Diecezja Pomorsko-Wielkopolska KEA w RP

Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 14/11/2016

Kazanie ks. bpa Marcina Hintza podczas nabożeństwa inaugurującego obchody 500.lecia Reformacji w DPW

Kazanie wygłoszone przez ks. bp. Marcina Hintza w kościele Zbawiciela w Sopocie w Pamiątkę Reformacji dnia 31.10.2016 roku z okazji inauguracji obchodów jubileuszu 500-lecia Reformacji w Gdańsku i na Pomorzu.

Uważamy bowiem, że człowiek bywa usprawiedliwiony przez wiarę, niezależnie od uczynków zakonu. (Rz 3,28).

 

Najprzewielebniejsi Księża Biskupi, Przewielebni i Wielebni Duchowni, Drogie Siostry Zakonne, Czcigodni Goście, Siostry i Bracia w Panu,

Po 20 latach od słynnego wydarzenia, gdy ks. dr Marcin Luter przybił 95 Tez do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze, wzywając do dyskusji na temat rozumienia odpustów, pojawiła się szansa na to, by na Soborze powszechnym mogło dojść do spotkania podzielonego Kościoła. Był rok 37 szesnastego wieku. Mówiono, że jest możliwość, aby spotkać się na w Mantui, aby ewangelicy i katolicy wspólnie usiedli do stołu i szukali r...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 08/11/2016

Relacja z jesiennej sesji Synodu DPW w Bydgoszczy

Dnia 5 listopada 2016 w Bydgoszczy odbyła się jesienna X sesja V kadencji Synodu Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP. Była to ostatnia sesja tej kadencji Synodu i miała charakter podsumowujący 5-letnią pracę Synodu.

Sesja rozpoczęła się od nabożeństwa spowiednio-komunijnego w bydgoskim kościele Zbawiciela. Liturgię wstępną poprowadzili ks. Marek Loskot i ks. Marcin Rayss, spowiedź i liturgię komunijną zwierzchnik Diecezji – ks. bp Marcin Hintz, natomiast kazanie wygłosił ks. radca Janusz Staszczak.

Po krótkiej przerwie i wspólnym pamiątkowym zdjęciu na placu przed centrum parafialnym, Synodałowie oraz bydgoscy parafianie zapoznali się z prezentacją dot. „Ewangelickich Dni Kościoła”, które odbędą się w przyszłym roku na Śląsku Cieszyńskim w ramach obchodów 500-lecia Reformacji. O idei zorganizowania EDK oraz zaplanowanym programie mówił ks. Marcin Podżorski z Cieszyna.

Następnie zebrani wysłuchali wykładu pr...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 04/11/2016

Nowa witryna internetowa poświęcona obchodom jubileuszu 500.lecia Reformacji

Uprzejmie informujemy, że z dniem 31.10.2016 roku została uruchomiona nowa witryna internetowa poświęcona w całości obchodom jubileuszu 500-lecia Reformacji w Gdańsku i na Pomorzu.

Centralne obchody diecezjalne w 2017 roku zaplanowano w Trójmieście. Na stronie można znaleźć kalendarium wydarzeń, informacje o organizatorach, aktualności, orpacowania historyczne poświęcone Reformacji w Europie i na Pomorzu oraz wiele innych.

Serdecznie zapraszamy na stronę: www.reformacja-pomorze.pl


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 02/11/2016

Inauguracja obchodów jubileuszu 500-lecia Reformacji w DPW

Dnia 31 października 2016 roku, podczas nabożeństwa w kościele Zbawiciela w Sopocie, miała miejsce inauguracja obchodów jubileuszu 500-lecia Reformacji w Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP, pod hasłem: „Ewangelickie dziedzictwo w Słowie, życiu, obrazie”.

Na świąteczne nabożeństwo Słowa Bożego zostali zaproszeni liczni goście, a uroczystość miała ekumeniczny charakter. Obecni byli między innymi biskupi Kościoła Rzymskokatolickiego: bp Wiesław Szlachetka – biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej, oraz bp Jacek Jezierski – biskup Diecezji Elbląskiej, a także duchowni Kościoła Prawosławnego oraz Ewangelicko-Metodystycznego. W nabożeństwie brali również udział licznie zgromadzeni wierni oraz księża Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej. Liturgię wspólnie poprowadzili ks. Michał Walukiewicz, ks. Karol Niedoba i ks. Dawid Mendrok, kazanie wygłosił zwierzchnik DPW ks. bp Marcin Hintz, a modlitwę powszechną wspólnie zmó...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 28/10/2016

Konferencja naukowa 1050. Rocznica Chrztu Polski w Gdańsku

W dniach 21-22 października 2016 w Gdańsku miała miejsce konferencja naukowa „1050. Rocznica Chrztu Polski. Wydarzenie historyczne, religijne, kulturowe i społeczne”. 

Organizatorami konferencji były gdańskie instytucje naukowe: Gdańskie Towarzystwo Naukowe, Polska Akademia Nauk o. Gdańsk, Polska Akademia Umiejętności – Stacja Naukowa w Gdańsku, Miasto Gdańsk oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury, które było zarazem gospodarzem konferencji odbywającej się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego. Konferencja odbywała się pod patronatem honorowym m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina, Metropolity Gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia, Prawosławnego Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego abp. Jakuba oraz Biskupa Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP bp. prof. Marcina Hintza, który jednocześnie był członkiem Komitetu Organizacyjnego i współprowadzącym konferencję.

Kon...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 26/10/2016

Diecezjalna Konferencja Księży DPW w Gdańsku

Dnia 20 października 2016 w Gdańsku miała miejsce dwudniowa Konferencja Księży Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej. Na miejsce obrad wybrano zawsze gościnne Centrum Ekumeniczne Sióstr Brygidek w Gdańsku, gdzie duchowni nocowali, bowiem w ramach konferencji diecezjalnej, księża następnego dnia brali udział również w konferencji naukowej „1050. Rocznica Chrztu Polski. Wydarzenie historyczne, religijne, kulturowe i społeczne”, której głównym organizatorem było Gdańskie Towarzystwo Naukowe.

W związku z powyższym tematem przewodnim konferencji duchownych był sakrament chrztu świętego, refleksja nad własnym chrztem i jego konsekwencjami w codziennym życiu.

Księża, oprócz spraw bieżących, omawiali na konferencji przygotowania do obchodów jubileuszu 500.lecia Reformacji w Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej, których diecezjalna inauguracja będzie miała miejsce podczas uroczystego nabożeństwa w kościele Zbawiciela w Sopocie d...        więcej...


Parafia Toruń | 24/10/2016

I Diecezjalne Śniadanie dla Kobiet w Toruniu

Toruń, marzec 2016 – szkolenie dla prowadzących Szkółki Niedzielne. Super zajęcia, fajna atmosfera. Pada hasło: trzeba coś wymyślić, żebyśmy mogły się częściej spotykać. Ale co? Diecezja duża, odległości pomiędzy parafiami, czas, dojazdy, finanse… A może by tak wzorem południa Polski zorganizować Diecezjalne Śniadanie dla kobiet?  Nie ma dużo czasu do namysłu. Gdzie? Toruń –  środek diecezji, w miarę dobre połączenia komunikacyjne, jest duża sala parafialna. Kogo zaprosić? Jaki wybrać temat? Burza pomysłów, telefony, e-maile z Anią Borutą – Bisok z Poznania i Anią Froehlich ze Słupska.

Głównym wyznacznikiem staje się kalendarz. Trzeba pogodzić nawzajem wykluczające się terminy. I wreszcie! Mamy prowadzącą – Bożena Giemza (wykorzystujemy okazję, że może przyjechać razem z mężem na odbywające się dzień wcześniej także w Toruniu Spotkanie Reformacyjne). Tempo szybkie, czasu coraz mniej zaraz wakacje, ale przydało by si...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 24/10/2016

Jesienna Sesja Synodu Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej - Bydgoszcz, 5 listopada 2016

W Bydgoszczy dnia 5 listopada 2016 roku odbędzie się ostatnia, jesienna sesja V kadencji Synodu Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP. Synod rozpocznie się tradycyjnie od nabożeństwa spowiednio-komunijnego w ewangelickim kościele Zbawiciela, podczas którego kazanie wygłosi ks. radca Janusz Staszczak. Rozpoczęcie o godz. 10.30.

W pierwszej części obrad, która będzie otwarta dla gości, zaplanowano wykład w kościele prof. Janusza Małłka (UMK) pt. Początek Reformacji na Pomorzu i w Wielkopolsce.

Po wykładzie Synodałowie udadzą się do centrum parafialnego, gdzie odbędzie się zasadnicza część obrad, poświęcona w głównej mierze podsumowaniu prac V kadencji Synodu DPW.
Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 28/09/2016

Spotkanie partnerskie przedstawicieli Kościoła E-A w RP oraz Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Północnych Niemiec (Nordkirche)

Przedstawiciele Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej oraz Diecezji Wrocławskiej KEA w Polsce spotkały się w Sellin/Niemcy z kierownictwem Ewangelicko–Luterańskiego Kościoła Północnych Niemiec (Nordkirche). Tematem trzydniowego spotkania partnerskiego było nawiązanie do wspólnego dziedzictwa Reformacji i aktualnych wyzwań dla Kościołów luterańskich.

Dwa Kościoły, wspólne korzenie

Pierwszego dnia moderujący spotkanie Mathias Tuve, koordynator polsko –niemieckiej grupy roboczej, przywitał wszystkich uczestników (14 reprezentantów z Polski, 13 reprezentantów z Niemiec) mówiąc o ważności pielęgnowania partnerstwa, wymianie doświadczeń oraz dyskusji o przyszłości w kontekście roku 2017.

Obecny na spotkaniu zwierzchnik Kościoła (Nordkirche) biskup Gerhard Urlich powiedział: „Temat Reformacji łączy nasze dwa Kościoły szczególnie w osobie reformatora Jana Bugenhagena. Jako Dokt...        więcej...


ks. Michał Kühn | 12/09/2016

III Ogólnopolskie Mistrzostwa Ewangelickie w Bowglingu

Już nie raz wspominaliśmy, że pomysł mistrzostw zrodził się w przypływie chwilii emocji, wtedy było to dla nas niemożliwe a dziś dzięki Wam, dzięki zaangażowaniu młodych ludzi i chętnych do współpracy organizatorów mamy zaszczyt zaprosić Was na:III Ogólnopolskie Mistrzostwa Ewangelickie w Bowlingu połączone z Reformacyjnym Zjazdem MłodzieżyW programie czeka na nas wiele atrakcji. Nie zabraknie również zdrowej rywalizacji, zmęczenia, fajnych przeżyć i cudownych wspomnień :)Spędź weekend miło i aktywnie, w grupie szalonych, wesołych i uśmiechniętychmłodych ludzi!Nie zwlekaj zgłoś się już dziś! :) 

ZapraszaMY:

 

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Kaliszu

Duszpasterstwo Młodzieży KEA w RP

Diecezja Pomorsko-Wielkopolska KEA w RP

Duszpasterstwo Młodzi