Diecezja Pomorsko-Wielkopolska KEA w RP

Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 20/09/2017

W Bydgoszczy świętowano 120. pamiątkę poświęcenia kościoła i 95-lecie parafii

Bydgoskie obchody pamiątki poświęcenia kościoła i założenia parafii połączone były z jubileuszem 500-lecia Reformacji oraz z Europejskimi Dniami Dziedzictwa. Bogaty program obchodów obejmuje szereg wydarzeń - szczegółowy program można znaleźć na naszej stronie oraz witrynie internetowej parafii w Bydgoszczy.

Główna część obchodów odbyła się w sobotę, 16 września 2017 roku. W bydgoskim kościele Zbawiciela odbyło się uroczyste nabożeństwo z udziałem duchownych z Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej oraz gości ekumenicznych z bratnich Kościołów. Kazanie z tej okazji wygłosił zwierzchnik Diecezji, ks. bp prof. Marcin Hintz, a spowiedź poprowadził gospodarz parafii, ks. Marek Loskot. Na nabożeństwie byli również obecni Synodałowie DPW oraz nestor ewangelickich duchownych, ks. Alfred Figaszewski. Nabożeństwo uświetnił chór bydgoskiej parafii pod dyr. Jakuba Kwintala.

Bezpośrednio po nabożeństwie miało miejsce otwarcie wystawy plener...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 19/09/2017

Kazanie ks. bpa Marcina Hintza wygłoszone w Bydgoszczy podczas obchodów 500-lecia Reformacji i 120. pamiątki poświęcenia kościoł

Kazanie wygłoszone przez ks. bpa Marcina Hintza dnia 16 września 2017 roku w kościele Zbawiciela w Bydgoszczy z okazji jubileuszu 500-lecia Reformacji, 120. pamiątki poświęcenia kościoła i 95-lecia założenia bydgoskiej parafii.

 

Tekst kazalny: Księga Jozuego 24,14-16.

14. Oddajcie tedy Panu zbożną cześć i służcie mu szczerze i wiernie; usuńcie bogów, którym służyli wasi ojcowie za Rzeką i w Egipcie, a służcie Panu.

15. A jeśliby się wam wydawało, że źle jest służyć Panu, to wybierzcie sobie dzisiaj, komu będziecie służyć: czy bogom, którym służyli wasi ojcowie, gdy byli za Rzeką, czy też bogom amorejskim, w których ziemi teraz mieszkacie. Lecz ja i dom mój służyć będziemy Panu.

16. I odpowiedział lud tymi słowy: Niech nas Bóg uchowa od tego, abyśmy mieli opuścić Pana, a służyć innym bogom.

 

Przewielebny Księże Proboszczu, Wielce Szanowna Rado Pa...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 15/09/2017

500 lat Reformacji w prasie - wywiad z ks. bp. Marcinem Hintzem

Serdecznie polecamy dwie pozycje, które świeżo ukazały się na polskim rynku wydawniczym - do kupienia w salonach prasowych.

W kwartalniku "WIĘŹ" (nr jesień 2017) znaleźć można dział poświęcony jubileuszowi 500-lecia Reformacji, w którym znajduje się rozmowa z ks. bp. Marcinem Hintzem przeprowadzona przez red. Zbigniewa Nosowskiego. Rozmowa zatytułowana jest: "Lutrowi podobałby się Kościół w Polsce".

Ponadto ukazał się również specjalny numer  "Pomocnika Historycznego" wydawanego przez tygodnik "Polityka". Najnowszy numer poświęcony jest w całości jubileuszowi 500-lecia dzieła odnowy Kościoła, Marcinowi Lutrowi oraz dziedzictwu Reformacji. Współautorami numeru są m.in. nasi współwyznawcy: dr Łukasz Barański (Wydawnictwo "Augustana"), dr Jerzy Sojka (ChAT) oraz prof. Janusz T. Maciuszko (ChAT).

Zachęcamy do lektury.


Parafia Bydgoszcz | 14/09/2017

Bydgoskie Dni Reformacji - obchody jubileuszu 500-lecia Reformacji

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na "Bydgoskie Dni Reformacji" - uroczyste obchody z okazji jubileuszu 500-lecia Reformacji, 120. pamiątki poświęcenia kościoła Zbawiciela oraz 95-lecia założenia bydgoskiej Parafii. 

 

PONIŻEJ SZCZEGÓŁOWY PLAN OBCHODÓW:

10 września (niedziela) – godz. 17.00  Koncert – Muzyka w Kościele Zbawiciela

Chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Bydgoszczy

Jakub Kwintal - dyrygent

Jarosław Ciechacki - organy

 

16 września (sobota) 2017 - godz. 10.00  UROCZYSTE NABOŻEŃSTWO DZIĘKCZYNNE

kazanie  J.E. bp prof. Marcin Hintz  -  Biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej

Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa

Parafia Ewangelicko-Augsburska


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 13/09/2017

Diecezjalna Konferencja Duchownych w Pile

12 września br., w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pile odbyła się pierwsza powakacyjna Diecezjalna Konferencja Duchownych Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej.

Konferencja rozpoczęła się porannym rozważaniem prowadzonym przez gospodarza parafii, ks. Tomasz Wolę w kościele św. Jana. Po rozważaniu, w sali katechetycznej, odbyła się dalsza część konferencji zgodnie z wyznaczonym porządkiem, którą poprowadził zwierzchnik Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej, ks. bp prof. Marcin Hintz. Duchownym został przedstawiony nowy pracownik kancelarii Diecezji - pani Aleksandra Ronay, następnie zajęto się kwestiami księgowości, wdrażaniem nowego systemu XAO oraz kontynuacją obchodów 500-lecia Reformacji na płaszczyźnie parafii, diecezji i Kościoła.

Diecezjalny wizytator lekcji religii, ks. Marek Loskot, zreferował kwestie reformy edukacji i jej wpływu na prowadzenie katechezy ewangelickiej, a także poruszono kwestie partnerstwa naszej diecezji z Ewangelickim...        więcej...


Parafia Gdańsk z siedzibą w Sopocie | 04/09/2017

Rada Miasta Gdańska wystosowała rezolucję upamiętniająca 500-lecie Reformacji na Pomorzu Gdańskim

31 sierpnia 2017, podczas sesji Rady Miasta Gdańska radni jednomyślnie uchwałęw sprawie upamiętnienia 500-lecia Reformacji na Pomorzu Gdańskim.

W treści rezolucji czytamy:

„W 2017 r. obchodzimy 500. rocznicę wydarzenia, które na zawsze zmieniło oblicze Europy.W krótkim czasie po ogłoszeniu 95 tez Marcina Lutra, co stało się symbolicznym początkiemReformacji, nowe idee dotarły do Gdańska i to tu, z ambony kościoła NMP – najważniejszejświątyni w mieście, wygłoszono pierwsze ewangelickie kazanie w Królestwie Polskim.Zwycięstwo Reformacji w naszym mieście usankcjonował w 1557 r. król Zygmunt August.Odtąd aż do 1945 r. ewangelicy mieli decydujący wpływ na sprawy Gdańska, który stanowiłnajważniejszy ośrodek Reformacji w wielonarodowościowej I Rzeczypospolitej.Ewangelikami byli najwięksi gdańszczanie doby przedrozbiorowej: Jan Heweliusz, DanielGabriel


Parafia Toruń | 01/08/2017

2. Diecezjalne Śniadanie dla Kobiet w Toruniu, 16.09.2017 (sobota), godz. 10.00-15.30

Bardzo serdecznie zapraszamy w dniu 16.09.2017 roku na Drugie Diecezjalne Śniadanie dla Kobiet. Wzorem roku ubiegłego odbędzie się ono w kaplicy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Toruniu przy ulicy Strumykowej 10.

Rozpocząć chcemy o godz. 10.00 śpiewem, modlitwą i wspólnym śniadaniem.

Po śniadaniu - wykład pani Agnieszki Godfrejów – Tarnogórskiej, która przybliży nam postacie kobiet żyjących w epoce początku ruchu reformacyjnego i ich oddziaływanie na swoje otoczenie.

Z panią psycholog Joanną Anuszewską będziemy chcieli zastanowić się nad współczesnymi wyzwaniami stojącymi przed dzisiejszymi kobietami, Czy ich sytuacja i problemy z jakimi borykały się w XVI w. są bardzo różne od tych z jakimi spotykamy się dziś? Co dziś czyni z kobiety bohaterkę w domu, pracy, najbliższym otoczeniu?

Po przerwie przejdziemy do Muzeum Okręgowego znajdującego się ...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 28/07/2017

Kazanie ks. bpa Marcina Hintza wygłoszone w Lęborku podczas Dni Jakubowych

Kazanie wygłoszone przez ks. bpa Marcina Hintza podczas ekumenicznego nabożeństwa z okazji Dni Jakubowych w Lęborku, dnia 20 lipca 2017 roku.

 Tekst kazalny: (J 15,9-13)

9. Jak mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem; trwajcie w miłości mojej.

10. Jeśli przykazań moich przestrzegać będziecie, trwać będziecie w miłości mojej, jak i Ja przestrzegałem przykazań Ojca mego i trwam w miłości jego.

11. To wam powiedziałem, aby radość moja była w was i aby radość wasza była zupełna.

12. Takie jest przykazanie moje, abyście się wzajemnie miłowali, jak Ja was umiłowałem.

13. Większej miłości nikt nie ma nad tę, jak gdy kto życie swoje kładzie za przyjaciół swoich.

 

Drodzy bracia w urzędzie zwiastowania Bożego Słowa, udzielania sakramentów, drogie siostry i bracia w Jezusie Chrystusie!

Rozpoczynamy Dni Jakubowe w Lęborku,...        więcej...


Parafia Leszno | 05/07/2017

Wprowadzenie nowej Rady Parafialnej parafii w Lesznie i 15-lecie ordynacji ks. Waldemara Gabrysia

Trzecia niedziela po święcie Trójcy Świętej była w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Lesznie była niezwykle uroczysta. Tego dnia wprowadzona została nowa Rada Parafialna.

W pierwszą niedzielę czerwca Zgromadzenie Parafialne obdarzyło zaufaniem Marcina Błaszkowskiego, Marcina Kaczmarzyka, Annę Kuczkowską - Podgrodzką oraz Stanisława Urbaniaka, powierzając im zaszczyt, przywilej, ale i obowiązek prowadzenia wraz z proboszczem leszczyńskiej parafii. 

W czasie uroczystego nabożeństwa 2 lipca 2017 roku Radę Parafialną wprowadził zwierzchnik Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej ks. bp prof. Marcin Hintz.

W czasie nabożeństwa miejscowy proboszcz ks. Waldemar Gabryś obchodził również piętnastolecie ordynacji. Ks. bp Marcin Hintz udzielił ks. Gabrysiowi i Pastorowej błogosławieństwa, a parafianie wręczyli kwiaty wraz z gratulacjami i życzeniami Bożego błogosławieństwa.

Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcie przed wejściem do kościoła.

Nowej R...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 05/07/2017

Kazanie ks. bpa Marcina Hintza wygłoszone podczas Ogólnopolskiej Konferencji Duchownych we Wrocławiu

W dniach 26-28 czerwca 2017 roku we Wrocławiu miała miejsce Ogólnopolska Konferencja Duchownych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Tegoroczne nabożeństwo w ramach OKD poprowadzili duchowni z Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej. Liturgię poprowadzili wspólnie ks. Wojciech Froehlich i ks. Waldemar Gabryś, spowiedź poprowadził ks. radca Janusz Staszczak, a kazanie wygłosił zwierzchnik naszej Diecezji - ks. bp Marcin Hintz.

Poniżej znajduje się tekst kazania.

 

Kazanie wygłoszone przez ks. bpa Marcina Hintza 27 czerwca 2017 roku podczas Ogólnopolskiej Konferencji Duchownych we Wrocławiu w kościele Opatrzności Bożej z okazji Pamiątki Wyznania Augsburskiego.

 

Tekst kazalny: 1 Tm 6,11-16

11. Ale ty, człowiecze Boży, unikaj tego, a zabiegaj o sprawiedliwość, pobożność, wiarę, miłość, cierpliwość łagodność.

12. Staczaj dobry bój wiary, uchwyć się ż...        więcej...