocie i opublikować je na kanale YouTube Parafii E-A w Gdańsku Ewangelicy Trójmiasto, abyśmy za pośrednictwem Internetu mogli wspólnie pomodlić się i wsłuchać w Słowo Boże wyznaczone na 4. Niedzielę Pasyjną Laetare.

Kazanie, na podstawie tekstu z księgi proroka Izajasza, wygłosił ks. bp Marcin Hintz - zwierzchnik Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP. Serdecznie zachęcamy do uczestniczenia w tej formie nabożeństwa.

LINK DO NAGRANIAhttps://www.youtube.com/watch?v=MzItNIUwL6U

 

Jednocześnie zachęcamy wszystkie dzieci do wzięcia udziału w...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 21/03/2020

Zwiastun Ewangelicki dostępny w formie elektronicznej. Nowa strona internetowa luterańskiego czasopisma

Na prośbę redakcji „Zwiastuna Ewangelickiego” informujemy, że najnowszy numer ewangelickiego kościelnego czasopisma jest w całości do pobrania z nowej strony internetowej w formacie PDF. Na stronie można również zapoznać się z poszczególnymi artykułami. Adres strony: www.zwiastun.pl

Poniżej publikujemy treść listu redaktora naczelnego „Zwiastuna Ewangelickiego”, ks. Jerzego Belowa, adresowanego do czytelników. Serdecznie polecamy lekturę naszego ewangelickiego czasopisma.

Drodzy Czytelnicy!

Od pewnego czasu pracowaliśmy nad nową odsłoną strony internetowej „Zwiastuna Ewangelickiego” – www.zwiastun.pl. Ma ona nowe możliwości prezentacji treści naszego dwutygodnika, a także właściwie współpracować z naszymi prenumeratorami.

Wypadki ostatnich tygodni zmotywowały nas do przyspieszenia końcowego etapu prac. Z datą 22 marca ukazał się 6 ...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 18/03/2020

Ukazał się nowy numer Gdańskiego Rocznika Ewangelickiego za rok 2019

„Gdański Rocznik Ewangelicki” został powołany do życia w roku 2007, obecnie ukazała się jego 13. edycja. Czasopismo to wydawane jest przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Gdańsku, a Radę Naukową tworzą humaniści i teologowie związani z Diecezją Pomorsko-Wielkopolską Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, pracownicy naukowi polskich uczelni, a także uznani naukowcy związani z Kościołem ewangelickim z Czech i Niemiec. Redakcję stanowią osoby związane z ewangelickim środowiskiem trójmiejskim i toruńskim. Redaktorem naczelnym jest ks. bp Marcin Hintz.

W roku 2019 „Gdański Rocznik Ewangelicki” został wpisany na nową listę czasopism punktowanych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, spełniając wysokie wymagania redakcyjne i merytoryczne stawiane periodykom naukowym. W nowym wykazie ministerialnym GRE przyznano 40 punktów.

Szczególnymi obszarami, które Rada Naukowa i Redakcja stara się ukazać polskiemu środowisku human...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 15/03/2020

Kazanie ks. bp. Marcina Hintza na 3. Niedzielę Pasyjną OCULI

Poniżej zamieszczamy tekst kazania na 3. Niedzielę Pasyjną Oculi, napisanego przez ks. bp. Marcina Hintza – proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Gdańsku oraz Biskupa Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Jednocześnie przypominamy, że w niedzielę o godz. 13.00, na kanale TVP 3, będzie transmitowane nabożeństwo z ewangelickiego kościoła Św. Trójcy w Warszawie.

Zachęcamy do oglądania i słuchania nabożeństw za pośrednictwem TV i Internetu, a przede wszystkim do samodzielnej lektury Słowa Bożego, modlitwy i śpiewu w domu.

 

Tekst kazalny: Łk 9,57-62

57.Gdy tedy szli drogą, rzekł ktoś do niego: Pójdę za tobą, dokądkolwiek pójdziesz. 58.A Jezus rzekł do niego: Lisy mają jamy, a ptaki niebieskie gniazda, lecz Syn Człowieczy nie ma, gdzie by głowę skłonił. 59.Do drugiego zaś rzekł: Pójdź za mną! A ten rzekł: Pozwól mi najpierw odejść i po...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 13/03/2020

Apel ks. bp. Marcina Hintza skierowany do wiernych w związku z epidemią koronawirusa

Drodzy Domownicy Wiary,Członkowie i Sympatycy Parafii Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej,Siostry i Bracia w Chrystusie,

czas pasyjny to szczególny okres w życiu Kościoła Ewangelickiego. Tegoroczny czas pasyjny naznaczony jest szczególnym doświadczeniem – cały świat zmaga się z pandemią koronawirusa. Ta sytuacja dotyka nas wszystkich, w sposób szczególny jest zagrożeniem dla osób starszych, osłabionych, chorych, przeziębionych, które podróżowały, jak też dla naszych najmłodszych sióstr i braci w wierze, czyli dzieci. Nie wiemy, kto jest zarażony, ani kto jest nosicielem wirusa, możemy jednak przyczynić się do ograniczenia zagrożenia. Potencjalnym ryzykiem jest kontakt z osobami, które ostatnio podróżowały lub miały styczność z osobami z zagranicy, a także z osobami pełniącymi funkcje publiczne.

W trosce o zdrowie nas wszystkich apel...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 13/03/2020

Nabożeństwa luterańskie - transmisja przez Internet

W związku z epidemią koronawirusa i apelem o pozostanie w niedzielę w domach zachęcamy do skorzystania z oferty i możliwości słuchania i oglądania transmisji ewangelickich nabożeństw za pośrednictwem Internetu.

Poniżej lista parafii, które prowadzą takie transmisje oraz godziny i odnośniki bezpośrednio do stron parafialnych:

Wisła Malinka – 10.15 szczegóły transmisjiCieszyn – 8.00 i 10.00 szczegóły transmisjiSkoczów – 8.00 i 10.00 szczegóły transmisjiWisła Czarne – 8.45 szczegóły transmisjiKraków - 10.00, 12.00