Diecezja Pomorsko-Wielkopolska KEA w RP

Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 26/10/2016

Diecezjalna Konferencja Księży DPW w Gdańsku

Dnia 20 października 2016 w Gdańsku miała miejsce dwudniowa Konferencja Księży Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej. Na miejsce obrad wybrano zawsze gościnne Centrum Ekumeniczne Sióstr Brygidek w Gdańsku, gdzie duchowni nocowali, bowiem w ramach konferencji diecezjalnej, księża następnego dnia brali udział również w konferencji naukowej „1050. Rocznica Chrztu Polski. Wydarzenie historyczne, religijne, kulturowe i społeczne”, której głównym organizatorem było Gdańskie Towarzystwo Naukowe.

W związku z powyższym tematem przewodnim konferencji duchownych był sakrament chrztu świętego, refleksja nad własnym chrztem i jego konsekwencjami w codziennym życiu.

Księża, oprócz spraw bieżących, omawiali na konferencji przygotowania do obchodów jubileuszu 500.lecia Reformacji w Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej, których diecezjalna inauguracja będzie miała miejsce podczas uroczystego nabożeństwa w kościele Zbawiciela w Sopocie d...        więcej...


Parafia Toruń | 24/10/2016

I Diecezjalne Śniadanie dla Kobiet w Toruniu

Toruń, marzec 2016 – szkolenie dla prowadzących Szkółki Niedzielne. Super zajęcia, fajna atmosfera. Pada hasło: trzeba coś wymyślić, żebyśmy mogły się częściej spotykać. Ale co? Diecezja duża, odległości pomiędzy parafiami, czas, dojazdy, finanse… A może by tak wzorem południa Polski zorganizować Diecezjalne Śniadanie dla kobiet?  Nie ma dużo czasu do namysłu. Gdzie? Toruń –  środek diecezji, w miarę dobre połączenia komunikacyjne, jest duża sala parafialna. Kogo zaprosić? Jaki wybrać temat? Burza pomysłów, telefony, e-maile z Anią Borutą – Bisok z Poznania i Anią Froehlich ze Słupska.

Głównym wyznacznikiem staje się kalendarz. Trzeba pogodzić nawzajem wykluczające się terminy. I wreszcie! Mamy prowadzącą – Bożena Giemza (wykorzystujemy okazję, że może przyjechać razem z mężem na odbywające się dzień wcześniej także w Toruniu Spotkanie Reformacyjne). Tempo szybkie, czasu coraz mniej zaraz wakacje, ale przydało by si...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 24/10/2016

Jesienna Sesja Synodu Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej - Bydgoszcz, 5 listopada 2016

W Bydgoszczy dnia 5 listopada 2016 roku odbędzie się ostatnia, jesienna sesja V kadencji Synodu Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP. Synod rozpocznie się tradycyjnie od nabożeństwa spowiednio-komunijnego w ewangelickim kościele Zbawiciela, podczas którego kazanie wygłosi ks. radca Janusz Staszczak. Rozpoczęcie o godz. 10.30.

W pierwszej części obrad, która będzie otwarta dla gości, zaplanowano wykład w kościele prof. Janusza Małłka (UMK) pt. Początek Reformacji na Pomorzu i w Wielkopolsce.

Po wykładzie Synodałowie udadzą się do centrum parafialnego, gdzie odbędzie się zasadnicza część obrad, poświęcona w głównej mierze podsumowaniu prac V kadencji Synodu DPW.
Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 28/09/2016

Spotkanie partnerskie przedstawicieli Kościoła E-A w RP oraz Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Północnych Niemiec (Nordkirche)

Przedstawiciele Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej oraz Diecezji Wrocławskiej KEA w Polsce spotkały się w Sellin/Niemcy z kierownictwem Ewangelicko–Luterańskiego Kościoła Północnych Niemiec (Nordkirche). Tematem trzydniowego spotkania partnerskiego było nawiązanie do wspólnego dziedzictwa Reformacji i aktualnych wyzwań dla Kościołów luterańskich.

Dwa Kościoły, wspólne korzenie

Pierwszego dnia moderujący spotkanie Mathias Tuve, koordynator polsko –niemieckiej grupy roboczej, przywitał wszystkich uczestników (14 reprezentantów z Polski, 13 reprezentantów z Niemiec) mówiąc o ważności pielęgnowania partnerstwa, wymianie doświadczeń oraz dyskusji o przyszłości w kontekście roku 2017.

Obecny na spotkaniu zwierzchnik Kościoła (Nordkirche) biskup Gerhard Urlich powiedział: „Temat Reformacji łączy nasze dwa Kościoły szczególnie w osobie reformatora Jana Bugenhagena. Jako Dokt...        więcej...


ks. Michał Kühn | 12/09/2016

III Ogólnopolskie Mistrzostwa Ewangelickie w Bowglingu

Już nie raz wspominaliśmy, że pomysł mistrzostw zrodził się w przypływie chwilii emocji, wtedy było to dla nas niemożliwe a dziś dzięki Wam, dzięki zaangażowaniu młodych ludzi i chętnych do współpracy organizatorów mamy zaszczyt zaprosić Was na:III Ogólnopolskie Mistrzostwa Ewangelickie w Bowlingu połączone z Reformacyjnym Zjazdem MłodzieżyW programie czeka na nas wiele atrakcji. Nie zabraknie również zdrowej rywalizacji, zmęczenia, fajnych przeżyć i cudownych wspomnień :)Spędź weekend miło i aktywnie, w grupie szalonych, wesołych i uśmiechniętychmłodych ludzi!Nie zwlekaj zgłoś się już dziś! :) 

ZapraszaMY:

 

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Kaliszu

Duszpasterstwo Młodzieży KEA w RP

Diecezja Pomorsko-Wielkopolska KEA w RP

Duszpasterstwo Młodzi


ks. Michał Kühn | 12/09/2016

Europejskie Dni dziedzictwa 2016 w Bydgoszczy

Parafia Ewangelicko-Augsburska zaprasza 17 września od godz. 17.00 z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa do kościoła Zbawiciela przy placu Zbawiciela 1. Kościół powstał na miejscu starego cmentarza bocianowskiego. Plac, gdzie dziś stoi świątynia, został specjalnie przeznaczony dla obiektu sakralnego w momencie planowania nowej dzielnicy w 1853 roku. Projektantem świątyni był architekt Heinrich Seeling z Berlina, autor nieistniejącego już Teatru Miejskiego i neogotyckiego ewangelickiego kościoła farnego (obecnie kościoła Jezuitów na pl. Kościeleckich). Projekt kościoła na pl. Zbawiciela datowany jest na 21 marca 1894 roku. W 1897 roku kościół był gotowy. We wrześniowy wieczór we wnętrzu kościoła wykonany zostanie przez kantora parafii dr Jakuba Kwintala koncert organowy. Usłyszymy dźwięki oryginalnego instrumentu – 25-głosowych organów z 1897 roku zbudowanych przez słynny zakład organmistrzowski Wilhelma Sauera z Frankfurtu nad Odrą. Po koncer...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 01/06/2016

Diecezjalna konferencja duchownych z udziałem Biskupa Kościoła w Koszalinie

W dniu 24 maja 2016 r., w Koszalinie, odbyła się Konferencja Duchownych Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej. Ze względu na duże odległości część duchownych dotarła do koszalińskiej Parafii dzień wcześniej. Szczególnym gościem konferencji był Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec. Wizyta Biskupa Kościoła dała możliwość duchownym zadawanie pytań i porozmawianie o aktualnych sprawach Kościoła oraz nadchodzącym jubileuszu 500-lecia Reformacji.

Konferencja rozpoczęła się modlitwą w koszalińskiej Kaplicy, w centrum parafialnym. Słowo Boże wygłosił proboszcz parafii, ks. radca Janusz Staszczak. Konferencji przewodniczył ks. bp Marcin Hintz, zwierzchnik Diecezji. Jednym z ważniejszych punktów było omówienie sytuacji w Kościele po Synodzie Kościoła, w kontekście niepodjęcia przez Synod decyzji o ordynacji kobiet na prezbitera i związane z tym informacje na temat procesów dyscyplinarnych. Biskup Kościoła udzielił informacji na temat obrad Synodu Kościoła wyrażając za...        więcej...


Parafia Koszalin | 31/05/2016

Jubileusz 750-lecia miasta Koszalin - ekumeniczne świętowanie

O błogosławieństwo dla miasta i jego mieszkańców prosili w poniedziałek, 23 maja w koszalińskiej katedrze przedstawiciele różnych kościołów chrześcijańskich. Okazją do wspólnej modlitwy był jubileusz 750-lecia nadania praw miejskich Koszalinowi. Na nabożeństwie ekumenicznym obecni byli: biskup Marcin Hintz i ks. radca Janusz Staszczak z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, ks. superintendent Sławomir Ratoszyński i ks. Sebastian Maria Niedźwiedziński z  Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, ks. Dominik Gzieło z Kościoła Polskokatolickiego oraz gospodarze nabożeństwa z biskupem Edwardem Dajczakiem z Kościoła  Rzymskokatolickiego na czele.

(…) Tę katedrę budowano w średniowieczu, później przez 400 lat służyła ewangelikom, czego świadectwem są wizerunki Marcina Lutra i Filipa Melanchtona, znajdujące się w witrażach. Jakie to piękne świadectwo ciągłości i szacunku dla tradycji, zachowania historycznych elementów, kt&oac...        więcej...


Parafia Piła | 31/05/2016

Petanque - nowa pilska tradycja

W ubiegłym roku po raz pierwszy pilscy parafianie na swoim przykościelnym trawniku rozegrali turniej w grę, mało w Polsce znaną, Petanque. Pomysł ten tak wszystkim przypadł do gustu, że w tym roku turniej parafialny odbył się już na profesjonalnym boisku o wymiarach 15m x 4m wybudowanym przy kościele. Jest to pierwsze boisko do gry Petanque w Pile. W turnieju brali udział od najmłodszych - 5 latków aż po osiemdziesięciolatków parafianie i nie tylko - prawie 40 osób. Na zwycięzcę czekał puchar i medale z różą Lutra, wykonane przez parafian.

„Początków dyscypliny petanque (boules, gry w kule) doszukuje się już w czasach antycznych. Poprzez kolejne wieki ta niezwykle prosta, ale dająca dużo emocji gra, ewoluowała i tworzyła wiele odmian. Za historyczny zaczątek petanque w formie, w jakiej jest rozgrywana do dziś uważa się rok 1907. A  kolebką  jest Francja, gdzie sport ten jest narodową dyscypliną jej mie...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 18/05/2016

Posiedzenie komitetu organizacyjnego obchodów 500.lecia Reformacji w Gdańsku i na Pomorzu

17 maja 2016 roku w siedzibie Biskupa Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej odbyło się posiedzenie komitetu organizacyjnego obchodów 500.lecia Reformacji w Gdańsku i na Pomorzu. Na zaproszenie ks. bp. Marcina Hintza na spotkanie przybyli przedstawiciele trójmiejskich instytucji kultury, nauki oraz partnerzy i współorganizatorzy obchodów roku 2017. Celem spotkania było omówienie działań i stanu przygotowań do jubileuszu na dzień dzisiejszy, wymiana idei, a także koordynacja zaplanowanych wydarzeń i inicjatyw w związku z 500.leciem Reformacji.

Komitet organizacyjny, w którego skład z ramienia Diecezji wchodzą: bp Marcin Hintz, ks. Marcin Pilch, prof. Jan Iluk oraz p. Dominika Gzowska przedstawił również propozycję hasła obchodów, które ostatecznie zostanie zaprezentowane w czerwcu br. wraz z otwarciem specjalnej strony internetowej poświęconej obchodom 500.lecia Reformacji w Gdańsku i na Pomorzu, na której zna...        więcej...