Diecezja Pomorsko-Wielkopolska KEA w RP

Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 24/02/2023

Odbyła się Diecezjalna Konferencja Księży

W środę 15 lutego w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Koninie odbyła się Konferencja Księży Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej.

Rozpoczęła się wspólną modlitwą poprowadzoną przez ks. Waldemara Gabrysia, w której nawiązywał do słynnego hymnu o miłości, który apostoł Paweł opisał w pierwszym ze swoich listów do chrześcijan w Koryncie.

Następnie poruszone zostały bieżące tematy związane z codziennym funkcjonowaniem Diecezji i całego Kościoła. Podsumowany został przebieg Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w poszczególnych regionach Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej, półfinał a także inne wydarzenia, które odbyły się w ciągu ostatnich miesięcy.

W związku z tym, że była to piewsza Diecezjalna Konferencja Księży w tym roku rozmawiano również o planowanych wydarzeniach – Synodzie diecezjalnym w Mielnie w marcu, Zjeździe Chórów w maju w Poznaniu, Śniadaniu dla kobiet w Toruniu we wrześniu, inicjat...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 10/01/2023

Debata: Wierzę w jeden Kościół

Katolicka Agencja Informacyjna zaprasza na kolejną debatę z cyklu „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Tym razem spotkanie zatytułowane zostało „Wierzę w jeden Kościół” a dyskusja odbywać się będzie w przededniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Debata odbędzie się 12 stycznia (czwartek) o godz. 15.30 w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Będzie to kolejna debata na temat istoty Kościoła – z cyklu „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, które to słowa są hasłem przewodnim obecnego Roku w Kościele w Polsce. Tym razem przedstawiciele różnych wyznań zastanawiać się będą co to znaczy, że „Kościół jest jeden”, pomimo tak wielu historycznych podziałów. Mówić też będą na jakim etapie znajduje się dialog ekumeniczny i czego możemy się po nim spodziewać. Spotkanie odbędzie się w przededniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który obcho...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 06/12/2022

Diecezjalny etap konkursu SOLA SCRIPTURA 2022

W sobotni poranek w sopockim domu parafialnym odbył się drugi etap (diecezjalny) Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Sola Scriptura”. Młodzi reprezentanci parafii w Toruniu, Włocławku, Rypinie, Słupsku i Gdańsku zmierzyli się z kolejną porcją pytań dotyczących „Świadectwa ap. Jana”. 

Jedenastu uczniów podzielonych na 3 grupy wiekowe odpowiadało pisemnie na szczegółowe pytania z Ewangelii Jana oraz z 1 Listu Jana. Wyniki konkursu mają zostać opublikowane do 20 grudnia br. Wielki finał zaplanowany jest w dwóch lokalizacjach – w Warszawie oraz w Bielsku-Białej – 11 marca 2023 roku. 

Po zakończeniu zmagań uczestnicy wybrali się wspólnie na spacer po zaśnieżonym Sopocie, który zakończyła wizyta w pizzerii. 

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej „Sola Scriptura” jest organizowany co roku przez Wydawnictwo Augustana oraz Generalnego Wizytatora Nauczania K...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 05/12/2022

Rekolekcje Adwentowe w Bydgoszczy

W ostatni weekend listopada w Bydgoszczy po dwuletniej pandemicznej przerwie odbyły się Rekolekcje Adwentowe dla młodzieży z całej diecezji organizowane przez ks. dr Karola Niedolę, Diecezjalnego Duszpasterza Młodzieży. 

Młodzież z Bydgoszczy, Grudziądza, Poznania, Trójmiasta i Włocławka spędziła ze sobą 3 dni. Był to czas pełen adwentowej refleksji podczas porannych i wieczornych społeczności, ale również wspólnej integracji przy „planszówkach”, ping-pongu, warsztatach z ozdabiania świec oraz spacerach na urokliwy jarmark świąteczny na bydgoskiej starówce. Wszystko zostało zwieńczone niedzielnym nabożeństwem, w którym uczestnicy wzięli czynny udział. 

Wyjeżdżając z Bydgoszczy można było usłyszeć wiele słów świadczących o niedosycie uczestników i nadziei na kolejne szybkie spotkanie. To tylko potwierdza, że z perspektywy uczestników był to dobry i wartościowy czas.

...        więcej...


Parafia Piła | 30/11/2022

Wprowadzenie Rady Parafialnej w Pile

Dnia 27 listopada 2022 roku podczas uroczystego nabożeństwa w kościele ewangelickim św. Jana w Pile odbyło się wprowadzenie nowo wybranej Rady Parafialnej Wprowadzenia dokonał Biskup Diecezji Pomorsko–Wielkopolskiej ks. bp prof. ChAT dr hab. Marcin Hintz, w asyście proboszcza parafii w Pile, ks. ppłk Tomasz Woli. Do Rady Parafialnej, zgodnie z uchwałą Rady Diecezjalnej i Protokołem Wyborczego Zgromadzenia Parafialnego Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pile z dnia 19.06.2022r. zostali wprowadzeni: Maria Ajmietiew, Jerzy Dąbrowski, Dariusz Jamróz, Bronisława Peplińska, Łukasz Smołka, Rafał Tomczyk i Barbara Żmija.

Po uroczystym nabożeństwie spowiednio – komunijnym odbył się koncert adwentowy, zespołu Accademia dell'Arcadia w składzie: Olga Musiał-Kurzawska (flet traverso), Michał Grześkowiak (skrzypce), Bartosz Kokosza (wiolonczela), Monika Woźniak (klawesyn).

Zebrana publiczność mogła...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 29/11/2022

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2022

Wraz z początkiem adwentu rusza doroczna akcja charytatywna Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Prowadzona jest wspólnie przez organizacje charytatywne czterech Kościołów: Caritas Kościoła Rzymskokatolickiego, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Diakonię Polską), Diakonię Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Eleos Kościoła Prawosławnego. W ramach tej ekumenicznej inicjatywy Diakonia Polska rozprowadzi w tym roku 10 tys. świec. Pozyskane w ten sposób fundusze zostaną przeznaczone na pomoc potrzebującym dzieciom.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zostało zainicjowane przez Caritas Polska w 1993 r. W 2000 r. do inicjatywy przyłączyły się Diakonia Polska i Eleos Kościoła Prawosławnego, a dziewięć lat później dołączyła Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. Akcja po raz dwudziesty trzeci ma więc charakter ekumeniczny.

Po raz piąty akcji towarzyszy hasło Świeca, która tworzy polską Wigilię...        więcej...


Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 24/11/2022

Nabożeństwo ewangelickie w TVP Kultura

W niedzielę – 27 listopada, to jest w 1. Niedzielę Adwentu, w programie TVP Kultura nadawane będzie nabożeństwo z kaplicy w Koszalinie. Początek o godzinie 8.00. Zachęcamy do uczestnictwa.

fot. Redakcja Ekumeniczna TVP

Diecezja Pomorsko-Wielkopolska | 23/11/2022

Bp. Marcin Hintz w TokFM

W czwartek, 24 listopada o 10:05 w audycji OFF Czarek gośćmi red. Cezarego Łasiczka będą bp. Marcin Hintz (zwierzchnik Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP) oraz dr Michał Klinger (teolog prawosławny, dyplomata). Tematem audycji będzie przyszłość ekumenizmu w dialogu protestancko-prawosławnym. Serdecznie zapraszamy!
Grzegorz Fryda | 21/11/2022

Etap parafialny konkursu SOLA SCRIPTURA 2022

Odbył się pierwszy etap Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego „Sola Scriptura”. Tematem tegorocznego konkursu jest „Świadectwo apostoła Jana”. Uczestnicy przygotowując się do sprawdzenia swojej wiedzy musieli zapoznać się z Ewangelią Jana.

Do kolejnego etapu konkursu w naszej Diecezji dostali się: 

grupa 1 – klasa IV-VI

Jakub Anuszewski, kl. 4, Rypin Jakub Bartkiewicz, kl. 4, Torun? Mikołaj Gantner, kl. 6, Gdan?sk – Sopot Wiktor Mendrok, kl. 5, Włocławek Sebastian Szubert, kl. 4, Słupsk 

grupa 2 – klasa VII-VII

Maja Bober, kl. 8, Gdan?sk – Sopot Jonatan Froehlich, kl. 7, Słupsk Jacek Olech, kl. 7, Gdan?sk – Sopot 

grupa 3 – szkoły ponadpodstawowe

Michał Bartkiewicz, kl. 1, Torun? Szymon Kop


Grzegorz Fryda | 18/11/2022

Wprowadzenie nowej Rady Parafialnej w Koszalinie

W niedzielę 13 listopada w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Koszalinie odbyło się wprowadzenie nowej Rady Parafialnej.

W uroczystym nabożeństwie udział wziął ks. bp Marcin Hintz – zwierzchnik Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP – który wraz z Proboszczek, ks. radcą Januszem Staszczakiem wprowadzili nową Radę Parafialną w służbę lokalnej społeczności.

Nowej Radzie życzymy Bożego prowadzenia!

fot. Ewa Pasik (za: Parafia Luterańska w Koszalinie