Diecezja Pomorsko-Wielkopolska KEA w RP

Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 09/12/2015

Diecezjalna Konferencja Księży DPW - Piła, 8 grudnia 2015

8 grudnia w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pile odbyła się konferencja księży Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej. 

Konferencja rozpoczęła się od adwentowego nabożeństwa spowiednio-komunijnego, podczas którego Słowo Boże zwiastował radca DPW, ks. Janusz Staszczak, spowiedź poprowadził zwierzchnik diecezji ks. bp Marcin Hintz, a liturgię proboszcz pilskiej parafii - ks. Tomasz Wola.

Po nabożeństwie księża dyskutowali na temat ordynacji kobiet na urząd prezbitera w Kościele E-A w RP. Dyskutowano przede wszystkim o praktycznych stronach tej kwestii z perspektywy diaspory. Wprowadzenie do dyskusji, na podstawie dokumentu opracowanego przez synodalną komisję prawniczą, poprowadził ks. Tomasz Wola - członek Synodu Kościoła. Poruszane były między innymi kwestie możliwości odbywania wspólnie przez małżeństwo duchownych praktyki i wikariatu w jednej parafii, urlopu macierzyńskiego i jego konsekwencji, itp.

Dyskusja pokazała, że wśr&oacut...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 01/12/2015

Konferencja prasowa poświęcona obchodom jubileuszu 500-lecia Reformacji w Gdańsku i na Pomorzu

1 grudnia 2015 roku w Urzędzie Miasta Gdańska odbyła się konferencja prasowa poświęcona planowanym obchodom jubileuszu 500-lecia Reformacji w Trójmieście i na Pomorzu w 2017 roku.

W konferencji wzięli udział m.in. zwierzchnik Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP, ks. bp prof. Marcin Hintz, Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz, Wiceprezydent Miasta Sopotu, Marcin Skwierawski, Dziekan Wydziału Historycznego UG, prof. Wiesław Długokęcki oraz ks. kmdr por. Marcin Pilch.

Konferencja miała za zadanie przybliżyć inicjatywę obchodów oraz sam jubileusz, a także promować wszelkie działania, które będą realizowane zarówno przez Diecezję Pomorsko-Wielkopolską jak i Parafię E-A w Gdańsku-Sopocie, wspólnie z trójmiejskimi instytucjami i partnerami.

Przedstawiono ramowy plan obchodów 500-lecia Reformacji, które będą skupiać się wokół kilku najważniejszych wydarzeń,  mając...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 12/11/2015

8 listopada zbieraliśmy ofiarę na pomoc uchodźcom

W minioną niedzielę, 3. przed końcem Roku Kościelnego, w naszych parafiach podczas nabożeństw zbieraliśmy ofiarę z przeznaczeniem na pomoc uchodźcom przebywającym w obozach na Bliskim Wschodzie: w Jordanii, Iraku, Libanie i Turcji.

Zbiórkę tę przeprowadzono w odpowiedzi na uchwałę Synodu Kościoła, który odbył się w październiku we Wrocławiu. W liście przewodnim do wiernych, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, bp Jerzy Samiec napisał: "Jako Kościół nie możemy stać obojętni wobec dramatu ludzi dotkniętych wojną i szukających pomocy dla siebie i swoich rodzin. Z jednej strony przygotowujemy się do przyjęcia uchodźców w Polsce, z drugiej strony, musimy mieć świadomość tego, że w obozach dla uchodźców na Bliskim Wschodzie, a także w przeważających przypadkach poza nimi, przebywają w uwłaczających warunkach miliony ludzi, których celem nie jest emigracja do Europy, ale przetrwanie w bezpiecznym miej...        więcej...


Parafia Poznań | 06/11/2015

Obchody Ekumenicznego Święta Biblii w Poznaniu

Dobrze, jeśli uczniowie Chrystusa, mimo dzielących ich różnic, potrafią razem się modlić. Owocem tej modlitwy powinno być jednak także wspólne działanie.

„Dlatego przygarniajcie siebie nawzajem tak, jak i Chrystus przygarnął was ku chwale Boga” – to właśnie te słowa zaczerpnięte z Listu do Rzymian towarzyszyły w tym roku chrześcijanom różnych wyznań podczas XIV Ekumenicznego Święta Biblii. W czasie jego poznańskich obchodów, trwających od 19 do 24 października, wspólnie się modlono, dyskutowano i uczestniczono w koncertach muzyki chrześcijańskiej. Odbyła się także Biblijna Gra Miejska, oparta oczywiście na Piśmie Świętym.

Otwórzmy ramiona

To bowiem słowo Boże znajdowało się w centrum każdego z wydarzeń tego tygodnia. – Słowo przekazane nam przez Boga i zapisane w Biblii jest tym, co nas jako chrześcijan łączy, stanowiąc fundament i drogowskaz w naszym życiu. I w tych...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 05/11/2015

Jesienna sesja reformacyjnego Synodu DPW w Poznaniu

W Święto Reformacji, 31 października 2015 roku, w Poznaniu odbyła się jesienna sesja reformacyjnego Synodu Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP.

Sesja Synodu miała charakter otwarty i uczestniczyli w niej nie tylko Synodałowie DPW, ale także parafianie z wielu parafii Diecezji, którzy spotkali się w Poznaniu, by wspólnie upamiętnić XVI-wieczne dzieło odnowy Kościoła.

Synod Reformacyjny rozpoczął się od nabożeństwa spowiednio-komunijnego w poznańskim kościele Łaski Bożej. Nabożeństwo wspólnie poprowadzili: ks. bp Marcin Hintz, który wygłosił kazanie, ks. radca Janusz Staszczak, ks. Dawid Mendrok oraz proboszcz PEA Poznań – ks. Marcin Kotas. Nabożeństwo swoim występem uświetnił chór poznańskiej parafii pod dyr. Małgorzaty Raszyk-Kopczyńskiej. W trakcie nabożeństwa miało również miejsce zaprzysiężenie nowych członków Synodu DPW: dwóch duchownych – ks. Dawida Mendroka, kt&oacu...        więcej...


ks. Michał Kühn | 30/10/2015

Reformacyjny zjazd młodzieży oraz II Ewangelickie Mistrzostwa w Bowlingu

Drugi raz w Kaliszu odbył się Reformacyjny Zjazd Młodzieży Ewangelickiej i wraz z nim II Ewangelickie Mistrzostwa w Bowlingu. Od piątku do niedzieli młodzież z diecezji pomorsko-wielkopolskiej, śląskiej, cieszyńskiej i wrocławskiej integrowała się przy różnego rodzaju grach oraz podczas wspólnych modlitw i wielbieniu Boga pieśnią.

W sobotę na terenie kaliskiego kompleksu sportowego odbył się turniej. Do mistrzostw przystąpiły 5 osobowe drużyny i po eliminacjach wstępnych do finału zakwalifikowały się drużyny z Konina-Turku, z Kalisza oraz z Ustronia. W tej kolejności też zajęły miejsca. I choć nie uzyskano rekordów torów, to przede wszystkim liczyła się wspólna zabawa.

Uczestnikom dziękujemy za wspólnie spędzony czas, zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy za rok.

ks. Waldemar Wunschks. Michał Kühn | 18/10/2015

II Ogólnopolskie Ewangelickie Mistrzostwa w bowlingu!

Ponad rok temu, w głowach młodych luteran narodził się pomysł zorganizowania 

Ogólnopolskich Mistrzostw Ewangelickich w bowlingu.

Od tego czasu PEA w Kaliszu rozpoczęła przygotowania do tego wydarzenia

a dzięki uprzejmości i zaangażowaniu wielu osób a także struktur kościelnych

inicjatywa ta mogła dojść do skutku!

I tak oto ponad 50 młodych luteran mogło spędzić październikowy weekend

w najstarszym mieście w Polsce, rywalizując fair play, zwiedzając, rozważając i dobrze się bawiąc (taką przynajmniej mamy nadzieję).

Organizując to wydarzenie w ubiegłym roku mieliśmy nadzieję, na kontynuację tego przedsięwzięcia i właśnie dziś mamy przyjemność zaprosić Was na:

II Ogólnopolskie Ewangelickie Mistrzostwa w bowlingu połączone z Reformacyjnym Zjazdem Młodzieży w dniach od 23 do 25.10.2015 r. (piątek, sobota, niedziela) w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Kaliszu. 

Możemy zapewnić, ż...        więcej...


Parafia Kalisz | 02/10/2015

220 lat minęło... Obchody jubileuszu założenia kaliskiej parafii.

Trzeciego września 1795 roku kaliscy luteranie otrzymali koncesję na utworzenie oddzielnej jednostki administracyjnej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego.

Od tego czasu minęło już 220 lat. Z tej okazji w niedzielę 27 września br. w kaplicy im. Marcina Lutra odbyło się uroczyste nabożeństwo upamiętniające to wydarzenie.

W nabożeństwie wzięli udział między innymi: zwierzchnik Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Diecezji Pomorsko – Wielkopolskiej bp prof. Marcin Hintz, przedstawiciele władz samorządowych: Piotr Kościelny (wiceprezydent) oraz Edward Prus (wiceprzewodniczący Rady Miejskiej), goście ekumeniczni oraz kaliscy parafianie.

Nabożeństwo upiększał swoim śpiewem połączony chór Kaliskiego Ewangelickiego Towarzystwa Śpiewaczego oraz chór z parafii ewangelickiej w Goleszowie, który po nabożeństwie uraczył uczestników jubileuszu, krótkim koncertem.

Kazanie...        więcej...


Parafia Słupsk | 02/10/2015

Pierwsza rocznica śmierci byłego kuratora Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej, śp. Piotra Mańki

Dnia 23 września 2015 roku minęła pierwsza rocznica śmierci śp. Piotra Mańki – Kuratora Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej, Kuratora Rady Parafialnej Parafii E-A w Słupsku, ale przede wszystkim oddanego członka Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Uroczystości rocznicowe, zorganizowane przez Centrum Edukacji Regionalnej i Technikum Leśne w Warcinie, których dyrektorem był śp. Piotr Mańka, miały charakter konferencji popularno-naukowej pt. Historie (z) lasu – Pamięci Piotra Mańki. Obchody były dwudniowe.

Pierwszy dzień poświęcono osobie Piotra Mańki. Konferencja rozpoczęła się modlitwą i złożeniem kwiatów na grobie w Kępicach. W modlitwie wszystkich zebranych poprowadził Biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej ks. prof. Marcin Hintz, a kwiaty złożyli: w imieniu Starostwa Powiatowego w Słupsku – Starosta Zdzisław Kołodziejski i Przewodniczący Rady Powiatu Słupskiego Jan Olech, w imieniu Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej...        więcej...


ks. Marcin Rayss | 11/06/2015

Konferencja naukowa - Życie i dzieło mistrza Jana Husa

W poniedziałek 8 czerwca 2015 roku w Gdańsku odbyła się konferencja naukowa Życie i dzieło mistrza Jana Husa w 600. rocznicę męczeńskiej śmierci. 

Organizatorem konferencji był Instytut Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego wraz z Diecezją Pomorsko-Wielkopolską KEA w RP przy współpracy z Centrum Ekumenicznym św. Brygidy w Gdańsku. W konferencji brali udział m.in. profesorowie, historycy, duchowni Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP, duchowni Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP oraz członkowie trójmiejskiej Parafii.

Całodniowa konferencja składała się z dwóch części. Pierwsza część odbyła się w sali wykładowej Wydziału Historycznego UG, gdzie uczestnicy wysłuchali referatów podzielonych na dwa bloki moderowane przez prof. dr. hab. Tadeusza Stegnera oraz prof. UG dr hab. Beatę Możejko. Referaty wygłosili: prof. UG dr hab. Anna Paner, prof. dr hab. Stanisław Bylina (PAN, Warszawa), prof. UG dr hab. Wojc...        więcej...