Diecezja Pomorsko-Wielkopolska KEA w RP

ks. Marcin Rayss | 08/01/2015

Kazanie ks. bpa Marcina Hintza wygłoszone w Toruniu w Święto Epifanii 6 stycznia 2015 roku

Kazanie wygłoszone przez ks. bpa Marcina Hintza w Toruniu w Święto Epifanii, podczas uroczystego nabożeństwa pożegnalnego ks. Jerzego Molina w dniu 06.01.2015 roku.

Tekst kazalny: 1.Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejemie Judzkim za króla Heroda, oto mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: 2.Gdzie jest ten nowo narodzony król żydowski? Widzieliśmy bowiem gwiazdę jego na Wschodzie i przyszliśmy oddać mu pokłon. 3.Gdy to usłyszał król Herod, zatrwożył się, a z nim cała Jerozolima. 4.I zgromadziwszy wszystkich arcykapłanów i nauczycieli ludu, wypytywał ich, gdzie się ma Chrystus narodzić? 5.A oni mu rzekli: W Betlejemie Judzkim; bo tak napisał prorok: 6.I ty, Betlejemie, ziemio judzka, wcale nie


ks. Marcin Rayss | 08/01/2015

Ks. Jerzy Molin po 40 latach służby w toruńskiej parafii przeszedł na emeryturę

Podczas uroczystego nabożeństwa w kaplicy toruńskiej parafii przy ul. Strumykowej 10, w Święto Epifanii, dnia 6 stycznia 2015 roku, pożegnano dotychczasowego, wieloletniego proboszcza i duszpasterza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Toruniu, który w Grodzie Kopernika pełnił swoją służbę duchownego ponad 40 lat, a wraz z Nowym Rokiem 2015 przeszedł na emeryturę.

Na uroczystość bardzo licznie przybyli parafianie, przedstawiciele Kościołów innych wyznań oraz zaproszeni goście. Obecny był m. in. Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski oraz przedstawiciel Rady Miasta Torunia Michał Frąckiewicz. Kazanie podczas nabożeństwa wygłosił zwierzchnik Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej, ks. bp prof. Marcin Hintz (kazanie można przeczytać na stronie internetowej Diecezji).

W uroczystościach uczestniczyła również Rada Diecezjalna Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej, a kurator DPW - Izabela Główka-Sokołowska - wygłosiła słowa pożegnania w imieniu diecezjalnej społ...        więcej...


ks. Marcin Rayss | 03/01/2015

Ukazał się nowy numer Gdańskiego Rocznika Ewangelickiego

Ukazał się nowy numer Gdańskiego Rocznika Ewangelickiego (Vol. VIII) za rok 2014, wydawanego przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Gdańsku-Sopocie. Czaspoismo naukowe o profilu historyczno-teologicznym jest już do odebrania bezpłatnie w kancelarii parafialnej przy ul. Kościuszki 51 oraz w kościele Zbawiciela w Sopocie. 

Jak co roku w GRE znajdą Państwo wiele ciekawych artykułów podzielonych na poszczególne działy: Historia, Teologia, Recenzje oraz nowy, dodany w tym roku - Varia - gdzie będą publikowane teksty interdyscyplinarne. Tradycyjnie w GRE zamieszczono również Kalendarium, czyli Kronikę Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Gdańsku, natomiast w dziale Rozmowy w najnowszym numerze znajdziemy wywiad z p. Arturem Pawłowskim, członkiem PEA Gdańsk-Sopot, laureatem Nagrody Głównej Diako


ks. Marcin Rayss | 03/01/2015

Etap Diecezjalny konkursu biblijnego Sola Scriptura, Poznań 10 stycznia 2015

Wszystkim uczestnikom konkursu biblijnego "Sola Scriptura" 2014/2015 - Jozue i Sędziowie w Ziemii Obiecanej, którzy przeszli pierwszy, parafialny etap, serdecznie gratulujemy!

Jednocześnie zachęcamy do wzięcia udziało w kolejnym, diecezjalnym etapie konkursu, który odbędzie się dnia 10 stycznia 2015 roku (sobota) w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Poznaniu przy ul. Obozowej 5. Konkurs rozpocznie się o godz. 12.00 dla wszystkich grup wiekowych.

Wszelkie szczegółowe informacje, Regulamin oraz lista osób zakwalifikowanych do etapu diecezjalnego znajduje się na stronie internetowej organizatora konkursu: www.augustana.pl/sola_scriptura.html
ks. Marcin Rayss | 02/01/2015

Diecezjalna Konferencja Księży w Toruniu

W dniu 10 grudnia 2014 roku obradowała Diecezjalna Konferencja Księży DPW. Konferencja rozpoczęła się od adwentowego nabożeństwa spowiednio-komunijnego w parafialnej kaplicy przy ul. Strumykowej 10 w Toruniu.

W nabożeństwie wzięli udział duchowni naszej Diecezji oraz miejscowi parafianie. Kazanie wygłosił zwierzchnik DPW ks. bp prof. Marcin Hintz, spowiedź i liturgię komunijną poprowadził ks. Marcin Pilch, natomiast litrugię wstępną wikariusz DPW, ks. Marcin Rayss.

Podczas nabożeństwa księża oficjalnie pożegnali dotychczasowego proboszcza toruńskiej Parafii - ks. Jerzego Molina, który wraz z Nowym Rokiem 2015 przechodzi na emeryturę i po raz ostatni brał udział w Konferencji Księży.

Przed udzieleniem końcowego nabożeństwa bp Marcin Hintz poprosił o podejście do ołtarza Pastorostwo Molin i w imieniu diecezjalnej społeczności podziękował za wieloletnią służbę w parafii w Toruniu. Na ręce Pastorowej Ksiądz Biskup wręczył bukiet k...        więcej...


ks. Marcin Rayss | 02/01/2015

Wiosenna Sesja Synodu DPW, Koszalin 13-14 marca 2015

Najbliższa, wiosenna sesja Synodu Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP odbędzie się w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Koszalinie w dniach 13-14 marca 2015 roku.

Dwudniowa sesja będzie miała przede wszystkim charakter sprawozdawczy. Wszystkich Synodałów DPW prosimy o uwzględnienie powyższej daty w swoich kalendarzach.
ks. Marcin Rayss | 02/01/2015

W Koszalinie obradowała Rada Diecezjalna DPW

Ostatnie w 2014 roku posiedzenie Rady Diecezjalnej odbyło się dnia 3 grudnia 2014 roku w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Koszalinie. Rada Diecezjalna po raz pierwszy obradowała w nowym składzie, po tym jak kuratorem Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP, na jesiennym Synodzie w Bydgoszczy, została wybrana Izabela Główka-Sokołowska z PEA Koszalin.

W skład Rady Diecezjalnej wchodzą ponadto: z urzędu zwierzchnik Diecezji - ks. bp prof. Marcin Hintz, oraz wybrani przez Synod: radca duchowny - ks. Janusz Staszczak proboszcz PEA Koszalin i radca świecki - Dorota Mielczarek z PEA Gdańsk-Sopot.

Czteroosobowa Rada Diecezjalna jest władzą wykonawczą Diecezji. Do zadań Rady Diecezjalnej należy m.in. zarządzanie majątkiem Diecezji, wykonywanie uchwał Synodu Diecezjalnego, zajmowanie się sprawami bieżącymi Diecezji, a także sprawami zleconymi przez kościelne władze przełożone. 


ks. Marcin Rayss | 18/11/2014

W Bydgoszczy obradował Synod Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej

Dnia 8 listopada 2014 roku w Bydgoszczy odbyła się jesienna VI Sesja V Synodu Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP. Synod rozpoczął się od nabożeństwa spowiednio-komunijnego w kościele Zbawiciela, które poprowadzili zwierzchnik Diecezji ks. bp Marcin Hintz, proboszcz bydgoskiej parafii ks. Marek Loskot oraz ks. kpt. Tomasz Wola, który wygłosił kazanie.

Bezpośrednio po nabożeństwie rozpoczęła się część referatowa Synodu poświęcona tematyce obchodów jubileuszu 500-lecia Reformacji. Na Synod zostali zaproszeni: Biskup Diecezji Elbląskiej – ks. dr Jacek Jezierski z Kościoła Rzymskokatolickiego, który mówił o możliwościach ekumenicznych obchodów jubileuszu z perspektywy KRK oraz ks. dr nadradca Daniel Mourkojannis z Kościoła Ewangelickiego Północnych Niemiec, odpowiedzialny za organizację


ks. Marcin Rayss | 18/11/2014

Akcja Prezent pod choinkę w Diecezji zakończona

Zakończył się etap przygotowywania prezentów dla dzieci na Ukrainie, Białorusi i w Rumunii w ramach tegorocznej akcji Prezent pod Choinkę.

Na Synod Diecezjalny do Bydgoszczy zostały przywiezione paczki z następujących Parafii naszej Diecezji: Bydgoszcz, Konin, Kępno, Sopot, Leszno, Słupsk, Piła, Poznań oraz Toruń - razem 370 prezentów.

Wszystkim zaangażowanym w akcję dziękuję w imieniu organizatorów i obdarowanych dzieci.

Ks. Wojciech Froehlich - koordynator akcji w DPW.


ks. Marcin Rayss | 13/11/2014

Wywiad z ks. bp. Marcinem Hintzem w TOK FM

Serdecznie zapraszamy do odsłuchania wywiadu z ks. bp. prof. Marcinem Hintzem - zwierzchnikiem Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP - na temat Kościoła Luterańskiego w Polsce. Rozmowa została zarejestrowana dnia 6 listopada 2014 roku.

Ks. bp Marcin Hintz był gościem redaktora Cezarego Łasiczki w ramach audycji "OFF Czarek" w rozgłośni radiowej TOK FM.

Poniżej link do nagrania:http://audycje.tokfm.pl/odcinek/20145