Diecezja Pomorsko-Wielkopolska KEA w RP

Parafia Piła | 09/01/2020

VI Ekumeniczny Przegląd Kolęd i Pastorałek w Pile

6 stycznia, w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pile, odbył się VI Ekumeniczny Przegląd Kolęd i Pastorałek.

Podczas przeglądu wystąpiły: Chór „Halka”, pod kierunkiem Przemysława Wojnarowskiego, Chór Akademicki PUSS z Piły wraz z chórem Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina II w Pile pod dyrekcją Karola Urbanka, Chór św. Cecylii z Parafii Rzymskokatolickiej św. Rodziny pod dyrekcją Błażeja Mazanowskiego, Chór Soli Deo, którym dyrygowała Karolina Pettke Chór Di Ortica działający przy Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie pod dyrekcją Przemysława Wojnarowskiego  oraz miejscowy Chór ewangelicki im. Oskara Kolberga pod dyrekcją Natalii Karolak.Każdy z chórów wykonał 4 kolędy, następnie wszyscy zebrani w kościele św. Jana chórzyści i słuchacze zaśpiewali wspólnie kolędę „Wśród nocnej ciszy”. Po kolejnych występach chór&oa...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 09/01/2020

Życzenia noworoczne Biskupa Diecezji

Drogie Siostry i Drodzy Bracia w Jezusie Chrystusie,

za nami już kolejny rok 2019, za który Wam bardzo dziękuję. Był to dla naszej Diecezji dobry i błogosławiony czas.

Biblijne hasło Roku Pańskiego 2020 wyjęte jest z Ewangelii Marka i w nowym przekładzie Biblii Ekumenicznej brzmi: Wierzę, ratuj mnie w mojej niewierze! (Mk 9,24).

W krótkim rozważaniu poświęconemu temu Słowu, w książeczce "Z Biblią na co dzień", ks. dr Adam Malina wskazuje na trzy przestrzenie zawarte w tej krótkiej frazie. Z jednej strony to deklaracja i świadectwo wiary, z drugiej - prośba o ratunek; i wreszcie po trzecie: określenie obszaru, w którym potrzebujemy Bożej pomocy - to nasze niedowiarstwo.

Każdy z nas potrzebuje Bożej pomocy, łaski Wszechmogącego, to ona bowiem budzi w nas wiarę mocą Ducha Świętego poprzez Słowo. Wiara, która nie jest stała, lecz dynamiczna, wciąż na nowo potrzebuje czerpania ze źródeł żywota ...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 13/11/2019

Relacja z jesiennej sesji Synodu Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej w Słupsku

Tegoroczna jesienna sesja Synodu Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej odbyła się 9 listopada w Słupsku. Obrady rozpoczęły się od uroczystego, dziękczynnego nabożeństwa w kościele św. Krzyża. Nabożeństwo miało świąteczny charakter i oprócz synodałów uczestniczyli w nim licznie zgromadzeni parafianie ze Słupska, ponieważ w tym dniu obchodzono jubileusz 160-lecia pamiątki poświęcenia kościoła św. Krzyża.

Co prawda staroluteranie poświęcali wybudowany przez siebie kościół 28 sierpnia 1859 roku, jednak listopadowy termin uroczystości nawiązywał do rocznicy położenia kamienia węgielnego pod budowę kościoła, co miało miejsce dwa lata wcześniej – 11 listopada, w dniu pamiątki chrztu Marcina Lutra. W ten sposób zostały powiązane ze sobą te dwa ważne wydarzenia z historii słupskiego kościoła św. Krzyża.

Z racji odbywającej się w Słupsku sesji Synodu Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej, w nabożeństwie wzięli udział przedstawiciele wszystkich parafii z ter...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 13/11/2019

Kazanie ks. bp. Marcina Hintza wygłoszone w Słupsku na rozpoczęcie obrad Synodu DPW

Kazanie wygłoszone przez ks. bpa Marcina Hintza z okazji 160.lecia poświęcenia kościoła św. Krzyża w Słupsku oraz rozpoczęcia jesiennej sesji Synodu Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP, dnia 9 listopada 2019 roku, w kościele św. Krzyża w Słupsku.

Tekst kazalny: Łk 6,27-38 (wg przekładu Biblii Ekumenicznej).

27.Ale do was, którzy słuchacie, mówię: Miłujcie waszych wrogów. Dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą. 28.Błogosławcie tym, którzy was przeklinają i módlcie się za tych, którzy was znieważają. 29.Temu, kto cię uderzy w policzek, nadstaw i drugi, a temu, kto zabiera ci płaszcz, pozwól wziąć także koszulę. 30.Każdemu, kto cię prosi, daj, a od tego, kto zabiera twoją własność, nie żądaj zwrotu. 31.Postępujcie z ludźmi tak, jak chcielibyście, aby oni z wami postępowali. 32.Jeśli kochacie tych, którzy was kochają, co to za łaska? Przecież i grzesznicy kochają tyc...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 05/11/2019

Jubileusz 20-lecia partnerstwa z Ewangelickim Kościołem Północnych Niemiec

Historia dwudziestoletniej przyjaźni

Przed dwudziestoma laty diecezja wrocławska oraz diecezja pomorsko-wielkopolska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce podpisały umowę partnerską z Pomorskim Kościołem Ewangelickim, dziś znanym jako Ewangelicko-Luterański Kościół Północnych Niemiec. Od tego momentu rozpoczął się czas spotkań, wspólnych inicjatyw oraz budowania pięknej przyjaźni.

2 listopada 2019 roku luteranie z Polski i Niemiec uczcili historię dwudziestoletniej przyjaźni i partnerstwa. Uroczystości rozpoczęły się w Kościele Pamięci w niemieckim Rosow, tuż przy granicy. Swoimi refleksjami podzielili się obecni na spotkaniu sygnatariusze umowy partnerskiej: Elke König (Prezes Synodu Pomorskiego Ewangelickiego Okręgu Kościelnego) oraz biskup Ryszard Bogusz. W preambule dokumentu z 14 listopada 1999 roku napisano:

„Diecezja wrocławska i diecezja pomorsko-wielkopolska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce ...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 05/11/2019

Ks. bp Tilman Jeremias został wprowadzony w urząd zwierzchnika Nordkirche

Dnia 31 października 2019 roku, ks. bp prof. Marcin Hintz wraz z ks. radcą Januszem Staszczakiem uczestniczyli w uroczystości wprowadzenia w urząd nowego biskupa Tilmana Jeremiasa z okręgu Meklemburgii i Pomorza Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Północnych Niemiec (Nordkirche).

Ks. bp Tilman Jeremias urodził się w 1966 roku w Mainz. Teologię ewangelicką studiował m.in. w Monachium, Tybindze i Lipsku. Decyzją Synodu został wybrany na zwierzchnika Nordkirche dnia 1 marca 2019 roku.

Uroczyste nabożeństwo oraz wprowadzenie nowego biskupa miało miejsce w katedralnym kościele św. Mikołaja w Greifswaldzie. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele partnerskich Kościołów z różnych stron świata - obecni byli m.in. zwierzchnicy Kościołów luterańskich w Tanzanii i w Kazachstanie. Naszą Diecezję reprezentowali ks. bp Marcin Hintz oraz ks. radca Janusz Staszczak.

Ewangelicki Kościół Północnych Niemiec od 20 lat ma podpisane partners...        więcej...


Parafia Gdańsk z siedzibą w Sopocie | 09/10/2019

Diecezjalne Śniadanie Kobiet w Sopocie - relacja

W sobotę dnia 5 października odbyło się już po raz czwarty Diecezjalne Śniadanie Kobiet Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP. Tym razem panie z naszej diecezji zostały zaproszone do Sopotu na spotkanie zatytułowane Jesteś Królową, aby zmieniać świat.

W sobotni poranek uczestniczki z parafii w Toruniu, Koninie, Pile, Poznaniu, Elblągu, Rypinie, Bydgoszczy oraz z Trójmiasta przyjechały do sopockiego kościoła Zbawiciela, gdzie na wszystkich gości czekało ciasto i gorące napoje przygotowane przez miejscowe parafianki. Łącznie w Diecezjalnym Śniadaniu Kobiet udział wzięło 110 pań z całej diecezji.

Po oficjalnym przywitaniu uczestniczek i wprowadzeniu w tematykę tegorocznego spotkania przez pastorową Iwonę Hintz – główną organizatorkę DŚK – i krótkim rozważaniu Słowa Bożego, poprowadzonym przez gospodarza i zwierzchnika DPW, ks. bp. Marcina Hintza, rozpoczął się oficjalny program Diecezjalnego Śniadania Kobiet.

Pierws...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 09/10/2019

Jesienna sesja Synodu Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej w Słupsku 9 listopada 2019

Jesienna sesja Synodu Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP odbędzie się w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Słupsku dnia 9 listopada 2019 roku (sobota).


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 02/10/2019

Relacja z diecezjalnego wyjazdu konfirmantów Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP Śladami Reformacji.

Relacja z diecezjalnego wyjazdu konfirmantów Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP „Śladami Reformacji”.

W dniach 26-29 września młodzież z naszej diecezji, która obecnie przygotowuje się do konfirmacji, miała okazję odwiedzić miejsca związane z życiem i dziełem ks. dr. Marcina Lutra. Przez kilka dni mogliśmy na żywo przekonać się, wśród jakich krajobrazów krystalizowała się myśl reformacyjna. Dzięki znakomitym przewodnikom poznaliśmy nie tylko informacje związane z początkami ewangelicyzmu, ale także dowiedzieliśmy się czegoś o losach osób, które towarzyszyły zarówno Lutrowi, jak i Filipowi Melanchthonowi. W wyjeździe uczestniczyły grupy z parafii w Poznaniu, Słupsku, Koszalinie, Grudziądzu, Elblągu i Sopocie.

Późnym wieczorem, 26. września, uczestnicy wyjazdu, pod opieką diecezjalnego duszpasterza młodzieży ks. Karola Niedoby, proboszcza słupskiej parafii ks. Wojciecha Froehlicha i...        więcej...


Parafia Gdańsk z siedzibą w Sopocie | 17/09/2019

Film o wystawie Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej

W Internecie został udostępniony film dokumentujący wystawę Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej, która została zorganizowana w ważnym dla ewangelików roku Jubileuszu 500-lecia Reformacji przez Muzeum Narodowe w Gdańsku.

To duże przedsięwzięcie zrealizowano w kooperacji z Muzeum Gdańska, Biblioteką Gdańską Polskiej Akademii Nauk oraz Archiwum Państwowym w Gdańsku, a eksponaty pozyskano również z innych polskich i zagranicznych muzeów. Scenariusz napisali Małgorzata Buchholz-Todoroska, dr Piotr Paluchowski, dr Agata Larczyńska, Monika Płuciennik i dr Janusz Trupinda, konsultantami naukowymi byli prof. dr hab. Edmund Kizik  i dr hab. prof. UG Sławomir Kościelak, a aranżację plastyczną stworzyli Dominika i Tomasz Gzowscy.

Obszerną przestrzeń ekspozycyjną autorzy podzielili na siedem działów, opatrzonych odpowiednimi cytatami z Pisma Świętego. Widzowie mogli odbyć podróż od niepokojów przedreformacyjnych, ...        więcej...