Diecezja Pomorsko-Wielkopolska KEA w RP

Parafia Elbląg | 17/10/2017

Zaproszenie na obchody 500 lat Reformacji do Elbląga, 24 października, godz. 10.00

Biblioteka Elbląska im. C. Norwida oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska w Elblągu zapraszają na konferencję naukową pt. „Słowo – Wolność – Odpowiedzialność – Praca. Reformacja w Elblągu”, która odbędzie się 24 października 2017 r. w ramach obchodów 500-lecia Reformacji. Wstęp wolny.

Konferencja odbywa się w związku z obchodami Roku Reformacji 2017.

Jak reformacja wpłynęła na historię naszego regionu i miasta Elbląga, będzie można się dowiedzieć z referatów wygłoszonych podczas konferencji. Nadzór merytoryczny nad konferencją sprawuje prof. dr hab. Andrzej Groth, a do wygłoszenia referatów zaproszeni zostali wybitni specjaliści od historii i kultury naszego regionu.Program konferencji:Sesja I, moderator: ks. Marcin Pilchgodz. 10.00 Otwarcie konferencji:Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki ElbląskiejWitold Wr


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 10/10/2017

Konferencja naukowa pt. Reformacja i ewangelicyzm nad Bałtykiem, Gdańsk, 17-18 października 2017

W dniach 17 i 18 października 2017 r.  w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Reformacja i ewangelicyzm nad Bałtykiem”. Jej celem jest ukazanie dziejów Reformacji i jej konsekwencji w sferze kulturowej i społecznej. 

Organizatorzy rozpoczynają od rozważań nad osobą jej współtwórcy Johannesa Bugenhagena (1485-1558), któremu będzie poświęcony w znacznym stopniu program pierwszego dnia konferencji. Następnie w naukowej refleksji uczestnicy spotkania skupią się na dziejach najnowszych (XIX i XX w.), z akcentami dotyczącymi współczesności, a więc dziedzictwa materialnego i duchowego przesłania ewangelicyzmu w Polsce i krajach bałtyckich. Jest to istotny obszar badań naukowców i polskich i niemieckich. Uczestnictwo w konferencji badaczy niemieckich pozwoli pełniej ukazać w naukowej konfrontacji stan badań pomorzoznawczych nad Reformacją po obu strona...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 10/10/2017

Diecezjalny Synod Reformacyjny w Toruniu, 14 października 2017

Dnia 14 października (sobota) w Toruniu odbędzie się II Sesja VI Synodu Diecezji Pormorsko-Wielkopolskiej. Synod Reformacyjny rozpocznie się o godz. 10.00 od nabożeństwa spowiednio-komunijnego w kościele św. Szczepana w Toruniu. Kazanie wygłosi Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. bp Jerzy Samiec.

Tegoroczne jesienne obrady Synodu uświetni koncert Solus Christus Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny z okazji 500 lat Reformacji.

Poniżej znajduje się szczegółowy program Synodu:

 

10:00 – 11:30 Nabożeństwo ze Spowiedzią i Komunią Świętą w kościele św. Szczepana w Toruniu, ul. Wały gen. Sikorskiego 14. Kazanie: ks. bp Jerzy Samiec; spowiedź: ks. radca Janusz Staszczak; liturgia ks. Michał Walukiewicz; komunia święta: ks. bp Marcin Hintz.

Podczas nabożeństwa ślubowanie nowych członków Synodu.Po nabożeństwie weryfikacja listy obe


Parafia Poznań | 27/09/2017

Poznańskie obchody 500-lecia Reformacji - konferencja naukowa w Szamotułach

22 października 2017 r. na zamku Górków w Szamotułach odbyła się konferencja naukowa „Europa – Polska - Wielkopolska - Szamotuły”. Wszystkich zebranych przywitał dyrektor Muzeum Zamek Górków pan Michał Kruszona. Następnie oddał głos księdzu Marcinowi Kotasowi, proboszczowi poznańskiej parafii, który także przywitał wszystkich zebranych.

Następnie dr Małgorzata Grzywacz, jako moderator pierwszej części konferencji, przedstawiła i zaprosiła pierwszego prelegenta prof. Wernera Bucholza z Greifswaldu. W swoim wystąpieniu zaprezentował zarys dziejów Reformacji w Wielkopolsce i Małopolsce.

Następnym prelegentem był dr Łukasz Barański, który w swoim referacie przedstawił zebranym rozwój idei reformacyjnych na terenach Wielkopolski.

Kolejno bp prof. Marcin Hintz, przedstawił teologiczne aspekty Reformacji. Skupił się przede wszystkim na teologii luterańskiej.

Pod nieobecność dr Anety Derkowskie...        więcej...


Parafia Poznań | 27/09/2017

13. pamiątka poświęcenia kościoła Łaski Bożej w Poznaniu

Piątek 15 września 2017 r., na zegarze wybija dokładnie godzina 17.00. Wtedy na plac przed centrum parafialnym, wjeżdża autokar o trochę innej tablicy rejestracyjnej aniżeli te, które można spotkać na poznańskich ulicach. Autokar bowiem przyjechał aż z Bielska-Białej i na swoim pokładzie  przywiózł członków Diecezjalnej Orkiestry Dętej Diecezji Cieszyńskiej. Cel wizyty to poznanie miasta, poznańskiej parafii oraz zapewnienie oprawy muzycznej, w niedzielę 17 września, na uroczystym nabożeństwie z okazji 13. rocznicy poświęcenia kościoła i centrum parafialnego.

Sobotę rozpoczęto modlitwą oraz przedstawieniem historii poznańskiej parafii przez ks. Marcina Liberackiego. Następnie pani Izabella Kallas oprowadziła gości po Poznaniu.

Niedzielne, uroczyste nabożeństwo, poprzedził poranek pieśni religijnej, w czasie którego Diecezjalna Orkiestra Dęta Diecezji Cieszyńskiej wykonała przygotowane utwory. Zanim wybrzmiały pierwsze nuty, wszystkich zeb...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 20/09/2017

W Bydgoszczy świętowano 120. pamiątkę poświęcenia kościoła i 95-lecie parafii

Bydgoskie obchody pamiątki poświęcenia kościoła i założenia parafii połączone były z jubileuszem 500-lecia Reformacji oraz z Europejskimi Dniami Dziedzictwa. Bogaty program obchodów obejmuje szereg wydarzeń - szczegółowy program można znaleźć na naszej stronie oraz witrynie internetowej parafii w Bydgoszczy.

Główna część obchodów odbyła się w sobotę, 16 września 2017 roku. W bydgoskim kościele Zbawiciela odbyło się uroczyste nabożeństwo z udziałem duchownych z Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej oraz gości ekumenicznych z bratnich Kościołów. Kazanie z tej okazji wygłosił zwierzchnik Diecezji, ks. bp prof. Marcin Hintz, a spowiedź poprowadził gospodarz parafii, ks. Marek Loskot. Na nabożeństwie byli również obecni Synodałowie DPW oraz nestor ewangelickich duchownych, ks. Alfred Figaszewski. Nabożeństwo uświetnił chór bydgoskiej parafii pod dyr. Jakuba Kwintala.

Bezpośrednio po nabożeństwie miało miejsce otwarcie wystawy plener...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 19/09/2017

Kazanie ks. bpa Marcina Hintza wygłoszone w Bydgoszczy podczas obchodów 500-lecia Reformacji i 120. pamiątki poświęcenia kościoł

Kazanie wygłoszone przez ks. bpa Marcina Hintza dnia 16 września 2017 roku w kościele Zbawiciela w Bydgoszczy z okazji jubileuszu 500-lecia Reformacji, 120. pamiątki poświęcenia kościoła i 95-lecia założenia bydgoskiej parafii.

 

Tekst kazalny: Księga Jozuego 24,14-16.

14. Oddajcie tedy Panu zbożną cześć i służcie mu szczerze i wiernie; usuńcie bogów, którym służyli wasi ojcowie za Rzeką i w Egipcie, a służcie Panu.

15. A jeśliby się wam wydawało, że źle jest służyć Panu, to wybierzcie sobie dzisiaj, komu będziecie służyć: czy bogom, którym służyli wasi ojcowie, gdy byli za Rzeką, czy też bogom amorejskim, w których ziemi teraz mieszkacie. Lecz ja i dom mój służyć będziemy Panu.

16. I odpowiedział lud tymi słowy: Niech nas Bóg uchowa od tego, abyśmy mieli opuścić Pana, a służyć innym bogom.

 

Przewielebny Księże Proboszczu, Wielce Szanowna Rado Pa...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 15/09/2017

500 lat Reformacji w prasie - wywiad z ks. bp. Marcinem Hintzem

Serdecznie polecamy dwie pozycje, które świeżo ukazały się na polskim rynku wydawniczym - do kupienia w salonach prasowych.

W kwartalniku "WIĘŹ" (nr jesień 2017) znaleźć można dział poświęcony jubileuszowi 500-lecia Reformacji, w którym znajduje się rozmowa z ks. bp. Marcinem Hintzem przeprowadzona przez red. Zbigniewa Nosowskiego. Rozmowa zatytułowana jest: "Lutrowi podobałby się Kościół w Polsce".

Ponadto ukazał się również specjalny numer  "Pomocnika Historycznego" wydawanego przez tygodnik "Polityka". Najnowszy numer poświęcony jest w całości jubileuszowi 500-lecia dzieła odnowy Kościoła, Marcinowi Lutrowi oraz dziedzictwu Reformacji. Współautorami numeru są m.in. nasi współwyznawcy: dr Łukasz Barański (Wydawnictwo "Augustana"), dr Jerzy Sojka (ChAT) oraz prof. Janusz T. Maciuszko (ChAT).

Zachęcamy do lektury.


Parafia Bydgoszcz | 14/09/2017

Bydgoskie Dni Reformacji - obchody jubileuszu 500-lecia Reformacji

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na "Bydgoskie Dni Reformacji" - uroczyste obchody z okazji jubileuszu 500-lecia Reformacji, 120. pamiątki poświęcenia kościoła Zbawiciela oraz 95-lecia założenia bydgoskiej Parafii. 

 

PONIŻEJ SZCZEGÓŁOWY PLAN OBCHODÓW:

10 września (niedziela) – godz. 17.00  Koncert – Muzyka w Kościele Zbawiciela

Chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Bydgoszczy

Jakub Kwintal - dyrygent

Jarosław Ciechacki - organy

 

16 września (sobota) 2017 - godz. 10.00  UROCZYSTE NABOŻEŃSTWO DZIĘKCZYNNE

kazanie  J.E. bp prof. Marcin Hintz  -  Biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej

Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa

Parafia Ewangelicko-Augsburska


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 13/09/2017

Diecezjalna Konferencja Duchownych w Pile

12 września br., w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pile odbyła się pierwsza powakacyjna Diecezjalna Konferencja Duchownych Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej.

Konferencja rozpoczęła się porannym rozważaniem prowadzonym przez gospodarza parafii, ks. Tomasz Wolę w kościele św. Jana. Po rozważaniu, w sali katechetycznej, odbyła się dalsza część konferencji zgodnie z wyznaczonym porządkiem, którą poprowadził zwierzchnik Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej, ks. bp prof. Marcin Hintz. Duchownym został przedstawiony nowy pracownik kancelarii Diecezji - pani Aleksandra Ronay, następnie zajęto się kwestiami księgowości, wdrażaniem nowego systemu XAO oraz kontynuacją obchodów 500-lecia Reformacji na płaszczyźnie parafii, diecezji i Kościoła.

Diecezjalny wizytator lekcji religii, ks. Marek Loskot, zreferował kwestie reformy edukacji i jej wpływu na prowadzenie katechezy ewangelickiej, a także poruszono kwestie partnerstwa naszej diecezji z Ewangelickim...        więcej...